Ֆրանսիայում ձերբակալվել է ղարաբաղյան պատերազմին մասնակցած ծայրահեղական խմբավորման առաջնորդը
Ֆրանսիայի քաղաքացի, «Zouaves Paris» (ZVP) ծայրահեղական խմբավորման առաջնորդ Մարկ Դե Կակերե-Վալմենիրը, ով Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ժամանակ ժամանել է Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներ ու մասնակցել ահաբեկչական գործողություններին և որպես վարձկան կռվել հայկական կողմից՝ դատապարտվել է 1 տարվա ազատազրկման։
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ ֆրանսիական մամուլին հղումով։
Դե Կակերետ-Վալմենիրը, ում արգելել էին մասնակցել նախագահի ծայրահեղ աջակողմյան թեկնածու Էրիկ Զեմմուրի դեկտեմբերի հանրահավաքին, կալանավորվել էր, իսկ ավելի ուշ՝ ձերբակալվել հունվարի 15-ի հանրահավաքին մասնակցելու համար:
Նշենք, որ սա ծայրահեղական խմբավորման առաջնորդի առաջին ձերբակալությունը չէ։ 2018 թվականի դեկտեմբերին նա դատապարտվել է վեց ամսվա ազատազրկման՝ «դեղին բաճկոնների» ցույցի ժամանակ բռնության և 10 ամսվա ազատազրկման՝ բարի վրա հարձակվելու համար։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի հոկտեմբերին Մարկ դե Կակերեն Instagram-ի իր էջում հրապարակել էր իր լուսանկար՝ զինվորական համազգեստով՝ ձեռքին Կալաշնիկով ինքնաձիգը։ Նրա կիսանդրու վրա երկու վրակարվածք կա՝ հայկական դրոշ և գանգ, որն օգտագործվում է ՍՍ-ի որոշ ստորաբաժանումների կողմից։ Լուսանկարի վրա մակագրված է՝ «Ուղղություն. ճակատ»։ Նա նաև հայտարարել է՝ տեղական իշխանությունների հետ համագործակցությամբ «օտարերկրյա կամավորական բրիգադ» ստեղծելու ցանկության մասին։

Во Франции арестован лидер экстремистской группировки, участвовавший в Карабахской войне
Гражданин Франции, лидер экстремистской группировки «Zouaves Paris» (ZVP) Марк Де Каккере-Вальменир, прибывший на оккупированные территории Азербайджана во время Второй Карабахской войны и участвовавший в террористической деятельности и воевавший как наемник с армянской стороны, приговорен к 1 году лишения свободы.
Об этом сообщает Report со ссылкой на французскую прессу.
Де Каккере-Вальменир, которому запретили участвовать в декабрьском митинге крайне правого кандидата в президенты Эрика Земмура, был задержан, а затем арестован за участие в митинге 15 января.
Отметим, что это не первый арест лидера экстремистской группировки. В декабре 2018 года он был приговорен к шести месяцам лишения свободы за насилие во время демонстрации «желтых жилетов» и к 10 месяцам за нападение на бар.
Напомним, что в октябре 2020 года Марк де Каккере на своей странице в Instagram опубликовал фотографию себя в военной форме с автоматом Калашникова в руках. На его бюсте две нашивки: армянский флаг и череп, используемый некоторыми подразделениями СС. Фото подписано «Направление: фронт». Он также заявил о своем желании создать «бригаду иностранных волонтеров» в сотрудничестве с местными властями.