«Եթե ուզում եք այստեղ ապրել, հետևեք ադրբեջանական օրենքներին». ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները մաքուր հայերենով բարձրախոսով դիմել են ղարաբաղցի հայերին, ինչպես նաև ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում գտնվող հայկական ավազակախմբերի մնացորդներին։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնի է դարձել ռազմական շրջանակներում իրազեկ աղբյուրներից, նախազգուշացման տեքստում ասվում է.
«Ուղերձ՝ մեր հայազգի քաղաքացիներին: Դուք գտնվում եք Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում։ Այստեղ իրականացվող ցանկացած գործունեություն կարգավորվում է Ադրբեջանի օրենքներով։ Այն ամենը, ինչ անում եք առանց պաշտոնական թույլտվության, անօրինական է: Ներկայումս ձեր կողմից իրականացվող ինժեներական աշխատանքներն անօրինական են:
Մի պատրաստվեք պատերազմի և մի փորձեք սահման ստեղծել մեր տարածքում։ Եթե ցանկանում եք մնալ ու ապրել այստեղ, հնազանդվեք Ադրբեջանի օրենքներին։
Հաշվի առնելով ձեր անվտանգությունը՝ պահանջում ենք դադարեցնել աշխատանքը և անհապաղ հեռանալ տարածքից։ Հակառակ դեպքում ձեր նկատմամբ ուժ կկիրառվի։ Կորուստների համար պատասխանատվությունն ընկնելու է ձեր վրա:
Մի վտանգեք ձեր և ձեր ընտանիքի անդամների կյանքը: Լքեք տարածքը: Լքեք տարածքը»:
Ադրբեջանի Զինված ուժերը նաև զգուշացնում են Խոջալուի շրջանի Փիրլյար գյուղի խաղաղ ղարաբաղահայերին, որ ցանկացած գյուղատնտեսական աշխատանք առանց Ադրբեջանի իշխանությունների պաշտոնական թույլտվության անօրինական է, և նրանք պարտավոր են լքել աշխատանքի տարածքը մինչև թույլտվություն ստանալը։

«Если хотите жить здесь, соблюдайте азербайджанские законы» - ВИДЕО
Подразделения Вооруженных сил Азербайджана через громкоговорители на чистейшем армянском обратились к карабахским армянам, а также к остаткам армянских бандформирований в зоне временной ответственности российского миротворческого контингента в Карабахском регионе с предупреждением.
Как стало известно Caliber.Az из информированных источников в военных кругах, текст предупреждения звучит следующим образом:
«Обращение к гражданам армянской национальности! Вы находитесь на территории Азербайджанской Республики. Здесь любая деятельность регулируется законами Азербайджана.  Все, что вы делаете без официального разрешения, является незаконным. В настоящее время проводимые вами инженерные работы незаконны.
Не готовьтесь к войне и не пытайтесь возводить границу на нашей территории! Если вы хотите жить здесь, соблюдайте законы Азербайджана!
В целях вашей безопасности остановите работу и немедленно покиньте территорию. В противном случае против вас будет применена сила. Ответственность за ваши потери ложится на вас. Не подвергайте опасности себя и свои семьи! Покиньте территорию! Покиньте территорию!».
Также ВС Азербайджана предупреждают гражданских карабахских армян в селе Пирляр Ходжалинского района о том, что любые сельскохозяйственные работы без официального разрешения властей Азербайджана незаконны, и они обязаны покинуть территорию проведения работ до получения соответствующего разрешения.