Ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը բարձրացնում է ԵՄ-ում Ադրբեջանի էներգետիկ կշիռը
Ռուս-ուկրաինական հակամարտության լիարժեք պատերազմի վերածվելը Ռուսաստանի համար շրջվել է ֆինանսական, տրանսպորտային, արդյունաբերական հատվածներում խստագույն պատժամիջոցների ներմուծմամբ։ Մինչդեռ, Ռուսաստանի էներգիտական հատվածի վրա սահմանափակումների լրացուցիչ պատժամիջոցային ցանկի լրացման հնարավորությունը այսօր լիովին իրական ուրվագծեր է ընդունում։ Վերջին օրերի իրադարձությունները էլ ավելի ուժեղացրին եվրոպական գազային ճգնաժամը՝ գազի տեղական գինը չորեքշաբթի բարձրացել է 57%-ով, ինչպես նաև շարունակվում է նավթի գների աճը։ Գազային շուկայում իրավիճակի հետագա վատթարացման մասին է վկայում «Հյուսիսային հոսք-2» նախագծի օպերատոր «Nord Stream 2 AG» ընկերության կողմից սնանկանության մասին հայտ ներկայացնելու պատրաստակամությունը։ Այս ֆոնին ամրպանդվում են գազի մյուս մատակարարների դիրքերը, մասնավորապես, էլ ավելի է աճում Ադրբեջանի նկատմամբ ուշադրությունը։
«Bloomberg» գործակալության հաղորդմամբ, Ռուսաստանի դեմ արևմտյան նոր պատժամիջոցները փոխհավասարակշռել են համաշխարհային բորսաներում իրավիճակը՝ աճում են տարեր տեսակի հումքային ապրանքների գները, ներառյալ գունավոր մետաղների, նավթաքիմիական արտադրանքի։ Մասնավորապես, հինգշաբթի առավոտյան նավթի գները բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում հաղթահարել են հերթական հոգեբանական նշաձողը՝ էտալոնային Brent ապրանքանիշի գնանիշը 2014 թվականի օգոստոսից հետո առաջին անգամ գերազանցել է 116 դոլարը մեկ բարելի դիմաց։ Իր հերթին ադրբեջանական Azeri Light տեսակի նավթի գինը համաշխարհային շուկայում ավելացել է գրեթե 10%-ով, հատել է 112 դոլարի սահմանագիծը։
Կապույտ վառելիքի մատակարարման ընդհատումների հավանականության պատճառով ամենամեծ պակասորդ է նկատվում եվրոպական գազի շուկայում։ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների բռնկումից մեկ շաբաթ անց, գազի տեղական գինը սրընթաց աճում է, չորեքշաբթի գնի աճը կազմել է 57%։ Ինչպես նաև, անցած չորեքշաբթի օրը Եվրոպայում գազի ապրիլյան ֆյուչերսների գները TTF-ի հանգույցում հասել են հազար խորանարդ մետրի դիմաց 2227 դոլարի: «ICE Futures» բորսայի տվյալներով, մեկ օր առաջ առևտուրն ավարտվել էր 1418 դոլարով, ինչը նշանակում է, որ այստեղ ևս գրանցվել է գների ռեկորդային աճ։
Իրավիճակը խորացել է նրանով, որ էներգետիկ շուկայում ակտիվացել են Ռուսաստանի՝ էներգառեսուրսների խոշորագույն մատակարարի մեկուսացման միտումները։ Առայժմ ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն որոշում չեն կայացրել ռուսական էներգառեսուրսների արտահանման ուղղակի արգելքի մասին, քանի որ մատակարարումների ամբողջական դադարեցումը կհանգեցնի համաշխարհային շուկաների ապակայունացմանը, իսկ Եվրոպայում կարող է առաջանալ վառելիքի հսկայական դեֆիցիտ։ Նույն պատճառով ամերիկյան էներգետիկ ընկերությունները, այդ թվում նաև «Duke Energy Corp», «Exelon Corp» ընկերությունները, ինչպես նաև ԱՄՆ Ատոմային էներգիայի ինստիտուտը փորձում են Սպիտակ տանը համոզել, որ պատժամիջոցներ չկիրառել ԱԷԿ-ների համար ռուսական ուրանային վառելիքի նկատմամբ, քանզի դրանից կարող է տուժել ամերիկյան էլեկտրաէներգետիկան։
Սակայն կարճաժամկետ հեռանկարում նավթագազային ոլորտում պատժամիջոցների կիրառման հեռանկարը շատ մեծ է։ Ամերիկացի մի խումբ սենատորների կողմից պատրաստվել և Կոնգրեսին է ներկայացվել՝ ԱՄՆ-ում թերթաքարային նավթի և բնական գազի արդյունահանումն ավելացնելու և ռուսական էներգառեսուրսների գնումներից հետագայում լիովին հրաժարվելու մասին օրինագիծ: Իր հերթին, ԵՄ էներգետիկ խորհուրդը նախապատրաստել է Ռուսաստանի Դաշնությունից գազի մատակարարումների փուլային կրճատման և ԱՄՆ-ից խտացրած հեղուկ գազի (ԽՀԳ) գնումների ավելացման պլան, միաժամանակ անցկացում են Քաթարից և Պարսից ծոցի մյուս երկրներից ԽՀԳ-ի մատակարարումներ ստեղծելու ուղղությամբ աշխատանքներ։ ԽՀԳ-ի մատակարարումների հետագա աճը կպահանջի ԵՄ մակարդակով համակարգումներ։ Եվրահանձնաժողովը ընթացիկ ջեռուցման սեզոնը ավարտելու և ձմռանը նախապատրաստվելու համար համաշխարհային էներգետիկ օպերատորների հետ կստեղծի հատուկ հարթակ և կոնտակտային խումբ։
Իր հերթին, սկսվել է նավթագազային հումքի արդյունահանման և դրա վերամշակման համար ժամանակակից տեխնոլոգիաների և սարքավորումների նկատմամբ Ռուսաստանի Դաշնության մուտքի սահմանափակման գործընթացը՝ իրականում սա «հարված է շնչառությանը», քանի որ Ռուսաստանի արդյունաբերության հիմնական ոլորտներում ներմուծափոխարինման մակարդակը չափազանց սահմանափակ է։ Մյուս կողմից, հավաքական Արեւմուտքը սահմանափակել է ռուսական հանքարդյունաբերական ընկերությունների մուտքը կապիտալի համաշխարհային շուկա, և դա անշուշտ կազդի նրանց տեխնոլոգիական հետամնացության վրա։ Արդեն այսօր ռուսական փորձագիտական հանրությունը համարում է, որ այդ գործոնները չպետք է թերագնահատվեն, քանզի դրանց երկարաժամկետ ազդեցությունը կարող է շատ նկատելի լինել։ «Տրանսնեֆտ»-ը առաջիններից մեկն է, որը հրապարակայնորեն հայտարարել է այդ մասին, որտեղ նրանք նշել են արևմտյան նոր պատժամիջոցների բարձր ռիսկերը:
Վերջապես, Ռուսաստանում համաշխարհային անդրազգային ընկերությունների աշխատանքի կրճատումը հսկայական բացասական ազդեցություն է գործում ռուսական էներգետիկ շուկայի վրա։ Այսպիսով, միայն վերջին օրերին արտասահմանյան ԶԼՄ-ները հաղորդում են, որ «Shell plc»-ը դուրս է գալիս Գազպրոմի հետ իր բոլոր համատեղ ձեռնարկություններից։ Մասնավորապես, սա ներառում է «Սախալին-2» հեղուկ բնական գազի գործարանի 27,5% մասնաբաժինը, 50% մասնաբաժինը «Salym Petroleum Development»-ում և Գըդանսկի էներգետիկ ձեռնարկություններում, ինչպես նաև «Shell plc»-ը դուրս է գալիս «Հյուսիսային հոսք-2» գազային նախագծից։ Նախկինում բավականին ապաքաղաքական իտալական բիզնեսը նույնպես դադարում է աշխատել Ռուսաստանի Դաշնությունում, «Eni» ընկերությունը լքում է «Գազպրոմի» հետ համատեղ ձեռնարկությունը, որին պատկանում է «Երկնագույն հոսք» գազատարը (գազի մատակարարումը Թուրքիա): Իր հերթին ամերիկյան «ExxonMobil» ընկերությունը վաճառում է «Սախալին-1» նավթագազային նախագծում իր մասնաբաժնի 30 տոկոսը։
Էներգետիկ ոլորտում միջազգային պայմանագրերի խզումը Ռուսաստանի համար շատ զգայուն թեմա է, այդ ոլորտը ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ապահովում է երկրի ՀՆԱ-ի մոտ 19%-ը, իսկ ընդհանուր արտահանման մեջ նրա մասնաբաժինը կազմում է մոտ 49%: Դրանով հանդերձ, ածխաջրածինների արտադրության ու արտահանման նվազելու հետ միասին, տեսանելի ապագայում Ռուսաստանի Դաշնության մասնաբաժինը համաշխարհային էներգետիկ շուկայում կփոխարինվի այլ երկրներից մատակարարումներով։ Առաջին հերթին արաբական Մերձավոր Արևելքից և շուտով նաև Իրանից։ Ուկրաինայի շուրջ հակամարտությունը ԱՄՆ-ին դրդեց հաշտվել իր «անիծված» ընկերոջ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) հետ, որի հետ մոտ ժամանակում սպասվում է միջուկային համաձայնագիր՝ Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի (ԳՀՀՊ) ստորագրումը: Փորձագետները կանխատեսում են, որ պատժամիջոցների վերացումից հետո իրանական նավթը շուտով կսկսի մուտք գործել Կորեայի Հանրապետության և Ճապոնիայի շուկաներ։ Ընդհանուր առմամբ, ակնկալվում է, որ մինչև տարեվերջ Իրանը կկարողանա ավելացնել օրական լրացուցիչ 1-1,2 բարելի արտահանում։ Այս ծրագրերի իրականացումը ոչ միայն կնվազեցնի սև ոսկու հապճեպ պահանջարկը, այլ նաև կկարողանա Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների խստացման դեպքում փոխարինել ռուսական նավթին:
Մյուս կողմից, ԵՄ երկրներն ամրապնդում են էներգետիկ համագործակցության վեկտորը Կասպիական տարածաշրջանում, և այստեղ, որպես տարածարջանային առաջատար գործընկեր շարունակում է հանդես գալ Ադրբեջանը։ Ոչ վաղ անցյալում Բաքվի և գազ արտահանող երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման և կապույտ վառելիքի մատակարարումների ավելացման հեռանկարները քննարկվում էին Կատարում Գազ արտահանող երկրների ֆորումում (GECF): Իսկ նախօրեին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հեռախոսազրույց է ունեցել իր ֆրանսիացի գործընկեր Էմանուել Մակրոնի հետ՝ զրույցի առանցքային թեման եղել է Ուկրաինայի ճգնաժամային իրավիճակի քննարկումը, տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում էներգետիկ հարցերի շուրջ։
Դա զարմանալի չէ, քանի որ այսօր ԵՄ երկրները ամեն կերպ շահագրգռված են երկնագույն վառելիքի մատակարարման դիվերսիֆիկացման մեջ, և ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը դիտվում է որպես գազի մատակարարման այնպիսի աղբյուրներից մեկը, որը մեծացրել է Հարավային գազային միջանցքով(ՀԳՄ) բնական գազի պոմպային հոսքը, անցյալ տարի կանխատեսված 5 միլիարդից հասնելով գրեթե 8 միլիարդ խորանարդ մետրի: Ակնկալվում է, որ այս տարի գազի մատակարարումը էլի կավելանա, միայն Եվրոպա է նախատեսվում մատակարարել շուրջ 9 մլրդ խմ, և հնարավոր է, որ 2023 թվականին այդ ցուցանիշը հասնի 10 մլրդ խմ և ավել։
Ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման ձգձգման և Եվրոպայում գազային ճգնաժամի շարունակման հեռանկարների հաշվառմամբ՝ տեսանելի ապագայում Ադրբեջանը կպահապանի տարածաշրջանում ուժեղ դերակատարի իր դիրքերը։ Արտահանումից եկամուտների անմիջական աճի հետ միասին, տվալ միտումը խոստանում է մի շարք աշխարհաքաղաքական առավելություններ, ինչպես նաև անուղակիորեն հանդես է գալիս, որպես չափազանց բարդ տարածաշրջանում գտնվող մեր պետության անվտանգության երաշխիք։

Российско-украинский конфликт повышает энергетический вес Азербайджан в ЕС
Перерастание российско-украинского конфликта в полноценную войну обернулось для России введением жесточайших санкций в финансовом, транспортном, промышленном секторах. Причем, вероятность дополнения санкционного списка ограничениями на российский энергетический сектор сегодня приобретает вполне реальные черты. События последних дней еще более усилили европейский газовый кризис: cпотовая цена газа в среду повысилась на 57%, также продолжается рост цен на нефть. О дальнейшем ухудшении ситуации на газовом рынке свидетельствует готовность оператора проекта «Северный поток-2» компании Nord Stream 2 AG подать заявку о банкротстве. На этом фоне укрепляются позиции других поставщиков газа, в частности, еще более растет внимание к Азербайджану.
Как сообщает агентство Bloomberg, новые западные санкции против России разбалансировали ситуацию на мировых биржах: растут цены на различные виды сырьевых товаров, включая аграрное сырье, цветные металлы, нефтехимическую продукцию. В частности, цены на нефть в четверг утром в ситуации сложной геополитической обстановки преодолели очередную психологическую отметку: котировки эталонной марки Brent превысили $116 за баррель впервые с августа 2014 года. В свою очередь, цена барреля азербайджанской нефти марки Azeri Light, увеличившись на мировом рынке почти на 10%, перешагнула отметку в $112.
В силу вероятности перебоев с поставками голубого топлива наибольший дефицит наблюдается на европейском рынке газа. Через неделю, минувшую с начала боевых действий в Украине, стремительно растет спотовая цена на газ, к среде рост цен составил 57%. Также к минувшей среде цены на апрельские газовые фьючерсы в Европе достигли $2227 за тысячу кубометров на хабе TTF. Согласно данным биржи ICE Futures, днем ранее торги завершились на уровне $1418, то есть и здесь продемонстрированы рекордные темпы подорожания.
Ситуация усугублена тем, что на энергетическом рынке усилились тенденции изоляции России - крупнейшего поставщика энергоресурсов. Пока со стороны США и ЕС не принято решение о прямом запрете на экспорт российских энергоресурсов, так как полное прекращение поставок привело бы к дестабилизации мировых рынков, а в Европе мог бы возникнуть огромный топливный дефицит. По этой же причине американские энергетические компании, в том числе Duke Energy Corp, Exelon Corp, а также Институт атомной энергетики США (NEI) пытаются убедить Белый дом не вводить санкции против российского уранового топлива для АЭС, так как от этого может пострадать американская электроэнергетика.
Однако, перспектива введения санкций в нефтегазовой сфере в краткосрочном периоде очень высока. Группой американских сенаторов подготовлен и представлен Конгрессу законопроект о наращивании производства сланцевой нефти и природного газа в США и последующего полного отказа от закупок российских энергоресурсов. В свою очередь, Совет ЕС по энергетике подготовил план поэтапного сокращения поставок газа из РФ и повышения закупок СПГ из США, одновременно ведется работа по налаживанию поставок СПГ из Катара, и других стран Персидского залива. Дальнейшее возрастание снабжения СПГ потребует координации на уровне ЕС: Еврокомиссия создаст специальную платформу и контактную группу с мировыми энергетическими операторами для успешного завершения текущего отопительного сезона и подготовки к зиме будущего года.
Тем не менее, даже не вводя прямых санкций, США и ЕС постепенно сворачивают   энергетическое сотрудничество с Россией, используя иные механизмы давления и ограничения. В частности, оператор проекта «Северный поток-2» компания Nord Stream 2 приступает к процедуре банкротства: компания попала в санкционный список США, а в Германии приостановлена ее сертификация в качестве независимого газотранспортного оператора.
В свою очередь, начался процесс ограничений доступа РФ к поставкам современных технологий и оборудования для добычи нефтегазового сырья и его переработки: по сути, это «удар под дых», так как уровень импортозамещения в профильных отраслях российской промышленности крайне ограничен. С другой стороны, коллективный Запад ограничил доступ российских добывающих компаний к мировому рынку капиталов, а это безусловно скажется на их технологическом отставании. Уже сегодня в российском экспертном сообществе считают, что не стоит недооценивать перечисленные факторы, так как их долгосрочный эффект может быть весьма ощутимым. Одними из первых об этом публично заявили в «Транснефти», где обозначили высокие риски от новых санкций Запада.
Наконец, колоссальный негативный эффект на российский энергетический рынок оказывает сворачивание работы мировых транснациональных компаний в России. Так, только за последние дни в зарубежных СМИ появилась информация о выходе Shell plc из всех своих совместных предприятий с «Газпромом». В частности, это включает 27,5%-ную долю в заводе по производству сжиженного природного газа «Сахалин-2», 50% - в Salym Petroleum Development и Гыданском энергетическом предприятии, а также Shell plc покидает проект газопровода «Северный поток-2». Весьма аполитичный в прошлом итальянский бизнес также прекращает работу в РФ: компания Eni покидает СП с «Газпромом», владеющее газопроводом «Голубой поток» (поставки газа в Турцию). В свою очередь, американская компания ExxonMobil продает свою 30%-ную долю участия в нефтегазовом проекте «Сахалин-1».
Разрыв международных контрактов в энергетической сфере очень чувствительная тема для России - прямо или косвенно эта отрасль обеспечивает порядка 19% ВВП страны, а ее доля в совокупном экспорте занимает около 49%. Тем самым, по мере сокращения производства и экспорта углеводородов, в обозримой перспективе доля РФ на мировом энергетическом рынке будет замещаться поставками из других стран. Прежде всего из арабского Ближнего Востока, а вскоре и из Ирана: конфликт вокруг Украины подтолкнул США к примирению со своим «заклятым» другом - Исламской Республикой Иран (ИРИ), с которой в скором времени ожидается подписание соглашения по ядерной сделке - Совместному всеобъемлющему плану действий (СВПД). Эксперты прогнозируют, что после снятия санкций иранская нефть вскоре начнет поступать на рынки Республики Корея и Японии: в целом ожидается, что к концу года Иран будет в состоянии увеличь экспорт на дополнительные 1-1,2 барреля в сутки. Реализация этих планов не только собьет ажиотажный спрос на черное золото, но также сможет выступать в роли заменителя российской нефти в случае ужесточения санкций против РФ.
С другой стороны, страны ЕС усиливают вектор энергетического сотрудничества в Прикаспийском регионе, и здесь ведущим региональным партнером по-прежнему выступает Азербайджан. Не так давно перспективы расширения сотрудничества между Баку и странами-экспортерами газа и увеличения поставок голубого топлива обсуждались на состоявшемся в Катаре форуме стран-экспортеров газа (GECF). А накануне президент Азербайджана Ильхам Алиев провел телефонный разговор с французским коллегой Эмманюэлем Макроном: ключевой темой беседы стало обсуждение кризисной ситуации в Украине, а также состоялся обмен мнениями по энергетическим вопросам.
Последнее не удивительно, так как сегодня страны ЕС всемерно заинтересованы в диверсификации поставок голубого топлива, и очевидно, что одним из таких источников газоснабжения видится Азербайджан, увеличивший в прошлом году прокачку природного газа по ЮГК с прогнозных 5 млрд до почти 8 млрд кубометров. Ожидается, что в текущем году поставки газа еще более возрастут, только в Европу планируется поставить 9 млрд кубометров, и не исключено, что в 2023 году этот показатель возрастет до 10 и более млрд кубометров газа.
С учетом перспектив затягивания украинского урегулирования и продолжения газового кризиса в Европе в обозримой перспективе Азербайджан будет сохранять позицию сильного игрока в регионе. Помимо непосредственного роста дохода от экспорта, данный тренд сулит ряд геополитических преимуществ, а также косвенно выступает гарантией безопасности нашей страны, расположенной в весьма непростом регионе.