Ռազմարդյունաբերության համաշխարհային հսկաներն անտեսեցին Հայաստանը
Այսօր՝ մարտի 31-ին, Երևանում մեկնարկած «ArmHighTech -2022» պաշտպանական տեխնոլոգիաների 3-րդ միջազգային ցուցահանդեսը ամոթալի ու խայտառակ ստացվեց, որի հետ Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը մեծ հույսեր էր կապում։ Ցուցահանդեսի կազմակերպիչների խոսքով, «Պաշտպանության և տեխնոլոգիաների ոլորտում այս մասնագիտացված միջոցառմանը կմասնակցեն՝ ՀԱՊԿ և մի շարք այլ երկրների հատուկ տեխնիկական սարքավորումների և անվտանգության համակարգերի առաջատար ընկերությունները»։
Սակայն, հետևելով միջոցառման պաշտոնական կայքի հղմանը, տեսնում ենք, որ մասնակիցների ցուցակը ծայրահեղ աղքատիկ է։ Այսպես, ցուցահանդեսում ներկայացված ցուցանմուշների 90%-ը Ռուսաստանից է, 8%-ը՝ Հայաստանից։ Մեկ տաղավար զբաղեցրել են հունական ARATOS ընկերությունը, ARSENAL 2000 Բուլղարիայից, գերմանական NORDMEYER SMAG-ը (մասնագիտանում է հորատման մեքենաների և հանքային մեքենաների արտադրության և սպասարկման մեջ) և ֆրանսիական DGA-ն (Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարության սպառազինությունների գլխավոր տնօրինությունը):
Ինչպես տեսնում ենք, ռազմարդյունաբերական համալիրի համաշխարհային հսկաներն անտեսել են պաշտպանական տեխնոլոգիաների ցուցահանդեսը Հայաստանում։ Հասկանալի է, Հայաստանը ծայրահեղ աղքատ երկիր է և նոր զինտեխնիկա կարող է ստանալ միայն երկարաժամկետ վարկով կամ էլ նվերով։ Սակայն ոչ ոք, բացի Ռուսաստանից, որը, ինչպես գիտեք, մեծահոգի է, չի շտապում սպառազինություն նվիրել հայերին։
Այս համատեքստում ուզում եմ հիշեցնել, որ Բաքվում ադրբեջանական վերջին միջազգային պաշտպանական ADEX-2018 ցուցահանդեսին մասնակցել են 29 երկրների 224 ընկերություններ։ Մասնավորապես, ներկայացվել են Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Բելառուսի, Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Իսրայելի, Պակիստանի, Իրանի, Ռուսաստանի, Սերբիայի, Ուկրաինայի, Էստոնիայի, Հնդկաստանի առաջատար պաշտպանական արդյունաբերական ընկերությունների 11 ազգային ստենդներ։ Թուրքիան ներկայացված էր 41 ընկերությամբ, Ռուսաստանը՝ 25, Իսրայելը՝ 14, Բելառուսը՝ 10։ Հաշվի առնելով այն երկրների ներկայացուցիչները, ովքեր եկել էին ցուցահանդեսին որպես այցելու՝ մասնակիցների ընդհանուր թիվը կազմել է 44 երկիր։

Мировые гиганты военной индустрии проигнорировали Армению
Пшиком и позором обернулась стартовавшая сегодня, 31 марта, в Ереване, III Международная выставка оборонных технологий «ArmHighTech-2022», на которую военно-политическое руководство Армении возлагало большие надежды. Согласно сообщению организаторов выставки, «в этом специализированном мероприятии в области обороны и технологий примут участие ведущие компании специальных технических оборудований и систем безопасности ОДКБ и ряда других стран».
Однако, пройдя по ссылке на официальном сайте мероприятия, мы видим, список участников крайне скуден. Так, 90% представленных на выставке экспонатов – из России, 8% - из Армении. По одному стенду заняли греческая компания ARATOS, ARSENAL 2000 из Болгарии, немецкая NORDMEYER SMAG (специализируется на производстве и обслуживании буровых машин и шахтной автотехники») и французская DGA (Генеральная дирекция по вооружению Минобороны Франции).
Как видим, мировые гиганты военно-промышленного комплекса проигнорировали выставку оборонных технологий в Армении. Оно и понятно, Армения - страна крайне бедная и получить новую военную технику она может лишь в долгосрочный кредит, либо в подарок. Однако никто, кроме России, которая, как известно, щедрая душа, дарить армянам вооружение не торопится.
В данном контексте хотелось бы напомнить, что на последней азербайджанской международной оборонной выставке ADEX-2018 в Баку приняли участие 224 компании из 29 стран. В частности, были представлены 11 национальных стендов ведущих оборонно-промышленных компаний Азербайджана, Турции, Беларуси, Китая, Франции, Израиля, Пакистана, Ирана, России, Сербии, Украины, Эстонии, Индии. Турцию представили 41 компания, Россию - 25, Израиль - 14 компаний, Беларусь - 10. С учетом представителей стран, которые приехали на выставку в качестве посетителей, общее количество ее участников составило 44 страны.