Ղարաբաղի ագրարային ներուժը կլուծի Ադրբեջանում պարենային անվտանգության խնդիրը
ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) գլխավոր տնօրեն Քյու Դոնգյուն օրերս հրապարակված իր ուղերձում ընդգծել է, որ արդեն երկու տարի շարունակվող համավարակը, իսկ այսօր ռուս-ուկրաինական պատերազմը դարձել են վերջին տասնամյակներում համաշխարհային պարենային անվտանգության ամենալուրջ մարտահրավերներ։ Գնահատելով գլոբալ դեֆիցիտի ռիսկերը՝ FAO-ն աշխարհի երկրներին խորհուրդ է տալիս կենտրոնանալ ներմուծման փոխարինման վրա և միջնաժամկետ հեռանկարում ավելացնել գյուղատնտեսական արտադրությունը։ Ներքին արտադրության վրա կախվածությունը համարվում է, որպես Ադրբեջանի համար ռազմավարական վեկտոր, որտեղ պլանավորվում է նաև զարգացնել օկուպացիայից ազատագրված հողերի գյուղատնտեսական ներուժը: Այսպիսով, նախօրեին Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի ագրարային քաղաքականության կոմիտեյում նորից ուրվագծվել են Ղարաբաղի մարզի ագրարային զարգացման առաջնահերթությունները։
FAO-ի գնահատումների համաձայն՝ համաշխարհային շուկայում հիմնական ագրարարային պաշարների մատչելիության հետ իրավիճակը օրեցոր վատթարանում է։ ««Ուկրաինայից և Ռուսաստանից հացահատիկի և ձեթային մշակաբույսերի ապրանքաբախշիչ շղթաների և նյութատեխնիկական ապահովման խափանումները, ինչպես նաև Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող արտահանման սահմանափակումները ամենավատ ազդեցությունը կունենան համաշխարհային պարենային անվտանգության մակարդակի վրա», - ենթադրում է FAO-ի գլխավոր տնօրենը:
Առաջին հերթին դա իրենց վրա կզգան առավելապես Աֆրիկայում, Ասիայում և Մերձավոր Արևելքում գտնվող մոտ հիսուն տնտեսապես անապահով երկրները. նրանց պարենային հաշվեկշռում ռուսական և ուկրաինական հացահատիկի տեսակարար կշիռը գերազանցում է 30%-ը։ Առավել ևս, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի շատ երկրներ, որոնք հանքային պարարտանյութերի իրենց կարիքների մոտ 50%-ը ապահովում են ռուսական և բելառուսական մատակարարումների միջոցով, կարող են լուրջ դժվարությունների հանդիպել գյուղատնտեսական մշակաբույսերի աճեցման հարցում, որոնց սահմանափակումները կարող են պահպանվել նաև 2023 թվականին։ Ազոտային պարարտանյութերի համաշխարհային գները եռապատկվել են նախորդ տարվա և ներկայիս գազային ճգնաժամի ֆոնին։
Իրավիճակը խորացել է նաև ձավարեղենի, մեսլինի (ցորենի և տարեկանի խառնուրդ) և ալյուրի գլոբալ արտահանման վերաբերյալ Ռուսաստանի կողմից վերջին սահմանափակումներով, բացառությամբ ԵԱՏՄ անդամ երկրների, ինչպես նաև 2022 թվականի ապրիլի 1-ից մինչև օգոստոսի 31-ը արգելք է դրվել ՌԴ-ից արևածաղկի և կանճրակի սերմերի արտահանման վրա։ Իր հերթին, հայտնի է դարձել, որ Ղազախստանը, հետևելով Ռուսաստանին՝ ներքին շուկաները պաշտպանելու համար նույնպես քննարկում է հացահատիկի և ալյուրի արտահանման ժամանակավոր սահմանափակումներ մտցնելու հարցը։ «Այս սահմանափակումները պայմանավորված են նրանով, որ ղազախստանցի արտահանողները չեն ցանկանում հացահատիկ վաճառել տեղական ալրաղացներին, նրանք սպասում են արտահանման գնի բարձրացմանը»,- նախօրեին ասել է Ղազախստանի գյուղատնտեսության նախարար Երբոլ Կարաշուկեևը։
Այս ոչ միանշանակ և բարձր ռիսկային իրավիճակում FAO-ի փորձագետները խորհուրդ են տալիս աշխարհի պետություններին (հատկապես ինքնաբավարարման ցածր մակարդակ ունեցող երկրներին) միջնաժամկետ հեռանկարում բոլոր ջանքերը գործադնել պարենամթերքի ներքին պահանջարկի բավարարմանը ուղղված արտադրության և վերամշակման աշխատանքները պաշտպանելու և պետական աջակցություն ցուցաբերելու համար։ «Ապրանքաբաշխման շղթաները պետք է աշխատեն, անհրաժեշտ է ապահովել արմատապտուղների բերքի, գյուղատնտեսական կենդանիների, վերամշակող արդյունաբերության ենթակառուցվածքների, լոգիստիկ համակարգերի պաշտպանությունը։ Պետք է գտնել նոր մատակարարներ, ավելացնել սննդամթերքի պաշարները, իսկ ամենագլխավորը՝ դիվերսիֆիկացնել սեփական արտադրությունը, վերամշակել և զարգացնել չօգտագործվող հողերը»,- ասվում է ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության խորհրդատվություններում։
Այստեղ անհրաժեշտ է նշել, որ FAO-ի՝ ուշադրությունը կենտրոնացնելով ներմուծման փոխարինման վրա, սննդամթերքի մատակարարման աղբյուրները դիվերսիֆիկացնելուն ուղղված կոչերը արդեն շուրջ մեկուկես տասնամյակ սահմանվել են, որպես Ադրբեջանի պետական քաղաքականության անկյունաքար։ Ինչպես վերջերս նշել է Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը, Ուկրաինայում իրադարձությունները մտահոգիչ են տրանսպորտի և նյութատեխնիկական ապահովման հետ կապված մի շարք խնդիրների, գների բարձրացման, ներմուծվող ապրանքների և տարբեր արգելքների պատճառով։ Այս առումով կառավարությունը աշխատում է երկրի պարենային պաշարները, այդ թվում նաև ցորենի պահուստները բազմապատիկ ավելացնելու ուղղությամբ։ Մասնավորապես, արդեն անցյալ տարվա երկրորդ կիսամյակում, մատակարարումները դիվերսիֆիկացնելու նպատակով, 3,5 անգամ ավելացել են Ղազախստանում ցորենի գնումները, որտեղից մատակարարվել է ավելի քան 15,850 մլն դոլարի 52,746 հազար տոննա։ Մաքսային պետական կոմիտեյի տվյալների համաձայն՝ ընթացիկ տարվա երկու ամիսների ընթացքում ցորենի ներմուծման ուղղությամբ ապահովվել է աճը՝ 6,8 անգամ, մսինը՝ 18,9%-ով, բուսական և կենդանական ծագման յուղերինը՝ 58,2%-ով և այլն։ Ադրբեջանում ստեղծվել է Պահուստների պետական գործակալություն, ձևավորվում է պարենային պաշարների կառուցվածքը, և այսուհետ երկրում ներկրվող և արտադրվող սննդամթերքի մի մասը կպահվի գործակալության պահեստներում, ինչպես ֆորս-մաժորային դեպքում, ինչպես նաև ներքին շուկայում գները կարգավորելու նպատակով։ Պարենային ներքին շուկայի կայունության պահպանմանը նպաստում է նաև Նախարարների կաբինետի մարտի երկրորդ տասնօրյակում ընդունված՝ «Երկրի տարածքից նվազագույն սպառողական զամբյուղի մաս կազմող հիմնական պարենային ապրանքների և դրանց արտադրության մեջ օգտագործվող ապրանքների արտահանումը կարգավորելու միջոցառումների մասին» կարգադրությունը։ Փաստաթուղթը սահմանափակում է երկրից հիմնական պարենային ապրանքների և հումքի, այդ թվում նաև ալյուրաղացման և ձավարային ապրանքների, ածիկի, օսլաի, ինուլինի, ձեթի սերմերի և մրգերի, որոշ բուժիչ բույսերի, կերային խոտերի և կերային հացահատիկների արտահանումը։ Ընդհակառակը, Ադրբեջանում հնարավորինս հեշտացվել է ռազմավարական նշանակություն ունեցող պարենային ցորենի արտահանումը. մեկ տարի առաջ Ադրբեջանի կառավարությունը մի շարք միջոցներ ձեռնարկեց հացահատիկ ներկրողների համար ԱԱՀ-ի վերացումը երկարաձգելու, հարկաբյուջետային նմանատիպ թուլացումներ, ինչպես նաև սուբսիդիաներ են տրամադրվել հայրենական ալրաղացային կոմբինատներին և հաց արտադրողներին։
Պարենային պաշարների ստեղծումը, հացահատիկ արտահանողների համար օգնությունը և, ընդհակառակը, հիմնական ապրանքների արտահանման սահմանափակումները, անշուշտ, ժամանակին և լիովին արդարացված միջոցառումներ են։ Այնուամենայնիվ, FAO-ի և այլ միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների փորձագետները պնդում են, որ ներկայիս պարենային ճգնաժամը կտևի մի քանի տարի, ուստի առանցքային խաղադրույքը պետք է դրվի գյուղատնտեսական ապրանքային արտադրանքի ավելացման վրա:
Սա չափազանց կարևոր խնդիր է, քանի որ երկիրը դեռևս լիովին ինքնաբավ չէ լոբահատիկավորներով, իսկ պարենային ցորենի համար այդ ցուցանիշը չի գերազանցում 60%-ը։ Ներկայումս Ադրբեջանում ցորենի բերքատվությունը կազմում է հեկտարից 32 ցենտներ , մինչդեռ այդ ցուցանիշը պետք է հասցնել առնվազն 40 ցենտների մեկ հեկտարից։ Այնուամենայնիվ, հացահատիկային կուլտուրաների ընդլայնումը չափազանց բարդ խնդիր է, քանի որ վերջին տարիներին բուսաբուծության ոլորտում խնդիրները սրվել են անընդհատ երաշտի, ստորերկրյա ջրերի սպառման, իսկ տնտեսական ոռոգման համակարգերի անբավարար ներդրումը բերում է վարելահողերն ընդարձակելու, անասնակերային և ձեթաբույսային կուլտուրաներ ցանելու համար պիտանի արգավանդ հողերի անբավարարությանը։
Եվ այնուամենայնիվ, վերջին տարիներին որոշակի քայլեր են ձեռնարկվել գյուղատնտեսական արտադրանքի շահութաբերությունը բարձրացնելու ուղղությամբ. ներդրվել է «Էլեկտրոնային գյուղատնտեսության» մեխանիզմը, որի հիման վրա արդիականացվել են սուբսիդավորման համակարգը և «Ագրոլիզինգի» ծառայությունները, զարգացել են ագրարային ապահովագրության գործիքները և արագացվել է ագրոպարկերի և խոշորացված հացահատիկային տնտեսությունների ձևավորման գործընթացը։ Իր հերթին, 2020 թվականի վերջից ջրի սպառման օպտիմալացման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումները, ոռոգման մի շարք օբյեկտների վերանորոգումը, ինչպես նաև խոշոր տնտեսություններում ոռոգման տնտեսող տեխնոլոգիաների ներդրումը նպաստել են մշակաբույսերի բերքատվության վիճակի բարելավմանը։ Արդյունքում 2021 թվականին հնարավոր եղավ հաղթահարել հիմնական արդյունաբերության՝ հացահատիկի աճեցման ոլորտում արտադրության երկամյա անկումը. հավաքվել է 5,8 տոկոս աճով գրեթե 3,247 մլն տոննա լոբահատիկավորներ։ Էլ ավելի բարձր դինամիկա է գրանցվել բամբակի բերքահավաքում` 25% աճ, շաքարի ճակնդեղի` 30,3%, կանաչ թեյի տերևների` 27%, մետաքսի որդերի` 10%, մրգերի և հատապտուղների` 9,3%, խաղողի` 7,4%, բանջարեղենի` 6,7%: % և այլն։
Գյուղատնտեսության նախարարությունը համարում է, որ միջնաժամկետ հեռանկարում Ադրբեջանը կարող է ներքին ռեսուրսներից բավարարել պարենային ցորենի իր կարիքների ավելի քան 80%-ը, այդ թվում նաև ոռոգման զարգացած համակարգով մասնագիտացված հացահատիկային ագրոպարկերի թվի ավելացման հաշվին, որտեղ կիրառվում են ոռոգման տնտեսական համակարգեր, ամենաժամանակակից ագրոտեխնոլոգիական լուծումներ և ցանվում են միայն էլիտար բարձր բերքատվությամբ ցորենի տեսակներ։ Այսպես, անցյալ տարվա վերջին ավելի քան 1 մլն հա տարածքում իրականացվել է նախորդ տարվա ցուցանիշների համեմատ 1,2% աճով չոռոգվող աշնանացանի ցանք. այդ թվում՝ 602 հազար հեկտարի վրա ցանվել է ցորեն, 400 հազար հեկտարի վրա՝ գարի։
Ընդ որում, հացահատիկի ինքնաբավության մեջ բեկում է նախատեսվում ապահովել ցանքաշրջանառության մեջ Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատված հողերի ներգրավմամբ՝ ականազերծման աշխատանքների (2022թ. ապրիլի 1-ի դրությամբ ականներից և ռմբերից մաքրվել է մոտ 14,5 հազ. հեկտար) ավարտից ոռոգման և այլ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների վերականգնումից հետո։ Գյուղատնտեսության նախարար Ինամ Քարիմովի խոսքով, այս տարի Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում նախատեսվում է մոտ 100 հազար հեկտարի վրա ցորենի և գարու ցանք։ Ընդհանուր առմամբ, այս մարզում կա գյուղատնտեսական արտադրանքի համար պիտանի 1 մլն հեկտար տարածք, այդ թվում նաև 128 հազար հեկտար ոռոգելի հողատարածք։
Ինչպես նախօրեին նշել է Միլլի Մեջլիսի ագրարային քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Թահիր Ռզաևը՝ ազատագրված տարածքները ունեն գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման համար ծանրակշիռ ներուժ, առաջին հերթին հացահատիկային մշակաբույսերի պարենային անվտանգության ապահովման համար։ Նրա խոսքով, Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանների տարածքները պատմականորեն առաջատար են եղել հացահատիկի, բամբակի, անասնաբուծության, ծխախոտի և խաղողագործության որակյալ արտադրանքի արտադրության մեջ։ Խորհրդարանական կոմիտեյի նախագահը հիշեցրել է, որ օկուպացիայից ազատված որոշ տարածքների մի մասը ականազերծվել է և այդ հողերն արդեն մտցվել են ցանքաշրջանառության մեջ։
Հեռանկարում, այստեղ կստեղծվեն նաև խոշորացված բուսաբուծական տնտեսություններ և ժամանակակից վերամշակող ձեռնարկություններ, որոնք այնքան անհրաժեշտ են այլ տեսակի պարենային ապրանքների արտադրության ծավալներն ավելացնելու և ինքնարժեքը նվազեցնելու համար։ Մասնավորապես, Աղդամի, Ֆիզուլիի, Ջաբրայիլի շրջանների բերրի հողերում օպտիմալ է աճեցնել բամբակ, խաղող, շաքարի ճակնդեղ, եգիպտացորեն, ինչպես նաև բանջարաբոստանային, կերային կուլտուրաներ, այստեղ պլանավորվում է հիմնել ընդարձակ մրգատու այգիներ։ Պլանավորվում է լեռնային շրջաններում՝ Քելբջարում, Լաչինում և Գուբադլիում ստեղծել անասնաբուծական տնտեսություններ։ Միաժամանակ, օկուպացիայից ազատագրված տարածքների լեռնային լճերում ու ջրամբարներում կան ձկնաբուծության զարգացման համար պայմաններ։
Այս ուղղությամբ մի շարք ծրագրեր արդեն իրականացման փուլում են. մարզում ակտիվ աշխատանքներ են տարվում Ջաբրայիլի շրջանի «Արազի հովիտ» և «Աղդամի արդյունաբերական պարկ» ագրոարդյունաբերական պարկերի հիմնական ենթակառուցվածքի ձևավորման ուղղությամբ։ Մասնավորապես, շուրջ 60 հազար հեկտար բերրի հողերի առկայությունը, առատ ստորգետնյա ջրերը, Արազ գետի և Խուդաֆերինի ջրամբարի մոտիկությունը շատ հեռանկարային են դարձնում Ջաբրայիլի շրջանում խաղողագործության, բամբակագործության, շերամաբուծության և այգեգործության զարգացումը։ Այդ թվում նաև պլանավորվում է այդ արդյունաբերական գոտիներում տեղավորել մսի և կաթնամթերքի, մրգերի և բանջարեղենի պահածոների, զովացուցիչ ըմպելիքների և գինեգործության, անասնակերի և օրգանական պարարտանյութերի արտադրությամբ զբաղվող ռեզիդենտներին։ Զանգիլանի շրջանի տարածքում անցյալ տարի սկսվել են «Dost» գյուղատնտեսական պարկի ստեղծման աշխատանքները, որտեղ 6 հազար հեկտար տարածքում նախատեսվում է ստեղծել չորս, իսկ հետո՝ 10 հազար գլուխ ազնվացեղ խոշոր եղջերավոր անասունների համար տարածաշրջանում ամենամեծ անասնաբուծական համալիրը, ինչպես նաև կառուցել 100 հազար տոննա արտադրանքի տարողությամբ ինտեգրված մսի վերամշակման և փաթեթավորման ձեռնարկություն և պահեստներ։
Ղարաբաղի մարզի ագրարային ներուժը ակտիվորեն կյուրացվի նաև «Խելացի» գյուղերի նախագծերի շրջանակներում. նորարարական բուսաբուծական տնտեսություններից մեկի ձևավորումը շուտով կավարտվի Զանգիլանի շրջանի Աղալի գյուղում, մեկ այլ տնտեսությունը կտեղակայվի Ֆիզուլիի շրջանի Դովլեթյարլը գյուղում և կկենտրոնանա արտահանման կողմնորոշմամբ ձկնաբուծական և թռչնաբուծական ֆերմաների ստեղծման վրա:

Аграрный потенциал Карабаха решит проблему продбезопасности в Азербайджане
В опубликованном на днях обращении гендиректор Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO) Цюй Дунъюй подчеркнул, что длящаяся уже два года пандемия, а сегодня российско-украинская война стали наиболее серьезным вызовом продовольственной безопасности мира за последние десятилетия. Оценивая риски глобального дефицита, в FAO рекомендуют странам мира ориентироваться на импортозамещение и наращивать объемы аграрного производства в среднесрочной перспективе. Опора на внутреннее производство обозначена стратегическим вектором для Азербайджана, где также планируют осваивать аграрный потенциал освобожденных от оккупации земель. Так, накануне в комитете по аграрной политике Милли Меджлиса Азербайджана были вновь обозначены приоритеты аграрного развития Карабахского региона.
Согласно оценкам FAO, ситуация с доступностью базовых аграрных ресурсов на мировом рынке ухудшается с каждым днем. «Сбои в товаропроводящих цепочках и логистике поставок зерновых и масличных культур из Украины и России наряду с наложенными на Россию экспортными ограничениями наихудшим образом скажутся на уровне мировой продовольственной безопасности», - полагает гендиректор FAO.
В первую очередь это ощутят на себе около пятьдесят экономически неблагополучных стран, расположенных преимущественно в Африке, Азии и на Ближнем Востоке: доля российского и украинского зерна в их продовольственном балансе превышает 30%. Более того, с серьезными трудностями в выращивании агрокультур могут столкнуться многие страны Восточной Европы и Центральной Азии, обеспечивающие порядка 50% потребностей в минеральных удобрениях за счет российских и белорусских поставок, ограничения на которые могут сохраняться и в 2023 году. Мировые цены на азотные удобрения увеличились в три раза на фоне прошлогоднего и текущего газового кризиса.
Ситуация также усугублена недавними российскими ограничениями на глобальный экспорт зерновых, меслина (смесь пшеницы и ржи) и муки за исключением стран-членов ЕАЭС, также с 1 апреля по 31 августа 2022 года введен запрет на экспорт из РФ семян подсолнечника и рапса. В свою очередь, стало известно, что Казахстан вслед за Россией также прорабатывает вопрос введения временных ограничений на экспорт зерна и муки для защиты внутреннего рынка. «Эти ограничения связаны с тем, что казахстанские экспортеры не хотят продавать зерно местным мукомольным предприятиям, они ждут, когда повысится экспортная цена», - отметил накануне министр сельского хозяйства Казахстана Ербол Карашукеев.
В этой неоднозначной и высокорисковой ситуации эксперты FAO рекомендуют государствам мира (в особенности странам с низким уровнем самообеспечения) приложить в среднесрочной перспективе максимум усилий для защиты и государственной поддержки производственной и перерабатывающей деятельности, направленной на удовлетворение внутреннего спроса на продовольствие. «Товаропроводящие цепочки должны работать, необходимо обеспечить защиту урожая на корню, сельскохозяйственных животных, инфраструктуры перерабатывающей промышленности, логистических систем. Следует найти новых поставщиков, наращивать запасы продовольствия, а главное - диверсифицировать собственное производство, рекультивировать и осваивать незадействованные земельные площади», - говорится в рекомендациях Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН.
Здесь необходимо отметить, что призывы FAO диверсифицировать источники продовольственных поставок, акцентируя внимание на импортозамещение, уже около полутора десятилетий обозначены в качестве краеугольного камня государственной политики Азербайджана. Как отметил недавно премьер-министр Азербайджана Али Асадов, события в Украине вызывают обеспокоенность в силу ряда проблем, связанных с транспортом и логистикой, повышением цен, импортируемыми товарами и различными запретами. В этой связи правительство работает над тем, чтобы во много раз увеличить продовольственные резервы страны, в том числе запасы пшеницы. В частности, уже во второй половине прошлого года в целях диверсификации поставок были в 3,5 раза увеличены закупки пшеницы в Казахстане, откуда поставлено 52,746 тыс. тонн на более чем $15,850 млн. Согласно данным Госкомтаможни, за два месяца текущего года по импорту пшеницы обеспечен рост в 6,8 раза, мясу - рост на 18,9%, масла растительного и животного происхождения - на 58,2% и т.д. В Азербайджане создано Агентство государственных резервов, формируется структура продовольственных запасов, и отныне часть импортируемого и произведенного в стране продовольствия будет резервироваться на складах агентства как на случай форс-мажоров, так и в целях регулирования цен на внутреннем рынке. Сохранению стабильности внутреннего продовольственного рынка способствует и принятое во второй декаде марта постановление Кабмина «О мерах по регулированию вывоза с территории страны ряда основных продовольственных товаров, входящих в состав минимальной потребительской корзины, и товаров, используемых при их производстве». Документ ограничивает вывоз из страны базовых продуктов питания и сырья, в том числе мукомольно-крупяной продукции, солода, крахмалов, инулина, пшеничной клейковины, масличных семян и плодов, некоторых лекарственных растений, кормовых трав, фуражного зерна. Напротив, в Азербайджане максимально облегчен экспорт стратегически важной продовольственной пшеницы: год назад правительство Азербайджана приняло ряд мер по продлению отмены НДС для импортеров зерна, аналогичные фискальные послабления, а также субсидии были предоставлены отечественным мукомольным комбинатам и производителям хлеба.
Создание продовольственных резервов, послабления для экспортеров зерна и напротив - ограничения на вывоз базовых продуктов, безусловно своевременные и полностью оправданные меры. Однако, эксперты FAO и других международных профильных организаций утверждают, что нынешний продовольственный кризис продлится не один год, поэтому ключевая ставка должна быть сделана на наращивание товарного сельскохозяйственного производства.
Это крайне важная задача, так как страна все еще не полностью обеспечивает себя зернобобовыми, а по продовольственной пшенице этот показатель не превышает 60%. В настоящее время в Азербайджане урожайность пшеницы составляет 32 центнера с гектара при том, что необходимо довести этот показатель как минимум до 40 центнеров с га. Однако, расширение посевов зерна крайне непростая задача, так как в последние годы проблемы в сфере растениеводства усугублены перманентной засухой, истощением подпочвенных вод, а недостаточное внедрение экономичных систем полива оборачивается нехваткой плодородных земель, пригодных для расширения пашни, высева кормовых и масличных культур.
И все же, определенные шаги по повышению рентабельности аграрного производства были сделаны в последние годы: внедрен механизм «Электронного сельского хозяйства», на базе которого модернизирована система субсидирования и услуги «Агролизинга», развиты инструменты аграрного страхования и ускорен процесс формирования агропарков и укрупненных зерносеющих хозяйств. В свою очередь, предпринимаемые с конца 2020 года меры по оптимизации расхода воды, ремонт ряда ирригационных объектов, а также внедрение в крупных хозяйствах экономных поливных технологий помогли улучшить ситуацию с урожайностью. В результате в 2021 году удалось преодолеть двухлетний спад производства в базовой отрасли - зерноводстве: собрано без малого 3,247 млн тонн зернобобовых с ростом на 5,8%. Еще более высокая динамика достигнута по сбору хлопка - рост на 25%, сахарной свеклы - 30,3%, листьев зеленого чая - 27%, тутового шелкопряда - 10%, фруктов и ягод - 9,3%, винограда - 7,4%, овощей - 6,7% и т.д.
В Минсельхозе полагают, что в среднесрочной перспективе Азербайджан может удовлетворить свыше 80% своих потребностей в продовольственной пшенице за счет внутренних ресурсов, в том числе за счет увеличения числа специализированных зерновых агропарков с развитой ирригационной системой, где применяются экономные системы орошения, самые современные агротехнологические решения и высеиваются только элитные высокоурожайные сорта пшеницы. Так, в конце прошлого года на площади свыше 1 млн гектаров осуществлены осенние богарные посевы с ростом в 1,2% относительно прошлогодних показателей: в том числе на 602 тыс. га высеяна - пшеница, на 400 тыс. га - ячмень.
Причем, прорыв в самообеспечении зерновыми планируется обеспечить за счет вовлечения в севооборот освобожденных от оккупации земель Азербайджана, после завершения работ по разминированию (на 1 апреля 2022 года от мин и снарядов очищено около 14,5 тыс. га) и возрождению здесь ирригационной и иной необходимой инфраструктуры. По словам министра сельского хозяйства Инама Керимова, в текущем году в Карабахе и Восточном Зангезуре намечены посевные работы приблизительно на 100 тысячах гектаров, которые планируется засеять пшеницей и ячменем. В целом же в этом регионе имеется 1 млн гектаров пригодных для аграрного производства территорий, в том числе 128 тысяч гектаров орошаемых земель.
Как отметил накануне председатель комитета по аграрной политике Милли Меджлиса Таир Рзаев, освобожденные территории обладают весомым потенциалом для развития аграрного сектора, в первую очередь в обеспечении продовольственной безопасности по зерновым культурам. По его словам, территории Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов исторически лидировали в производстве качественной продукции зерноводства, хлопководства, животноводства, табаководства и виноградарства. Председатель парламентского комитета, напомнил, что часть освобожденных от оккупации территорий очищена от мин и эти земли уже введены в севооборот.
В перспективе, здесь также будут создаваться укрупненные растениеводческие хозяйства и современные перерабатывающие предприятия, столь необходимые для роста объемов и снижения себестоимости производства других видов продуктов питания. В частности, на плодородных землях Агдамского, Физулинского, Джебраильского районов оптимально выращивать хлопок, виноград, сахарную свеклу, кукурузу, а также овощи, бахчевые и кормовые культуры, здесь планируется разбить обширные фруктовые сады. В горных районах - Кяльбяджаре, Лачине и Губадлы - планируется формировать животноводческие хозяйства. В то же время в горных озерах и водохранилищах освобожденных от оккупации территорий имеются условия для развития рыбоводства.
Ряд проектов в этом направлении уже на стадии реализации: в регионе ведутся активные работы по формированию базовой инфраструктуры аграрно-промышленных парков «Аразская долина» в Джебраильском районе и «Агдамского промышленного парка». В частности, наличие порядка 60 тысяч гектаров плодородных земель, обильные подпочвенные воды, близость реки Араз и Худаферинского водохранилища делает весьма перспективным развитие в Джебраильском районе виноградарства, хлопководства, шелководства, садоводства. В том числе в указанных промзонах планируется разместить резидентов, специализирующихся на производстве мясных и молочных продуктов, плодоовощных консервов, безалкогольных напитков и винодельческой продукции, комбикормов и органических удобрений. Ну а на территории Зангиланского района в прошлом году начались работы по созданию агропарка Dost, где на площади в 6 тыс. га планируется сформировать крупнейший в регионе животноводческий комплекс на четыре, а в последующем и 10 тысяч голов племенного скота, а также построить интегрированное мясоперерабатывающее и фасовочное предприятие и склады вместимостью 100 тысяч тонн продукции.
Аграрный потенциал Карабахского региона будет активно осваиваться и в рамках проектов «умных» сел: формирование одного из инновационных растениеводческих хозяйств вскоре завершится в поселке Агалы Зангиланского района, другое хозяйство разместится в селе Довлетъярлы Физулинского района и будет заточено на создание экспортно ориентированных рыбных и птицеводческих хозяйств.