Դժվար կլինի իրականացնել 3+3 ձևաչափը. Ֆարիդ Շաֆիև
«Ներկայիս բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը, ռուս-ուկրաինական պատերազմը և իրավիճակը մյուս թևերում մեզ մղում են Թուրքիայի հետ սերտ համագործակցության»:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի (ՄՀՎԿ) խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը «Շուշայի հռչակագիրը և ադրբեջանա-թուրքական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը» խորագրով համաժողովում։
«Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև առկա են զարգացած տարածաշրջանային մեխանիզմներ։ Օրինակ՝ Ադրբեջան-Թուրքիա-Վրաստան եռյակը։ Իսկ «3+3» ձևաչափը կյանքի կոչելը դժվար կլինի։ Ադրբեջանի համար հնարավորություններ կլինեն, և մենք պետք է դրանք իրացնենք Թուրքիայի հետ»,- ասել է նախարարը։

Фарид Шафиев: Реализовать формат «3+3» будет сложно
«Текущая сложная геополитическая обстановка, российско-украинская война и ситуация на других флангах подталкивают нас к тесному сотрудничеству с Турцией».
Как сообщает Report, об этом председатель правления Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев сказал на конференции под названием «Шушинская декларация и 30-летие азербайджано-турецких дипломатических отношений».
«Между Азербайджаном и Турцией существуют проработанные региональные механизмы. Например, тройка Азербайджан-Турция-Грузия. А формат «3+3» будет сложным. Для Азербайджана возможности будут, и мы должны реализовать их с Турцией», - отметил он.