ՎԶԵԲ-ը և Ադրբեջանը պայմանագրեր կստորագրեն այլընտրանքային էներգիայի ոլորտում
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և Ադրբեջանը շուտով պայմանագրեր կստորագրեն այլընտրանքային էներգետիկայի ոլորտում։
Այս մասին երեքշաբթի ասել է՝ Բաքվում ՎԶԵԲ-ի գրասենյակի ղեկավար Կամոլա Մախմուդովան՝ ԵՄ-Ադրբեջան գործարար համաժողովում, հայտնում է Caliber.Az-ը։
Նրա խոսքով, նախորդ տարիներին բանկը Ադրբեջանում նախագծեր է իրականացրել «կանաչ» տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ ապահովելով արդյունաբերական թափոնների անվտանգությունը։
«Այդ աշխատանքներն իրականացվել են խոշոր քաղաքներում, և այս միտումը կշարունակվի նաև ապագայում։ Բացի այդ, ՎԶԵԲ-ը ներգրավված է այլ խոշոր ծրագրերում, մասնավորապես, գյուղատնտեսության և տրանսպորտի ոլորտներում, ինչպես նաև այլընտրանքային էներգիայի ոլորտում: Բանկը նախատեսում է ընդլայնել իր մասնակցությունը այլընտրանքային էներգիայի ոլորտում։ Միաժամանակ, նախատեսվում է համապատասխան պայմանագրեր ստորագրել մինչև մայիսի վերջը՝ համապատասխանաբար 230 և 100 ՄՎտ դրվածքային հզորությամբ էլեկտրակայանների կառուցման շրջանակներում»,- ասել է Մախմուդովան։

ЕБРР и Азербайджан подпишут соглашения в сфере альтернативной энергетики
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и Азербайджан в скором времени подпишут соглашения в области альтернативной энергетики.
Об этом сказала во вторник глава представительства ЕБРР в Баку Камола Махмудова на бизнес-форуме ЕС-Азербайджан, передает Trend.
По ее словам, в предыдущие годы банк реализовал в Азербайджане проекты в области «зеленых» технологий, обеспечения безопасности промышленных отходов.
«Эти работы велись в крупных городах, и данная тенденция сохранится в будущем. Кроме того, ЕБРР участвует в других крупных проектах, в частности, в секторах сельского хозяйства и транспорта, а также в области альтернативной энергетики. Банк планирует расширить свое участие в сфере альтернативной энергетики. При этом предусматривается к концу мая подписать соответствующие договоры в рамках строительства электростанций установленной мощностью 230 и 100 МВт соответственно», - сказала Махмудова.