ԱԽ քարտուղար Գրիգորյանը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կոմունիկացիաների բացման մասին
ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հաղորդակցության ուղիների բացման խնդիրներին:
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով «Արմենպրես»-ին, ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարը բացատրել է, թե ինչ է նշանակում «Հայաստանի տարբեր մասերի միջև Ադրբեջանի տարածքով հաղորդակցություն» ձևակերպումը:
«Խոսքն այն մասին է, որ օրինակ Հայաստանի քաղաքացիների և բեռների համար Երասխից (Արազդեյեն-Խմբ.) Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության տարածքով հնարավոր լինի հասնել Մեղրի և հակառակ ուղղությամբ, այն նույն սկզբունքների շրջանակում, ինչ Ադրբեջանի քաղաքացիները և բեռները Հորադիզից Հայաստանի տարածքով կարող են հասնել Նախչըվան», - ասել է Գրիգորյանը:
Իսկ Հայաստանի մի տարածքից մյուսը տեղափոխվելու համար ինչո՞ւ պիտի օգտագործվի Նախչըվանի տարածքը, հարցին նա արձագանքել է, որ դա կարող է տեղի ունենալ այն պատճառով, որ Հայաստանի հյուսիսը հարավին կապող երկաթուղին անցնում է Նախչըվանով:
«Քննարկվող թեման տարածաշրջանի բոլոր կոմունիկացիաների բացման մասին է, և գոյություն ունեցող բոլոր կոմունիկացիաների բացման և գործունեության սկզբունքների հարցը պետք է լուծվի: Քննարկումները տեղի են ունենում հենց այս տրամաբանությամբ», - շեշտել է ԱԽ քարտուղարը:

Секретарь Совбеза Григорян об открытии коммуникаций между Азербайджаном и Арменией
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян прокомментировал формулировки относительно разблокирования коммуникаций, содержавшиеся в заявлении главы Евросовета по итогам переговоров в Брюсселе.
Как передает Caliber.Az, агентство «Арменпресс» опубликовало перевод предоставленных аппаратом Совета безопасности Армении вопросов и ответов. Григорян разъяснил, что имеется в виду под формулировкой о «коммуникации между разными частями Армении по территории Азербайджана».
«Речь о том, чтобы, например, граждане Армении и грузы могли попасть в Мегри из Ерасха (Араздейян – ред.) через Нахичеванскую Автономную Республику и наоборот, на тех же принципах, что и граждане Азербайджана, и грузы могут попасть в Нахчыван из Горадиза через Армению», — заявил Григорян.
Он также ответил на вопрос, почему для перемещения из одной части Армении в другую должна быть использована территория Нахичевана.
«Это может произойти по той причине, что железная дорога, соединяющая север Армении с югом, проходит через Нахчыван. И далее, обсуждаемая тема — открытие всех коммуникаций в регионе, и должен быть решен вопрос о принципах открытия и работы всех существующих коммуникаций. Обсуждения идут в этой логике», — сказал секретарь Совбеза.
Григорян напомнил, что «в этом же контексте обсуждается вопрос транспортного сообщения из Республики Армения через территорию Нахчыванской Автономной Республики в Исламскую Республику Иран и через восточные районы Азербайджана в Российскую Федерацию и обратно».