Ադրբեջանի ՊՍԾ առաջխաղացում. առաջին մարտական քննություն Caliber.Az-ի YouTube ալիքի տեսանյութը
Caliber.Az ռազմավերլուծական նախագծի YouTube ալիքի հերթական թողարկումում ներկայացվում է հատուկ ռեպորտաժ ադրբեջանա-հայկական պետական սահմանից։
Սյուժեի հեղինակները պատմում են Ադրբեջանի, Վրաստանի և Հայաստանի սահմանների հատման կետում գտնվող Բաբագար (ծովի մակարդակից 700,6 մետր բարձրության վրա) անառիկ բարձունքի, ինչպես նաև Արևմտյան Ադրբեջանի սահմանամերձ գյուղերում և քաղաքներում տիրող իրավիճակի մասին։
Նշվում է, որ հայ զինվորականները ծրագրում էին իրենց վերահսկողության տակ վերցնել սահմանին գտնվող բարձունքները (ներառյալ Բաբագարը), ինչը հնարավորություն կտար նրանց վերահսկել Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան ռազմավարական նշանակության նավթատարը: Դրա համար 2019 թվականին սկսեցին կիրառել «սողացող առաջխաղացում» մարտավարությունը՝ խրամատներն ու հենակետերն էլ ավելի մոտ տեղադրելու համար։ Դրան հակակշռելու համար Ադրբեջանի պետական սահմանային ծառայությունը ստեղծել է ավելի քան 5 կիլոմետրանոց խրամատ՝ հենակետերով, ինչի արդյունքում ձախողվեցին հայերի բոլոր պլանները։ Ավելին, արդյունքում հայերը մեծ կորուստներ ունեցան։
Ադրբեջանը կարողացավ պաշտպանել ոչ միայն ռազմավարական նշանակություն ունեցող էներգետիկ կոմունիկացիաները, այլև Գազախի շրջանի սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին։ Ադրբեջանական սահմանապահ ուժերի մարտունակությունը ստուգելու և հակամարտության մեջ արտաքին ուժերի ներգրավելու հայերի փորձերը չարաչար ձախողվեցին…
Ադրբեջանը շարունակում է ավելացնել սահմանային դիրքերի քանակը և զարգացնել ճանապարհային ենթակառուցվածքները՝ ցուցադրելով հայկական ցանկացած սադրանքին հակահարված տալու իր պատրաստակամությունը։

Продвижение ГПС Азербайджана: первый боевой экзамен Видео YouTube-канала Caliber.Az
В очередном выпуске военно-аналитического проекта YouTube-канала Caliber.Az представлен специальный репортаж с азербайджано-армянской государственной границы.
Авторы сюжета рассказывают о неприступной высоте Бабагар (700,6 метра над уровнем моря), расположенной на стыке границ Азербайджана, Грузии и Армении, а также ситуации в приграничных селах и городах Западного Азербайджана.
Отмечено, что армянские военные лелеяли планы взять под контроль высоты на границе (в том числе Бабагар), чтобы контролировать стратегический нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан. Для этого в 2019 году начала реализовываться тактика «ползучего продвижения», чтобы расположить окопы и посты еще ближе. Для противовеса этому Госпогранслужба Азербайджана создала более пяти километров окопов с постами, и все попытки армян захватить выгодные позиции на стратегических высотах провалились. Более того – в результате армяне понесли большие потери.
Азербайджан же смог защитить не только стратегические энергетические коммуникации, но и жителей приграничных сел Газахского района. Попытки армян проверить боеспособность азербайджанских пограничников и вовлечь в конфликт внешние силы с треском провалились…
Азербайджан же продолжает увеличивать число постов на границе и развивать дорожную инфраструктуру, укрепляя готовность дать отпор любым армянским провокациям