Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավար. Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը հեռանկարներ է բացում շատ երկրների համար
Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը լայն հեռանկարներ է բացում տարածաշրջանից դուրս շատ երկրների համար՝ Հարավային Կովկասի աշխարհառազմավարական հնարավորություններից օգտվելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին այսօր՝ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ընդլայնված կազմով բանակցությունների ժամանակ հայտարարել է՝ Ղազախստանի արտգործնախարար Մուրատ Նուրթլեուն։
Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ Միրզոյանի առաջին պաշտոնական այցը երկիր տեղի է ունենում՝ Բաքվի և Երևանի միջև կարևոր պայմանավորվածությունների ֆոնին։
«Մենք հատուկ նշանակություն ենք տալիս այս այցին և այն համարում ենք՝ Ղազախստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման կարևոր փուլ։ Ձեր ներկայիս այցը Ղազախստան տեղի է ունենում՝ Ադրբեջանի Հանրապետության հետ կարևոր պայմանավորվածությունների ձեռքբերման շրջանում։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների ավարտը՝ արժանացել է միջազգային հանրության հավանությանը»,- նշել է Նուրթլեուն։