Միրզոյան. TRIPP-ը կկապի Ադրբեջանը Նախչըվանի, իսկ Հայաստանը՝ այլ երկրների հետ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար արարատ Միրզոյանը արձագանքել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի այն հայտարարությանը, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը կարևոր է Հայաստանի համար, և որ եթե Թուրքիան դա հիմա անի, ապա դա կզրկի Հայաստանին՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելու իր ամենամեծ մոտիվացիայից։
Caliber.az-ի փոխանցմամբ՝ Արարատ Միրզոյանը մեկնաբանել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությունը՝ հայկական ԶԼՄ-ների հարցին ի պատասխան։
«Թուրքիայի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատումը և սահմանի բացումը իսկապես կարևոր են Հայաստանի համար։
Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացումը նույնքան կարևոր է։
Հայաստանը անկեղծ ջանքեր է գործադրում երկու ուղղություններով էլ։
Միևնույն ժամանակ, այս երկու գործընթացներից ոչ մեկը պայմանավորված չէ մյուսով, և եթե մենք փնտրենք դրանց միջև պատճառահետևանքային կապ, կարող է պարզ դառնալ, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների լիակատար կարգավորումը կարող է դրական, այլ ոչ թե բացասական ազդեցություն ունենալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վրա։
Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ այս գործընթացի հիմնարար սկզբունքները համաձայնեցվել են՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովում՝ տարածքային ամբողջականություն, սահմանների անձեռնմխելիություն, ինքնիշխանություն, իրավասություն և փոխադարձություն։
Այս շրջանակներում ստեղծված TRIP ճանապարհը կկապի Ադրբեջանը Նախչըանի, Հայաստանը՝ այլ երկրների հետ, ինչպես նաև կկապի ավելի լայն աշխարհագրական տարածաշրջանները միմյանց հետ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքների միջոցով։
Հայաստանը հետաքրքրված  է և ակտիվորեն  ջանքեր է գործադրում դրա արագ իրականացման համար», - հայտարարել է Միրզոյանը։