Նախարար Պապոյան. Հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը կբացի Հայաստանի «տնտեսական թոքերը»
11 Սեպտեմբերի 2025 12:19
Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը կբացի Հայաստանի «տնտեսական թոքերը»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայկական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում հայտարարել է՝ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարը անդրադարձել է «Թրամփի երթուղի» նախագծին, որի ստեղծման մասին համաձայնագիր են ստորագրել Ադրբեջանը, Հայաստանը և ԱՄՆ-ն։
Նա նշել է, որ առաջիկա օրերին Հայաստան կժամանեն տարբեր պատվիրակություններ։ Կլինի ամերիկյան կողմից պատվիրակություն, ինչպես նաև սպասվում է Սերդար Քըլըչի այցը թուրքական կողմից, ով Թուրքիայի կառավարության հատուկ ներկայացուցիչն է՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։
«Իրականում մենք գտնվում ենք աշխատանքային փուլում։ Հայաստանի տրանսպորտային հանգույցի վերածումն արդեն աշխատանքային փուլում է։ Մեղրիի և Կապանի (Գաֆան - խմբ.) բնակիչները ամեն օր տեսնում են, թե ինչպես են լեռները փլուզվում և կառուցվում նոր «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհ», - ասել է նախարարը։
Նա հավելել է, որ ամերիկյան կողմի ներկայացուցիչները կգան, կծանոթանան և տեղում հաշվարկներ կանեն։ «Եվ մենք կանցնենք գործնական փուլ, որի արդյունքում Հայաստանը կդառնա համաշխարհային տրանսպորտային հանգույց», - նշել է Պապոյանը։