Փաշինյանը՝ Ադրբեջանի հետ տարածքների փոխանակման մասին
Որոշումներ չեն կայացվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև անկլավների վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՝ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա վստահեցրել է, որ Հայաստանի ոչ մի ներկայացուցիչ չի կարող հրաժարվել ինքնիշխան տարածքներից և տարածքային ամբողջականության վերականգնման օրակարգից, իսկ սոցիալական ցանցերում նրա գրառումը հաստատել է ակնհայտը։ Փաշինյանը կարծում է, որ անկլավների հարցը կարող է լուծվել սահմանազատման գործընթացի միջոցով։
«Մենք պարտավոր ենք պահպանել մեր գրավոր պարտավորությունները, և ես բացառում եմ ուժի ցանկացած սցենար», - հավելել է նա։
Ըստ նրա, սահմանազատման գործընթացը պետք է հաստատի երկրների տարածքային ամբողջականության հետագիծը՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։
Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծել է, որ դրանից հետո կքննարկվեն բոլոր հնարավոր համակցություններն ու տարբերակները։
«Խոսվում է Արծվաշենի (Բաշքենդ, խմբ.) հետ կապված այլ սցենարների մասին։ Ոչ ոք չի կարող որևէ այլ սցենար հետապնդել՝ առանց հայ ժողովրդի կամքը հաշվի առնելու։ Եթե խոսքը տարածքային փոխանակման մասին է, ապա դա անհնար կլինի անել առանց հայ քաղաքացիների արտահայտած դիրքորոշման։ Նույնիսկ եթե մենք չխոսենք հանրաքվեի մասին, այն միևնույն է չի կարող տեղի ունենալ առանց հայ քաղաքացիների համաձայնության», - եզրափակել է նա։