Ռուսաստանը նախատեսում է զբոսաշրջային երթուղիներ զարգացնել Ադրբեջանի հետ
Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունը նախատեսում է արդիականացնել՝ Մախաչկալայի և Դերբենտի նավահանգստային ենթակառուցվածքը՝ Ադրբեջանի, Իրանի, Թուրքմենստանի և Ղազախստանի հետ միջազգային կրուիզային երթուղիներ զարգացնելու համար։
Այս մասին հայտնում է Trend-ը՝ հղում անելով նախարարությանը։ «Անհրաժեշտ է արդիականացնել և զարգացնել նավահանգստային ենթակառուցվածքը՝ Մախաչկալայի և Դերբենտի նավահանգիստներում զբոսաշրջային նավեր ընդունելու համար։
Հնարավորություն կա նաև միջազգային երթուղիների զարգացման՝ Ադրբեջանի, Իրանի, Թուրքմենստանի և Ղազախստանի հետ։ Դրա համար անհրաժեշտ է պետական ​​սահմանով անցակետեր ստեղծել նավահանգիստներում, ինչպես նաև ստորագրել միջկառավարական համաձայնագրեր։ Դրա համար անհրաժեշտ է նավահանգիստներում պետական ​​սահմանով անցակետեր ստեղծել, ինչպես նաև միջկառավարական պայմանագրեր կնքել»,- ասվում է տեղեկատվության մեջ։ Նշվում է, որ նոր զբոսանավը առաջին անգամ  Կասպից ծովի ջրեր կմտնի արդեն հաջորդ տարի։