Երևանը գնահատում է նոր ատոմակայանի կառուցման ռուսական նախագծի նպատակահարմարությունը
Միջգերատեսչական հանձնաժողովը կքննարկի Հայաստանում 1200 ՄՎտ հզորությամբ նոր ատոմակայանի համար Ռուսաստանի առաջարկած նախագծի իրականացման նպատակահարմարությունը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին լրագրողներին ասել է Մեծամորի ԱԷԿ-ի տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը։
Հայաստանի վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է միջգերատեսչական խումբ՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանի գլխավորությամբ։ Խումբն ուսումնասիրում է միջազգային փորձը:
«Այս պահին մենք ուսումնասիրել ենք ռուսական փորձը, աշխատել ենք «Ռոսատոմ» կորպորացիայի հետ։ Այժմ աշխատանքներ են տարվում տարբեր երկրների հետ՝ դիզայնը կարող է լինել ամերիկյան, կորեական, ֆրանսիական։ Այսինքն՝ զուգահեռաբար աշխատում ենք ժամանակակից և ծախսարդյունավետ տարբերակ ապահովելու ուղղությամբ»,- ասել է Մարտիրոսյանը։