Թուրքական «Chare» ռադարային էկրանն արդեն կիրառվում է Ադրբեջանում
Ադրբեջանում սկսել է օգտագործել Chare Radar էկրանը՝ թուրք ինժեներների կողմից մշակված Ar-Ge նախագծերից մեկը, որի մտավոր և արդյունաբերական սեփականության իրավունքները պատկանում են Թուրքիայի պետական օդանավակայանների գլխավոր տնօրինությանը (DHMİ):
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով TurkicWorld-ին, այս մասին հայտնում է Թուրքիայի պետական օդանավակայանների գլխավոր վարչությունը (DHMI)։
«Համակարգը, որը թույլ է տալիս ավիադիսպետչերներին արդյունավետ կառավարել օդային երթևեկությունը և պահպանել անվտանգությունը ամենաբարձր մակարդակով, տեղադրվել է Բաքվի Հեյդար Ալիևի, Գյանջայի և Ֆիզուլիի օդանավակայաններում՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված համագործակցության համաձայնագրի շրջանակներում։
Օգտատերերի վերապատրաստումից հետո հաջողությամբ ավարտված համակարգը սկսել է կիրառվել Ադրբեջանի օդային երթևեկության կառավարման ծառայություններում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։