Հայաստանում կարգապահական խախտումների համար խփելու են զինվորականների գրպանին
ՀՀ կառավարությունը հինգշաբթի նիստում հավանություն է տվել՝ Զինված ուժերի կանոնադրության և այլ օրենքների փոփոխության նախագծին, ըստ որի՝ Զինված ուժերում կարգապահական խախտումների համար նախատեսված տույժերի ցանկում կներառվի աշխատավարձից կամ նպաստից պահումները։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, արտահերթ վերակարգերի փոխարեն նախատեսվում է պահումներ սահմանել մինչև երեք ամսվա աշխատավարձի մինչև 30%-ի չափով։
Հայաստանի զինված ուժերի գործող կանոնադրության համաձայն՝ սպաների կողմից կարգապահական խախտումների դեպքում պարտադիր կարգով ծառայողական քննություն է նշանակվում ։
Այժմ ծառայողական քննություն առաջարկվում է իրականացնել միայն ամենալուրջ խախտումների, այդ թվում՝ ծառայության վայրից չարտոնված հեռանալու, մարտական հերթապահության կանոնների խախտման, զենքի և տեխնիկայի շահագործման, ինչպես նաև մարմնական վնասվածք հասցնելու կամ նյութական վնաս պատճառելու դեպքում։