Ռուս քաղաքագետ. Փաշինյանը պատրաստ է ՆԱՏՕ-ի զորքեր տեղակայել Հայաստանի տարածքում
«Երևանի արտաքին քաղաքականության արևմտյան վեկտորի գործնական մարմնավորումը կարող է լինել Հայաստանի դուրս գալը ՀԱՊԿ-ից և նույնիսկ ՆԱՏՕ-ի փոքր կոնտինգենտի տեղակայումը երկրում, բացի այդ, Հայաստանի ղեկավարությունը դրանով փորձում է «շանտաժի ենթարկել» Մոսկվային, որպեսզի ստիպի նրան ավելի կոշտ դիրքորոշում որդեգրել Ադրբեջանի նկատմամբ»:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ռուսական լրատվամիջոցներին ասել է ՌԴ նախագահին առընթեր ազգամիջյան հարաբերությունների խորհրդի անդամ, քաղաքագետ Բոգդան Բեզպալկոն։
Ավելի վաղ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն ասել էր, որ Երևանն իր հիմնական գործընկերներն է համարում ԱՄՆ-ին և Եվրոպային, սակայն դա չի նշանակում արտաքին քաղաքականության շրջադարձ։ Նա հավելել է, որ Հայաստանը մտադիր չէ անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, երկիրն արդեն համագործակցություն ունի կազմակերպության հետ։
«Առաջին ասպեկտն այն է, որ բոլոր այդ հայտարարություններն ու ձգտումները վաղ թե ուշ հասնելու են որոշակի կրիտիկական կետի, և դրանք արդեն տեղափոխվելու են գործողությունների հարթություն։ Այսինքն՝ այս դեպքում Հայաստանն այնուամենայնիվ պաշտոնապես դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից, պաշտոնապես կմտնի ինչ-որ նոր գործընկերային ծրագրեր ՆԱՏՕ-ի կամ մեկ ուրիշի հետ... Սա դեռ նկատելի չէ, բայց ամեն օր սրա հավանականությունը մեծանում է»,- ասել է Բեզպալկոն։