12 Օգոստոսի 2022 17:50
Հայկական 5-րդ ալիքի (5-րդ հեռուստաալիք) լրագրողները ռեպորտաժ են պատրաստել Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից, որտեղ զրուցել են միակողմանի տոմս գնողների հետ, այսինքն՝ լքելել են «քարերի երկիրը», եթե ոչ ընդմիշտ, ապա. երկար ժամանակով: Հեռացողները լրագրողների հետ անկեղծորեն կիսվել են այն պատճառներով, որոնք դրդել են իրենց արտագաղթել Հայաստանից, հայտնում է Caliber.Az-ը։
Ռեպորտաժի հեղինակների խոսքով՝ «ամբողջ ժողովուրդը սխալվել է, դրա համար էլ ընտանիքներով լքում են Հայաստանը, արտագաղթողների թիվը զգալիորեն ավելացել է»։ Վրեժ անունով տղամարդը տեսախցիկի զրույցում պատմել է, որ մարդիկ, ովքեր ընտանիքներով լքում են Հայաստանը, արդեն հետ չեն վերադառնա։ «Շատ տների դռներ փակ են»,- ասում է նա։
Հայ լրագրող. «Մարդիկ ասում են, որ այլ ելք չունեն. Այս հիմքով երկիրը լքել է նաև Վրեժի որդին՝ Աշոտը։ Աշոտն ասում է, որ արտերկրում ապրող հայերի թիվն ավելացել է. Կան տվյալներ, որ անցյալ տարի մեկնած 4200-ը դեռ չեն վերադարձել»:
Աշոտ. «Աշխատանք չկա, պայմաններ չկան, երկիր չկա. Ի՞նչ անենք, եթե մնանք այստեղ։ Գոնե այնտեղ աշխատում ու ապրում ենք։ Ի՞նչ կա Հայաստանում. Մեկ Նիկոլ. Նիկոլ, Նիկոլ... Նիկոլը ասֆալտից ավել բան արե՞ց։ Մի քիչ ասֆալտ փռեց, դրանով մարդկանց խաբեց. Այո, հասկանում եմ, ես ընտրել եմ Նիկոլային, մասնակցել եմ նրա ցույցերին, վստահել եմ, հավատացել եմ, բայց պարզվել է, որ մենք սխալվել ենք։ Ամբողջ ազգն է սխալվել:
Լրագրող. «Նա չի վախենում բարձրաձայն ասել, որ անցած տարի Հայաստանից գնացածները 70 հազարով ավել են եղել, քան ժամանածները».
Հեռուստաալիքի ռեսպոնդենտ. «Չգիտեմ ինչու, բայց ուզում եմ հեռանալ։ Ասում են՝ արտասահմանւմ կյանքը լավ է»։
Լրագրող. «Մարդիկ ընտանիքներով գնում են. Վրեժ պապը հասկանում է իր որդուն. Նա կարծում է, որ եթե Աշոտը չհեռանա, իր և կնոջ համար դժվար կլինի այստեղ ապրել։ Թոշակները հազիվ են բավարարում հրատապ կարիքների համար. Կշարունակվի արդյոք արտագաղթի միտումը մեր երկրում, պարզ կդառնա սեպտեմբերյան մարդահամարից հետո։ Բայց այս տարվա առաջին վեց ամիսներին անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ մեկնողների թիվն ավելացել է ավելի քան 200 հազարով»։

«Нет ни работы, ни условий для жизни, ни самой страны»
Журналисты армянского 5-го канала (5 TV Channel) подготовили репортаж из ереванского аэропорта «Звартноц», где пообщались с теми, кто купил билет в один конец, то есть, покидал «страну камней» если и не навсегда, то надолго. Уезжавшие откровенно поделились с журналистами причинами, побудившими их эмигрировать из Армении, сообщает Caliber.Az.
По словам авторов репортажа, «целый народ ошибся, поэтому Армению покидают семьями, значительно увеличилось число эмигрантов». Мужчина по имени Вреж рассказал на камеру, что люди, уезжающие из Армении семьями, обратно уже не вернутся. «Двери многих домов закрыты», - говорит он.
Армянская журналистка: «Люди говорят, что у них нет другого выбора. На этом основании уехал из страны и Ашот, сын Врежа. Ашот говорит, что число армян, проживающих за границей, увеличилось. Есть данные, что 4200 уехавших в прошлом году до сих пор не вернулись».
Ашот: «Работы нет, условий нет, страны нет. Что нам делать, если останемся здесь? По крайней мере, мы там работаем и живем. Что есть в Армении? Один Никол. Никол, Никол… Никол сделал что-то больше, чем асфальт? Он положил немного асфальта, и этим обманул людей. Да, понимаю, я выбирал Никола, я участвовал в его демонстрациях, я доверял ему, я верил в него, но оказалось, что мы ошибались. Ошиблась целая нация.
Журналистка: «Он не боится говорить вслух, что в прошлом году уехавших из Армении было на 70 тысяч больше, чем приехавших».
Респондентка телеканала: «Не знаю почему, но я хочу уехать. Говорят, жизнь за границей хорошая».
Журналистка: «Люди уезжают семьями. Дедушка Вреж понимает своего сына. Он думает, что если Ашот не уедет, то ему и его жене будет здесь трудно жить. Пенсии едва хватает на неотложные нужды. Сохранится ли в нашей стране тенденция к эмиграции, станет ясно после сентябрьской переписи. Но за первые шесть месяцев этого года количество уезжающих увеличилось более чем на 200 000 человек по сравнению с тем же периодом прошлого года».