«Հրապարակ». Մենք ապրում ենք անապահով և անվստահելի Հայաստանում
«Հայաստանի մայրաքաղաքի Սուրմալուի մեծածախ շուկայում երեկ տեղի ունեցած պայթյունը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ մենք ապրում ենք անապահով և անվստահելի Հայաստանում։ Պայթյունը տագնապ է առաջացրել այն բնակիչների համար, ովքեր կարծում են, որ իրենք ապահով են, եթե սահմանին չապրեն»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին գրում է «Հրապարակի» երևանյան հրատարակությունը։
«Հրապարակը» նշում է, որ Երևանի մեծածախ շուկայում տեղի ունեցած պայթյունի իրական պատճառները դժվար թե երբևէ հայտնի լինեն, և առաջ է քաշում տեղի ունեցածի չորս վարկած, որոնք շրջանառվում են հայ հասարակության մեջ։
Հրատարակությունը գրում է, որ առաջին վարկածի համաձայն՝ միջադեպը տեխնիկական անփութության արդյունք է։ Ըստ այս վարկածի՝ 2021 թվականի մարտի 9-16-ը անցկացված ստուգումների արդյունքում հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության փորձագետների կողմից արձանագրվել են հրդեհային անվտանգության կանոնների մեկ տասնյակից ավելի խախտումներ։
«Հրապարակը» նշում է, որ ոմանք կատարվածի համար մեղադրում են ՌԴ իշխանություններին և նախագահ Պուտինին։ Որպես ապացույց այս մարդիկ գրում են, որ իբր ռուսական կայքերից մեկը դեպքից առաջ գրել է պայթյունի մասին ու լուսանկարներ տեղադրել։ Հրատարակությունը հարցնում է. «Արդյո՞ք Ռուսաստանի ԱԴԾ-ն այդքան հիմար և անհամբեր է հայտնել ահաբեկչական հարձակման մասին, որը կազմակերպել էր նախքան դրա իրականացումը»:
«Երևան» թերթը կարծում է, որ երրորդ վարկածն այն է, որ դա ահաբեկչական ակտ էր, որի նպատակն էր «շեղել հասարակության ուշադրությունը Հայաստանի և Ղարաբաղի կապիտուլյացիայից»։
Չորրորդ վարկածը, ըստ հրատարակության, այն է, որ «Երևանում ահաբեկչական ակտն իրականացրել են Հայաստանի արտաքին թշնամիները»։ Թերթը գրում է, որ «Հայաստանում այժմ չկա ոստիկանություն, չկա դատական համակարգ», և դա նպաստում է նրան, որ «Հայաստանի արտաքին թշնամիների կողմից կազմակերպված ահաբեկչության վարկածը կենսունակ է»։

«Грапарак»: Мы живем в небезопасной и ненадежной Армении
«Вчерашний взрыв на оптовом рынке «Сурмалу» в армянской столице в очередной раз доказал, что мы живем в небезопасной и ненадежной Армении. Взрыв стал причиной тревоги для жителей, которые думают, что они в безопасности, если они не живут на границе».
«Грапарак» отмечает, что истинные причины взрыва на оптовом рынке в Ереване вряд ли будут когда-нибудь названы и выдвигает четыре версии случившегося, которые распространяются в армянском обществе.
Издание пишет, что согласно первой версии, произошедшее является результатом технической халатности. Согласно этой гипотезе, в результате проверок, проведенных 9-16 марта 2021 года, экспертами по пожарной и технической безопасности было зафиксировано более десятка нарушений правил пожарной безопасности.
«Грапарак» отмечает, что некоторые винят в происшествии российские власти и президента Путина. В качестве доказательства эти люди пишут, что якобы один российский сайт написал о взрыве до инцидента и выложил фотографии. Издание задается вопросом: «Неужели российская ФСБ настолько глупа и нетерпелива, чтобы сообщить о теракте, который она организовала, до его осуществления?».
Третей версией ереванская газета считает то, что это был теракт, направленный на то, чтобы «отвлечь внимание общественности от капитуляции Армении и Карабаха».
Четвертой версией, по мнению издания, является то, что «теракт в Ереване осуществили внешние враги Армении». Газета пишет, что «в Армении сейчас нет полиции, судебной системы» и это способствует тому, что «гипотеза о теракте, устроенном внешними врагами Армении, является жизнеспособной».
Издание подчеркивает, что люди выдвигают разные версии случившегося, потому что не доверяют государственным институтам Армении и не уверены, что правда об инциденте будет обнародована и виновные будут наказаны.