Հայաստանի տանկային խայտառակություն, կամ Ինչպես սովորել տանկ վարել
Հայ զինվորականների տանկային բիաթլոնում ելույթը վերածվել է խայտառակ ձախողման՝ հայկական տանկը քիչ էր մնում շրջվեր, իսկ մյուս անձնակազմը ընդհանրապես խոյահարել է հակառակորդի տանկը։
Հայաստանի վայ-մարտիկներիը ցանկալին չստացան՝ Հայաստանում պարզապես պատռում ու նետում են՝ քննարկելով իրենց տանկիստների նոր «սխրանքները»։ Թամբելով այն մի քանի զրահամեքենաները, որը Հայաստանում մնացել են 44-օրյա պատերազմից հետո, հայ զինվորականները մասնակցել են 2022 թվականի ռուսական բանակային խաղերի «ԱրՄԻ-22» տանկային բիաթլոնին։ Բայց, ինչպես հայերն իրենք են գրում սոցցանցերում, լավ կլիներ, որ սա չանեին։ Հայաստանի տանկիստների ելույթը խայտառակ ձախողում ստացավ, պարզվեց, որ ոչ թե նրանցից մեկն էր, այլ կոնկրետ ամենավատը։ Ուրիշների համար զվարճալի և հայերի համար իրենց բանակի կյանքից այդ տխուր դրվագը մինջդեռ կարող է ցուցադրական դաս դառնալ ռևանշիստների այն կույտի համար, ովքեր պաշտոնական Երևանին կոչ են անում կրկին պայքարել «միացումի» համար։
Ռուսաստանում հայկական տանկիստների մրցույթային ելույթները վերածվել են իսկական վոդևիլի։ Եվ երկրի բոլոր լրատվամիջոցները սկսեցին Հայաստանի Պնախարարությանը մեղադրել նրանում, որ ռուսական տանկային բիաթլոնում նրա զինվորների մասնակցության մասին միտումնավոր լռում են, քանի որ մրցույթը աղետալի ձախողում է եղել Հայաստանի հավաքականի համար։ Այնպես որ, լավ հասկանալի է, թե ինչու է Պնախարարությունը լռում. նա ամաչում է իր զինվորականների համար և ակնհայտորեն չի ցանկանում զեկուցել սեփական սխալների ու անհաջողությունների մասին։
«Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքը շարունակում է Արծրուն Հովհաննիսյանի լավագույն ավանդույթներով թաքցնել իշխանությունների համար անցանկալի տեղեկությունը»,- իրավիճակը նկարագրում են հայրենական ձախորդ տանկիսաների «վարպետությամբ» ակնհայտորեն նյարդացած տեղի լրագրողները։
Ինչպես պնդում են Երևանի և այլ հրապարակումները։ Հայաստանից ժամանած անձնակազմը հանդես է եկել չափազանց թույլ՝ իրենց խմբում զբաղեցնելով վերջին տեղը, իսկ ընդհանուր վարկանիշում՝ համեստ 9-րդը։
Եվ հետո ամեն ինչ բոլորովին վատ ընթացավ. մրցումներից մեկի ժամանակ հայկական տանկը քիչ էր մնում շրջվեր, իսկ մյուս անձնակազմը ընդհանրապես խփեց հակառակորդի մեքենային։ Ինչպես գրում են ռուսական լրատվամիջոցները, հայ զինվորականների ղեկավարության տակ գտնվող տանկը ամբողջ արագությամբ բախվել է Լաոսից ժամանած անձնակազմի մարտական մեքենային։ Դրանով հանդերձ տանկիստները չեն տուժել։ Կադրերում երեւում է, որ հարվածն դիպել է լաոսական անձնակազմի կապույտ տանկի հետևի մասին։
Իսկ այնուհետև, ակնհայտորեն ափսոսալով, ոչ առանց թունոտ նկատողության ճշտում են. «Հայաստանի տանկիստները հինգից միայն մեկ թիրախ են խոցել, դուրս են եկել մրցատարածությունից և տապալել են մի քանի ցանկապատային հենասյուներ՝ մի խոսքով խախտել են ամեն ինչ, ինչ հնարավոր էր՝ ցուցադրելով չափազանց թույլ մարտական պատրաստվածություն»։
Դրանով հանդերձ, հարկ է նշել, որ հայկական տանկիստները երբեք աչքի չեն ընկել իրենց մարտական մեքենաները վարելու հատուկ ունակությամբ, առավել ևս դրանցիցհրաձգություն իրականացնելով, որպես կանոն, պարզապես «հրաշքներ» ցուցադրելով այս ահռելի մեքենան վարելիս։ Այսպիսով, 2014-ին տանկային բիաթլոնի ուղու կտրուկ շրջադարձի ժամանակ հայ անձնակազմը ոչ միայն չի տեղավորվել դրա մեջ. մեքենան սահել և շպրտվել է եզրամասից շատ հեռու, առավել ևս՝ արդյունքում շրջվել է։ Այս դեպքը մտավ տանկային զորավարժությունների պատմության մեջ՝ դառնալով «հայկական շրջադարձ» ասելիքը։
Փաստորեն, հայ տանկիստների իրական «վարպետությունը» առավել ցայտուն դրսևորվեց 44-օրյա պատերազմի իրադարձություններում, երևի այդ պատճառով է, որ հիմա նրանց հիմնավորապես ջարդ կերած «ռազմական ձիերը» մեծ քանակությամբ կարելի է տեսնել Բաքվի Ռազմական ավարի զբոսայգում։
Հարցն այստեղ այլ է՝ ինչո՞ւ են Հայաստանում այսքան տարիների ընթացքում այդքան շատ խոսում իրենց «քաջարի» բանակի և Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի «հերոսների» մասին, բայց, կռվել մինչդեռ, իրականում այդպես էլ չեն սովորել։ Միգուցե պարզապես այն պատճառով, որ Հայաստանը Առաջին ղարաբաղյանում էլ կռվել է ոչ թե իր, այլ ուրիշի ձեռքերով, և դրա համար շատ ապացույցներ կան։ Ընդհանրապես, Երևանը միշտ հույսը դնում է դրսի օգնության վրա, նույնիսկ նոր պատերազմի դեպքում։ Սակայն սա հենց այն դեպքն է, երբ բոլոր հարցերը ստացել են իրենց պատասխանները։
Ամենահետաքրքիրն այն է, որ ադրբեջանական տանկիստները, որոնք նույնպես մասնակցել են ռուսական զորախաղերին, հզոր կերպով գերազանցել են հայերին։ Մեր զինվորները լավագույններից են Բարձրագույն լիգայում, միևնույն ժամանակ, հայ տանկիստները չկարողացան հասան այնտեղ։ Այսինքն՝ վարպետությունում ճեղքվածքը հսկայական է՝ ամեն ինչ, ինչպես ասում են, աչքի առաջ է։ Ճիշտ է, հայերն ունեն որոշակի համեստ արդարացում, ասում են, իբր իրենց տանկիստները 44-օրյա պատերազմից հետո առաջին անգամ են մասնակցում միջազգային զորավարժություններին։
«Հայկական տանկիստների երկամյա բացակայությունը չէր կարող բացասական ազդեցություն չունենալ ներկայիս ցուցանիշների վրա։ Մասնավորապես, Հայաստանը 21 երկրների շարքում այսօր ստիպված է հանդես գալ երկրորդ՝ ավելի թույլ դիվիզիոնում։ Միաժամանակ, Ադրբեջանը առաջին դիվիզիոնում մրցում է ամենաուժեղ անձնակազմերով»,- դառնությամբ գրում են հայկական լրատվամիջոցները։
Բայց այստեղ էլ հայ լրագրողները քննադատական կրակ տեղալով իրենց տանկիստների ու Պնախարարության հասցեին, այնուամենայնիվ, գործում են «հայկական ձևով»։ Քանի որ հարցը գլոբալ մակարդակով չեն բարձրացնում, այլ, իբր թե, իջեցնում են տեղական մակարդակի։ Հիշեցին, որ ինչ որ մեկը ինչ որ ժամանակ ասել է, որ Հայաստանում տանկային վարժանքները դժվար են, ասել են, որ սա լեռնային երկիր է։ Իսկ հիմա դրանով են արդարացնում իրենց անհաջողությունները։ Բայց եթե լուրջ ասենք, առանց հիմարությունների, միանգամայն ակնհայտ է, որ նման եզակի տանկային «արվեստը» հանդիսանում է հայկական բանակում տոտալ կոռուպցիայի ակնառու ցուցանիշ, որը շարունակվել է գրեթե բոլոր երեսուն տարիներին, հատկապես նախագահներ Քոչարյանի և Սարգսյանի օրոք, և որտեղ են զորավարժությունների համար հատկացված գումարները, պարզապես կերել է գեներալիտետը։ Մոտավորապես այն պահից, երբ հայկական բանակը սկսեց կոչվել «անպարտելի»։
Եվ հասկանալի է, թե ինչու է հայ գեներալիտետը՝ իրենց երկրի ամենահարուստ խավերից մեկը։ Այնուամենայնիվ, այս ամբողջ փտած «գեներալական միջնախավը» հիանալի կերպով, որպես թեստ, բացահայտեց 44-օրյա պատերազմը և իդեալականորեն ամեն ինչ դրեց իր տեղը։
Ադրբեջանը շատ չխոսեց, այլ գումարներ ծախսեց ինչպես զորավարժություններ անցկացնելու, այնպես էլ արտերկրում մեր զինվորականներին պատրաստելու վրա, և հաստատ շատ ավելի հաճախ էր մասնակցում միջազգային տարբեր զորավարժություններին, քան հայկական «անպարտելի» բանակի ներկայացուցիչները։ Իսկ այժմ հանդես է գալիս, որպես միջազգային ռազմական զորավարժությունների կենտրոն։ Այս ամենը, իհարկե, չէր կարող իր պտուղները չտալ։ Այնպես որ տանկը՝ սա քո համար «ԵրԱԶ» չի, հայ տանկիստներ, դրանք վարեք, խնամքով և զգույշ։

Танковый срамотон Армении, или Как научиться танком рулить
Выступление армянских военных на танковом биатлоне обернулась позорным провалом – армянский танк чуть не перевернулся, а другой экипаж вообще протаранил танк соперник.
Армянским горе-воякам досталось на орехи – в Армении просто рвут и мечут, обсуждая новые «подвиги» своих танкистов. Оседлав те немногие бронированные машины, что остались в Армении после 44-дневной войны, армянские военные приняли участие в танковом биатлоне на российском «АрМИ-2022». Но, как пишут в соцсетях сами армяне, лучше бы они этого не делали. Выступление армянских танкистов обернулась позорным провалом – оказалось не одним из, а конкретно самым худшим. Этот забавный для окружающих и печальный для армян эпизод из жизни их армии может, между тем, стать показательным уроком для той кучки реваншистов, что призывают официальный Ереван еще раз повоевать за «миацум».
Соревновательные выступления армянских танкистов в России превратилось в настоящий водевиль. И все СМИ страны принялись обвинять Минобороны Армении в том, что оно специально умалчивает информацию об участии своих венных в российском танковом биатлоне, потому что соревнование оказалось катастрофически провальным для армянской команды. Так что очень даже понятно, почему Минобороны безмолвствует: ему стыдно за своих военных и явно не хочется отчитываться о собственных промахах и неудачах.
«Официальный сайт Министерства обороны Армении в лучших традициях Арцруна Ованнисяна продолжает скрывать нежелательную для властей информацию», - описывают ситуацию местные журналисты, явно раздосадованные «мастерством» отечественных танкистов-неудачников.
Как утверждают ереванские и прочие издания, экипаж из Армении выступил крайне слабо, заняв в своей группе, последнее место, а в общем рейтинге – скромное 9-е.
А далее все пошло совсем плохо: во время одного из состязаний армянский танк чуть не перевернулся, а другой экипаж вообще протаранил машину соперника. Как пишут российские СМИ,  танк под управлением военных Армении на полном ходу протаранил боевую машину экипажа из Лаоса. Танкисты при этом не пострадали. На кадрах видно, что удар пришелся в заднюю часть синего танка лаосского экипажа.
А потом, явно сокрушаясь, не без сарказма уточняют: «Танкисты из Армении поразили всего одну мишень из пяти, сошли с дистанции и сбили несколько ограждающих столбов – словом, нарушили все, что только можно, продемонстрировав чрезвычайно слабую боевую подготовку».
При этом стоит отметить, что армянские танкисты никогда и не отличались особым умением водить свои боевые машины, тем паче стрелять из них, как правило, демонстрируя просто «чудеса» в обращении с этим грозным транспортным средством. Так, на тренировке в 2014 году на крутом повороте трассы танкового биатлона армянский экипаж не просто не вписался в него: машину занесло и выбросило далеко за обочину, более того - в итоге она перевернулась. Этот случай вошел в историю танковых учений, став притчей во языцех как «армянский поворот».
Собственно, реальное «мастерство» армянских танкистов более всего проявилось в событиях 44-дневной войны – возможно, поэтому сейчас их основательно потрепанных «боевых коней» можно в большом количестве увидеть в Парке военных трофеев в Баку.
Вопрос тут в другом – почему в Армении так много говорят все эти годы о своей «доблестной» армии и «героях» Первой Карабахской войны, а воевать, между тем, так толком и не научились? Может просто потому, что и в Первую Карабахскую Армения воевала не своими, а чужими руками, и тому есть немало свидетельств? В общем, Ереван всегда полагается на помощь извне, даже в случае новой войны. Впрочем, это как раз тот случай, когда все вопросы нашли ответы.
Самое интересное, что мощно обставили армян азербайджанские танкисты, также принимавшие участие в российских военных игрищах. Наши военные оказались среди лучших, в составе премьер-лиги, в то время как армянские танкисты в нее не попали. То есть разрыв в мастерстве колоссальный - все, как говорится, налицо. Есть, правда, у армян и некая скромная отмазка – мол, их танкисты впервые с 44-дневной войны принимают участие в международных военных учениях.
«Двухлетнее отсутствие армянских танкистов не могло не сказаться в негативном плане на нынешних показателях. В частности, Армения среди 21 страны вынуждена сегодня выступать во втором, более слабом дивизионе. В то же время, к примеру, Азербайджан соревнуется с сильнейшими экипажами в первом дивизионе», - с горечью пишут армянские СМИ.
Но и тут армянские журналисты, обрушивая огонь критики на своих танкистов и минобороны, тем не менее поступают «по-армянски». Поскольку не поднимают вопрос в глобальном плане, а как бы опуская на местечковый уровень. Вспомнили, что кто-то как-то сказал, что в Армении с танковыми учениями сложно – мол, это горная страна. И теперь этим и оправдывают свои неудачи. Ну а если серьезно, без дураков, вполне очевидно, что столь уникальное танковое «искусство» является наглядным показателем тотальной коррупции в армянской армии, что продолжалась практически все тридцать лет, особенно в бытность президентов Кочаряна и Саргсяна, и где деньги, выделенные на учения, просто съедались генералитетом. Примерно с того самого момента, когда армянскую армию начали именовать «непобедимой».
И понятно, почему армянский генералитет - одна из самых богатых прослоек в своей стране. Впрочем, всю эту гнилую «генеральную прослойку» отлично, как тест, выявила 44-дневная война и идеально расставила акценты.
Азербайджан же много не болтал, а тратил средства как на проведение учений, так и на обучение наших военных за рубежом, и уж точно гораздо чаще, чем представители армянской «непобедимой» армии участвовал в различных международных военных учениях. А сейчас выступает как центр международных военных маневров у себя дома. Все это, конечно, не могло не принести свои плоды. Так что танк — это не «ЕрАЗ», рулите им, армянские танкисты, аккуратно и осторожно.