«Բաքուն ամեն ինչ օգտագործում է Հայաստանի հանցագործությունների իրավական գնահատականի համար» ԱԳՆ հայտարարությունը
23 Սեպտեմբերի 2022 12:08
Ադրբեջանը կապահովի բոլոր հնարավոր միջազգային մեխանիզմների կիրառումը օկուպացիայի ժամանակաշրջանում Հայաստանի կատարած հանցագործություններին, ինչպես նաև ներկայումս շարունակվող հանցագործություններին իրավական գնահատման տալու համար։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունում՝ պատասխանելով 1965 թվականի «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարան ներկայացված նոր բողոքարկման վերաբերյալ հարցին։
ԱԳՆ-ում հիշեցրել են, որ այս կապակցությամբ Ադրբեջանը անցյալ տարվա սեպտեմբերին Արդարադատության միջազգային դատարան հայցեր է ներկայացրել ընդդեմ Հայաստանի:
«Հիմք ընդունելով Ադրբեջանի կողմից ներկայացված միջնորդությունները՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին դատարանը միաձայն որոշում է կայացրել Հայաստանի դեմ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու մասին։ Այսպես, դատարանը Հայաստանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Հայաստանի տարածքում Ադրբեջանի քաղաքացիների և ադրբեջանական ծագում ունեցող մարդկանց նկատմամբ ռասայական ատելության հրահրումը կանխելու համար:
Դատարանի այս որոշման համար հիմք է հանդիսացել Ադրբեջանի կողմից ներկայացված ապացույցներն առ այն, որ հայ անհատներին և էթնոազգայնական խմբերին (VOMA, POGA և այլն) պատասխանատվության չեն ենթարկում ռևանշիզմ քարոզելու, ատելություն հրահրելու և ադրբեջանցիների նկատմամբ բռնության կոչեր անելու համար։
Չնայած դատարանի այս որոշումներին՝ Հայաստանը 2022 թվականին շարունակել է կոպտորեն խախտել իր պարտավորությունները, երկրի տարածքում գործնական միջոցներ չեն ձեռնարկվել ադրբեջանցիների նկատմամբ ատելություն սերմանող և բռնության կոչ արած ռևանշիստների դեմ, իսկ ռազմականացված անօրինական կազմավորումները շարունակել են իրենց գործունեությունը Ադրբեջանի և ադրբեջանցիների դեմ։ Բավական է նշել, որ հիմնական կարգախոսը, որը հնչում էր Հայաստանում այս տարվա ապրիլից սկսած ցույցերի ժամանակ, «Հայաստանն առանց թուրքերի» էր»,- ասվում է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
«Միևնույն ժամանակ, մինչ Լաչին քաղաքի, Զաբուխի և Սուս գյուղերի անցումը Ադրբեջանի լիակատար վերահսկողության տակ, օկուպացիայի ժամանակ այնտեղ ապօրինաբար բնակվող հայազգի անձինք ցուցադրաբար դրսևորել են իրենց էթնիկ ատելությունը ադրբեջանցիների նկատմամբ՝ այրելով ադրբեջանցիներին պատկանող տներ և անտառներ: Հայաստանի կառավարությունը դեռ որևէ արդյունավետ միջոց չի ձեռնարկել նման դեպքերը կանխելու կամ կատարված հանցագործությունների համար այդ անձանց պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Այս ապացույցները, որոնք վկայում են Հայաստանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշումների կոպիտ խախտման մասին, այսօր պաշտոնապես ներկայացվել է Արդարադատության միջազգային դատարան»,- ասված է ԱՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

«Баку использует все для правовой оценки преступлений Армении» Заявление МИД
Азербайджан обеспечит использование всех возможных международных механизмов для правовой оценки преступлений, совершенных Арменией в период оккупации, а также продолжающихся в настоящее время.
Об этом сообщили Caliber.Az в пресс-службе МИД, отвечая на запрос СМИ о новом обращении, поданном в Международный суд по международной конвенции 1965 года «Об отмене всех форм расовой дискриминации».
МИД напомнил, что в сентябре прошлого года Азербайджан подал против Армении в Международный суд ООН иски по международной конвенции «Об отмене всех форм расовой дискриминации»:
«Суд на основании поданных Азербайджаном ходатайств 7 декабря 2021 года единогласно принял решение о временных мерах против Армении. Таким образом, суд обязал Армению принять все необходимые меры для предотвращения разжигания расовой вражды на почве ненависти на территории Армении в отношении граждан Азербайджана и лиц азербайджанского происхождения, а также воздержаться от действий, которые могут обострить или затянуть спор, в том числе затруднить его разрешение.
Основанием для принятия данного решения суда послужили представленные Азербайджаном доказательства о непривлечении к ответственности армянских лиц и этно-националистических групп (в основном VOMA, POGA и др.), пропагандирующих реваншизм, разжигающих ненависть и призывающих к насилию в отношении азербайджанцев, поощрением в ряде случаев их деятельности государственными органами Армении, награждением активистов организаций.
Несмотря на эти решения суда, Армения продолжала грубо нарушать свои обязательства в 2022 году, на территории страны не было принято никаких практических мер против реваншистов, разжигающих ненависть и призывающих к насилию в отношении азербайджанцев, а военизированные незаконные формирования продолжали свою деятельность против Азербайджана и азербайджанцев. Достаточно сказать, что основным лозунгом, звучавшим в Армении во время демонстраций внутри страны, начиная с апреля текущего года и направленным против азербайджанцев, был «Армения без турок», - говорится в заявлении МИД.
«В то же время до перехода города Лачин, сел Забух и Сус района под полный контроль Азербайджана незаконно проживавшие там в период оккупации лица армянского происхождения демонстративно проявляли свою этническую ненависть к азербайджанцам, сжигая принадлежавшие азербайджанцам дома и уничтожая леса. Правительство Армении до сих пор не предприняло никаких действенных мер по предотвращению этих случаев или привлечению указанных лиц к ответственности за совершенные преступления.
Кроме того, в ходе разминирования Лачинского района в 2021 году было обнаружено до 1400 мин армянского производства. Абсолютное большинство территорий, где были закопаны мины, - это села и поселки, где когда-то жили азербайджанцы. Основная цель этой провокации - искусственное воспрепятствование возвращению вынужденных переселенцев на родину.
Эти доказательства, свидетельствующие о грубом нарушении Арменией решений Международного суда от 7 декабря 2021 года, сегодня были официально представлены в Международный суд», отмечается в сообщении МИД АР.