Ինչո՞ւ է Իրանը սրում իրավիճակը Ադրբեջանի հետ սահմանին
Թեհրանը վճռականորեն կպատասխանի Իրանի և Հայաստանի միջև տարանցիկ երթուղին փոխելու ցանկացած փորձին, հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ հանդիպմանը։ Այս մասին Twitter-ում գրել է Ռաիսիի աշխատակազմի քաղաքական հարցերով ղեկավար Մոհամմադ Ջամշիդին։ Ռաիսիի և Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի հանդիպումը Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում կայացել է՝ Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների ամրապնդման գագաթնաժողովի (CICA) հարթակներում։
Իսկ գործնականորեն դրանից անմիջապես հետո հնչել է՝ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ցամաքային զորքերի հրամանատարի հայտարարությունը։ Բրիգադային գեներալ Մոհամմադ Փաքփուրը հայտնել է երկրի հյուսիսում ուժերի խոշոր զորավարժությունների մասին:
«Առաջիկա օրերին երկրի Արազի շրջանում հյուսիսային սահմաններում, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի Աշուրայի տարածաշրջանային ռազմաբազայում կանցկացվեն ԻՀՊԿ-ի ցամաքային զորքերի «Էհթեդար/Ուժ» անվան ներքո լայնամասշտաբ զորավարժություններ»,- հայտարարել է ԻՀՊԿ-ի ցամաքային զորքերի հրամանատարը։
Այստեղ տեղին է հիշեցնել, որ ԻՀՊԿ-ի ռազմածովային ուժերի հրամանատար Ռամազան Զիրահին հոկտեմբերի 4-ին Ադրբեջանը անվանել է «տարածաշրջանի այն վայրերից մեկը, որտեղ ապաստան են ստանում Իսլամական Հանրապետության թշնամիները»։ Իսկ անցյալ ամիս հայտնի դարձավ Իրանի կողմից Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ սահմանին զրահատանկային զորամասի կենտրոնացման մասին՝ սեպտեմբերի 13-14-ին սահմանին կտրուկ սրման ժամանակահատվածում։
Եվ չենք մոռանա, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը բազմիցս նշել է, որ «չի հանդուրժի հարևան Հայաստանի սահմանների որևէ բռնի փոփոխություն»։ Բայց ինչի՞ հիման վրա են արվում նման հայտարարություններ։ Միթե՞ որևէ մեկը հավակնում է Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներին։ Խոսքը միայն Ադրբեջանի հետ սահմանների վերջնական սահմանման և Զանգեզուրի միջանցքով Նախչըվանի հետ տրանսպորտային կապի բացման մասին է։ Այս հարցերը գտնվում են քննարկման փուլում։ Ինչի՞ պատճառով է այդ դեպքում Իրանը այդքան անհանգստանում։ Եվ ոչ միայն «անհանգստանում է», այլեւ, ինչպես տեսնում ենք, նույնիսկ ձեռնարկում է գրեթե սպառնալից բնույթի գործողություններ՝ մկանների խաղ անելով Ադրբեջանի հետ սահմանին։ Ինչի՞ է ի վերջո փորձում հասնել Թեհրանը։
«Ինձ թվում է, որ Իրանի ղեկավարությանը նման հայտարարություններ անելուն դրդող հիմնական շարժառիթը հանդիսանում է տարածաշրջանային խաղից դուրս մնալու վախը», - Caliber.Az-ի հետ զրույցի ժամանակ նշել է Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների Կիևի կենտրոնի գործադիր տնօրեն Իգոր Սեմիվոլոսը:
Հարավային Կովկասում վերջերս նկատվող դինամիկան լիովին կարող է հանգեցնել բեկման՝ հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական երկարամյա հակասությունների կարգավորման հարցում, ինչը միանգամայն տրամաբանորեն դնում է Իրանի դերի հարցը, համարում է փորձագետը։
Ռուս-իրանական համագործակցությունը, տնտեսական և ռազմավարական հաջող փոխգործակցության համար Հյուսիս-Հարավ հաղորդակցական առանցքի ձևավորումը պատժամիջոցային աճող ճնշման պատճառով կարող են հայտնվել բարդ իրավիճակում։
Երկրորդ ասպեկտը, միանգամայն իրատեսական է, կապված է երկրի ներսում շարունակվող բողոքի ցույցերի հետ, որոնք Իրանի ղեկավարությունը արդեն մկրտել է «դրսից դրդված սադրանք»: Հարավային Ադրբեջանը դարձել է այն մարզերից մեկը, որտեղ տեղի են ունենում բողոքի ցույցեր, և չի բացառվում, որ այժմ զորավարժությունների անվան ներքո տարածաշրջան տեղափոխվեն վարչակարգին հավատարիմ զորքեր, կարծում է փորձագետը։
«Հաշվի առնելով այն, որ Թեհրանը վերջնականապես կորցրել է գլուխը և որոշել է իր բախտը փորձել Ուկրաինայի դեմ պատերազմում, նման գործողությունները ավելի շատ նման են հիստերիայի։ Արդյունքում, ինչպես ինձ է թվում, նման մարմնաշարժումներից ինչ որ հատուկ «արտանետում» չենք տեսնի՝ դա միջոցների և ռեսուրսների հիմար և անհարկի վատնում է՝ տնտեսական ճգնաժամի և աճող բողոքային տրամադրությունների ֆոնին:
Չի բացառվում, որ կարճ ժամանակ անց մենք կրկին լսենք հաշտարար հայտարարություններ, այցելություններ Բաքու և խորը բարեկամության և համագործակցության հավաստիացումներ, ինչպես նախկինում արդեն մեկ անգամ չէ, որ եղել է։ Սա, իհարկե, եթե նրանցից մնան նրանք, ովքեր այցելություններ անեն»,- եզրափակել է կենտրոնի տնօրենը։

Почему Иран нагнетает обстановку на границе с Азербайджаном?
Тегеран решительно ответит на любые попытки изменить транзитный маршрут между Ираном и Арменией, заявил президент Исламской Республики Эбрахим Раиси на встрече со своим азербайджанским коллегой. Об этом написал руководитель аппарата Раиси по политическим вопросам Мохаммад Джамшиди в Twitter. Встреча Раиси и главы Азербайджана Ильхама Алиева состоялась на полях саммита Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) в столице Казахстана Астане.
А практически сразу после этого прозвучало объявление командующего сухопутными войсками Корпуса стражей Исламской революции (КСИР) Ирана. Бригадный генерал Мохаммад Пакпур сообщил о крупных учениях сил на севере страны.
«В ближайшие дни на северных границах страны в районе Арас региональной военной базой КСИР Ашура пройдут масштабные учения Сухопутных войск КСИР под названием «Эхтедар/Сила», — заявил командующий Сухопутными войсками КСИР.
Тут уместно напомнить, что командующий военно-морскими силами КСИР Ирана Рамазан Зирахи 4 октября назвал Азербайджан «одним из мест в регионе, где враги Исламской Республики получают пристанище». А в прошлом месяце стало известно о концентрации Ираном на границе с Азербайджаном и Арменией бронетанковых частей, в период резкой эскалации на границе 13-14 сентября.
И не будем забывать, что военно-политическое руководство ИРИ не раз указывало, что «не потерпит каких-либо насильственных изменений границ соседней Армении». Но на основании чего делаются такие заявления? Разве кто-то претендует на международно признанные территории Республики Армения? Речь идет лишь об окончательном определении границ с Азербайджаном и об открытии транспортного сообщения с Нахчываном через Зангезурский коридор. Эти вопросы находятся на стадии обсуждения. Из-за чего же тогда так переживает Иран? И не только «переживает», но, как мы видим, даже предпринимает действия чуть ли не угрожающего характера, играя мускулами на границе с Азербайджаном. Чего в итоге добивается Тегеран?
«Мне кажется, что главным мотивом, побуждающим иранское руководство делать подобные заявления, является страх оказаться вне региональной игры», - отметил в беседе с Caliber.Аz исполнительный директор киевского Центра ближневосточных исследований Игорь Семиволос.
Динамика, наблюдающаяся в последнее время на Южном Кавказе, вполне может привести к прорыву в вопросах урегулирования многолетних армяно-азербайджанских и армяно-турецких противоречий, что ставит вполне логично вопрос о роли Ирана, считает эксперт.
Российско-иранское сотрудничество, формирование коммуникационной оси Север-Юг для успешного экономического и стратегического взаимодействия, могут оказаться в затруднительном положении из-за возрастающего санкционного давления.
Второй аспект, вполне реалистичный, связан с продолжающимися протестами внутри страны, которые руководство Ирана уже окрестило «провокацией, инспирированной извне». Южный Азербайджан стал одним из регионов, в котором происходят протесты, и не исключено, что сейчас под видом учений в регион перебрасываются преданные режиму войска, полагает специалист.
«С учетом того, что Тегеран окончательно потерял голову и ко всему прочему решил попытать счастья в войне против Украины, подобные действия очень напоминают истерику. В итоге, как мне кажется, особого «выхлопа» из подобных телодвижений мы не увидим – глупая и ненужная трата средств и ресурсов на фоне усугубляющегося экономического кризиса и роста протестных настроений.
Не исключено, что через короткое время мы вновь услышим примиренческие заявления, визиты в Баку и заверения в глубокой дружбе и сотрудничестве, как это уже было не раз в прошлом. Это, конечно, если будет кому совершать визиты», - заключил директор центра.