Անջատողականների հետ բանակցություններ չեն լինելու
«Մեզ համար անընդունելի են «արցախի» (չակերտները-խմբ.) ինքնիշխանությունը, մեր ինքնորոշման իրավունքը և դրա իրականացման փաստը կասկածի տակ դնող ցանկացած փաստաթուղթ և առաջարկ, քանի որ դա չի արտացոլում պատմաիրավական իրողությունները։ Համաշխարհային հանրությունը պարտավոր է հարգել «արցախի» հայերի պահանջը, որը համապատասխանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերին ու սկզբունքներին։ Հաշվի առնելով Ռուսաստանի պատմական դերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման գործում և, մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Պուտինի անմիջական և գործունյա մասնակցությունը 44-օրյա պատերազմի դադարեցմանը՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը դիմում ենք «արցախի ժողովրդի» անվտանգությունը ապահովելու իր պարտավորությունը շարունակելու խնդրանքով։ Սա մի հատված է «արցախի ազգային ժողովի» հայտարարությունից։
Դե, անջատողականները հաճոյանում են իր իսկ կողմից կշտամբած Ռուսաստանին, որպեսզի մուրան կարեկցանք ու օգնություն, բայց թող իմանան, որ Ադրբեջանը թույլ չի տա իր տարածքում ոչ մի անջատողական կազմավորում։ Եվ չի պատրաստվում որեւէ մեկի հետ խոսել այս թեմայով։ Ահաբեկիչների հետ բանակցությունները՝ ժամանակի իզուր վատնում է։ Նրանց պետք է համոզել ռազմական ու տնտեսական մեթոդներով։ Նրանց համար պետք է շատ վատ լինի, իսկ մեզ համար դրանից ամեն օր պետք է գնալով ավելի լավ լինի։ Կսկսենք յուրաքանչյուր հարմար առիթի դեպքում հասնել «մինուս մեկի»։ Կհարոպացնենք մինչև վերջ չբայրակթարածվածներին։
Իսկ հիմա մի քիչ փողի մասին։ Հաղթանակից հետո անջատողականները զրկվել են վարելահողերի 75%-ից, անասնագլխաքանակի կեսից, գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը կրճատվել է 55%-ով (պլյուս-մինուս)։ Պատերազմից առաջ նրանք վերահսկում էին 36 հիդրոէլեկտրոկայաններ, մնացել է միայն 7-ը՝ այժմ էլեկտրաներգիան մատակարարվում է Հայաստանից (ինչպիսի հետաքրքիր տեղեկատվություն խորհելու համար՝ «և կտրեց լարերը»)։ Նախքան պատերազմը ահաբեկիչները վերահսկում էին Խանընչայ և Թերթեր գետերի ակունքները՝ իսկ այժմ ոչ։ Հայաստանից սուբսիդիաները կազմում են բյուջեի անօրինական ռեժիմի ավելի քան 85%-ը, և այն ուղիները, որոնցով անցնում են այդ սուբսիդիաները, պետք է փակել։
Աղդերեի մոտ, Հեյվալը գյուղի մերձակայքում, անջատողականները մինչև հիմա վերահսկում են ոսկու հանքերը, և դա միանգամայն անընդունելի է։ Ինչու՞ են մեզ պետք մեր տարածքում գտնվող որոշ օգտակար հանածոների հանքավայրեր, որոնք մենք չենք վերահսկում: Սա անարդարություն է, որը պետք է որքան հնարավոր է արագ շտկվի։ Եվ, իհարկե, ժամանակն է նախաձեռնել օգտակար հանածոների հանքավայրերի և բնական պաշարների ապօրինի շահագործման թեմայով դատական գործընթացներ։ Ապօրինի ծառահատումները պետք է դադարեցվեն, և «Յաշմայում» պետք է ստեղծել բնապահպանական բրիգադ։ «Անտառապահը բոլորին վռնդեց անտառից»։
Մի խոսքով, դա պետք է լինի միջոցառումների համալիր՝ սկսած «դեպի խաղաղության ստիպելուց» և «հատուկ օպերացիայի անցկացումից» (որպես «սահմանադրական կարգը վերականգնելու» տարբերակ) մինչև իրավական բնույթի միջոցները։ Շրջափակման ուժեղացումը՝ ինքնին: Անջատողականները պետք է նստեն տնտեսական մեկուսացման մեջ, բզեզին մսի տեղ դնեն և ուրախանան արևոտ եղանակով, քանի որ ձմռանը արևը ճիշտ է՝ չկա, բայց այնուամենայնիվ տաքացնում է, իսկ ջեռուցման սարքերը` ոչ: Այսպես կոչված «Արցախբանկը» գործում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հավաստագրով և միացված է «SWIFT» համակարգին, ինչպես նաև հանդիսանում է «MasterCard International» վճարային համակարգի անդամ։ Արժեթղթեր թողարկող բա՞նկ է։ Պարզել և ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, ինչպես նաև այս կետը ներառել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի օրակարգում։ Դժվար է, բայց այնուամենանիվ լուծելի է, միայն ցանկություն լինի։ Ամեն դեպքում, «բավական է անջատել լույսը»։
Տարածքի ինտեգրման շրջանակներում չպետք է մոռանալ քարոզչության գործունությունը՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Խանքենդիում. «երևանցիները հոգնել են, նրանք ձեզ ատում են և պատրաստ է ձեզ հանձնել քիչ փողի դիմաց, ղարաբաղցիներն ապրում են ձեր փողերի հաշվին, դուք կարող էիք ավելի լավ ապրել, փախեք, քանի դեռ ուշ չէ, վաղը ձեզ նորից կծախեն, գնա բերքահավաքի»։
Դե և բարոյական տեռոր, որպես ինքնին հասկանալի (այս բառը կարդալուց չպետք է շփոթվել, ամենևին էլ չպետք է ամաչել՝ սա ընդամենը ռազմական գործողություններ անցկացնելու միջոցներից մեկն է, «սպասիր երբ դեղին անձրևները թախից առաջացնեն»). Օրինակի համար, «Խանքենդիում մատչելի գնով կգնեմ երկու սենյականոց բնակարան», «Կօգնեմ կազմակերպել իրերի տեղափոխումը Ռուսաստան կամ Հայաստան», «Տնային այցով դասավանդում եմ ադրբեջաներեն, արդյունքը երաշխավորված է», «Օգնություն Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալու հարցում» նման հայտարարությունների տեղադրումով։ «Եվ կոմսուհու դեմքը պետք է փոխվի»։ Համընդհանուր շրջափակում, կոշտ միջոցներ այն շրջանցելու փորձերի դեմ, գումարած կետային հարվածներ: Ներառյալ ամենաօդիոզ և մեծաբերան անջատողականների ֆիզիկական վերացումը։

Переговоров с сепаратистами не будет
«Для нас неприемлемы любые документы и предложения, ставящие под сомнение суверенитет «арцаха» (кавычки – ред.), наше право на самоопределение и факт его реализации, поскольку это не отражает историко-правовые реалии. Мировое сообщество обязано уважать требование армян «арцаха», соответствующее основополагающим нормам и принципам международного права. Принимая во внимание историческую роль России в обеспечении мира и стабильности в нашем регионе и, в частности, непосредственное и действенное участие президента РФ В. Путина в прекращении 44-дневной войны, обращаемся к Российской Федерации с просьбой и далее продолжать выполнять взятое на себя обязательство по обеспечению безопасности «народа арцаха». Выдержка из заявления «национального собрания арцаха».
Ну льстят сепаратисты ими же обруганной России, чтобы выклянчить сочувствие и содействие, но пусть знают, что Азербайджан не допустит никакого сепаратистского образования на своей территории. И говорить на эту тему ни с кем не собирается. Переговоры с террористами – пустая трата времени. Убеждать их нужно военными и экономическими методами. Им должно быть очень плохо, а нам от этого должно быть с каждым днем все лучше. Станем добиваться «минус одного» при каждом удобном случае. Отхаропить недобайрактаренных.
А теперь немножко про деньги. После победы сепары лишились 75% пахотных земель, половины поголовья скота, объем аграрного производства сократился на 55% (плюс-минус). До войны они контролировали 36 гидроэлектростанций, осталось только 7 – теперь электроэнергия поступает из Армении (какая интересная информация к размышлению -  «и перерезал провода»). До войны террористы контролировали истоки рек Ханычай и Тертер – а теперь нет. Субсидии из Армении составляют более 85% нелегального режима бюджета, и каналы, по которым идут эти субсидии, нужно перекрыть.
Под Агдере, возле села Хейвалы, сепары до сих пор контролируют золотоносные рудники, а это совершенно недопустимо. Зачем нам на нашей территории какие-то месторождения полезных ископаемых, которые мы не контролируем? Это несправедливость, которую нужно исправить как можно скорее. И, конечно, пора инициировать судебные процессы на тему незаконной эксплуатации месторождений ископаемых и природных ресурсов. Незаконная вырубка леса должна быть остановлена, и в «Яшме» нужно создать природоохранную бригаду. «Лесник выгнал всех из леса».
В общем, это должен быть комплекс мер - от «принуждения к миру» и «проведения спецоперации» (как вариант «восстановление конституционного порядка») до мероприятий юридического характера. Усиление блокады – само собой. Сепары должны сидеть в экономической изоляции, жука за мясо считать и радоваться солнечной погоде, потому что солнце зимой нет-нет, но всё-таки греет, а отопительные приборы - нет. Так называемый «Арцахбанк» работает по лицензии Центробанка Армении и подключен к системе SWIFT, а также является членом платежной системы MasterCard International. Банк-эмитент? Выяснить и принять все необходимые меры, а также включить этот пункт в повестку мирного соглашения с Арменией. Сложно, но все решаемо, было бы желание. В любом случае, «достаточно выключить свет».
В рамках мероприятий по интеграции территории не стоит забывать действенность пропаганды - как в Армении, так и в Ханкенди: «ереванские устали, они вас ненавидят и готовы сдать за небольшие деньги, карабахские живут на ваши деньги, вы могли бы жить лучше, бегите, пока не поздно, вас завтра снова продадут, пойдете на урожай».
Ну и моральный террор как само собой разумеющееся (не надо смущаться, прочитав это слово, стеснятся не надо вообще - это всего лишь один из способов ведения боевых действий, «жди когда наводят грусть желтые дожди»). К примеру, размещение объявлений вроде «куплю двухкомнатную квартиру в Ханкенди за умеренную цену», «помогу с организацией перевозки вещей в Россию или Армению», «обучаю азербайджанскому языку с выездом на дом, результат гарантирован», «помощь в получении гражданства Азербайджана». «И лицо графини должно измениться». Тотальная блокада, жесткие меры против попыток ее обойти, плюс точечные удары. Включая физическое устранение наиболее одиозных и горластых сепаратистов.