Շուշա, դու ազա՜տ ես։
Նոյեմբերի 9-ին Մոսկվայի Ժողովրդական տնտեսության նվաճումների ցուցահանդեսի (ԺՏՆՑ) «Ադրբեջան» տաղավարում «Շուշա, դու ազատ ես» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրումը հայտնի իմաստով «խանձրահամ» է առաջացրել՝ 2020 թվականի 44-օրյա Հայրենական պատերազմում խայտառակ աքացիի ներքին դառնության հաղթահարելուն անընդունակ ռեւանշիստական մտածողությամբ հայ հասարակության և սփյուռքի զգալի մասի մոտ: Որոշակի, ինչպես այժմ ընդունված է ասել՝ «ծուղրուղուն» հնչել է ֆիլմի ցուցադրման օրը և անմիջապես հետո, որից հետո, կարծես թե կրակի օջախը հաջողվել է մարել։
Բայց ոչ՝ ծուխը, կարծես թե վերսկսվել է և շարունակում է աղտոտել շրջակա միջավայրը:
Հայկական հրատարակության խմբագրությունը, որի անունը չենք նշի, խնդրանքով դիմել են ԺՏՆՑ-ի ղեկավարությանը։ Թե ինչումն է եղել մատնության էությունը, մենք չգիտենք, այո և առանձնապես չենք հետաքրքրվում։ Կարեւոր է հարցվողի պատասխանը հայկական լրատվամիջոցների այս խնդրանքին. «Ադրբեջան» տաղավարի վարձակալը ԺՏՆՑ-ի ղեկավարությանը նախապես չի տեղեկացրել Մոսկվայի ցուցահանդեսային կենտրոնի տարածքում ֆիլմի ցուցադրման մասին։
Ճիշտ է, չի հայտնել, և չպետք է հայտնի փակ դռների հետևում, շեշտում ենք՝ փակ դռների հետևում անցկացվող միջոցառումների մասին։
ԺՏՆՑ-ի ղեկավարությունը հայտնել է նաև, որ ֆիլմի ցուցադրման օրը Ադրբեջանի ցուցահանդեսային և առևտրի կենտրոնը փակ է եղել այցելության համար, առանց նման որուշում կայացնելու պատճառները ճշտելուն։ Եվ դա նույնպես ճիշտ է. վարձակալված տարածքի օգտագործման կանոններում և 50 տարի ժամկետով կնքված վարձակալության պայմանագրի պայմաններում ոչ մի բառ չի ասվում «private events»-ի անցկացման մասին։ Եվ հետևաբար, ԺՏՆՑ-ի աշխատակազմին նախապես ծանուցելով մեկ օրով տաղավարի փակման մասին, վարձակալն իրավունք ունի փակ դռների հետևում անցկացնել ինչ կամենա։ Լինի դա կոնֆերանս, լինի ադրբեջանական լավաշի ու տոլմայի պատրաստման վարպետության դասեր։ Ինչ կամենաս։
Ուստի հայկական պարբերականի խնդրանքի պատասխանը չէր կարող, այսպես ասած, բավարարել հայցվորին։ ԺՏՆՑ-ի ղեկավարությունը, թեև բարեհաճել է մինչև խնդրանքի արձագանքին, ինչը պարտավոր չէին անել, պարզապես հայ բողոքողներին տեղեկացնել կանոնների մասին։
Բայց հարգարժան Սաադաթ խանում Կադիրովային մենք իսկապես չենք կարող ներել մեկ սխալ. նա «մոռացել է» թույլտվություն խնդրել Հայաստանի դեսպանատնից։ Հաջորդ անգամ նա անպայման հաշվի կառնի այս երկրի դեսպանատան աշխատակիցների խոցելի հոգիները և նրանցից կհետաքրքրվի, թե նրանց հաջողվել է արդյո՞ք գլուխ հանել ֆոբիաներից և մեծարգոները կբարեհաճեն արդյո՞ք տաղավարի վարձակալ՝ «Բաքվի բիզնես կենտրոն» ԲԲԸ -ին թույլ տալ՝ ադրբեջանական ժողովրդի համար նույնքան սուրբ և անձեռնմխելի, որքան ռուս մարդու համար Սերգիև Պոսադը, վրացիների համար՝ Մցխեթան, իսկ կաթոլիկների համար՝ Վատիկանը հանդիսացող քաղաքի ազատագրման մասին ֆիլմ ցուցադրել։ Ֆիլմ՝ քաղաքից թշնամու վտարման մասին, որը հավասարազոր է Ստալինգրադից նացիստական հորդաների վտարմանը:

Посольство Армении - тоже, хоть и в другом смысле
Показ 9 ноября в павильоне «Азербайджан» московского ВДНХ документального фильма «Шуша, ты свободна» вызвал в известном смысле «подгорание» у значительной части реваншистски настроенных армянского общества и диаспоры, не способных справиться с внутренней горечью позорного пинка в 44-дневной Отечественной войне 2020 года. Определенные, как теперь популярно говорить, «кукарекания» раздавались в день и сразу после показа фильма, после чего, казалось, очаг возгорания удалось потушить.
Ан нет - задымление, похоже, возобновилось и продолжает загрязнять экологию.
Редакция армянского издания, название которого не будем упоминать, обратилось с запросом к руководству ВДНХ. В чем была суть доноса, мы не знаем, да и не особо интересуемся. Важен ответ на сей запрос армянского СМИ со стороны респондента: арендатор павильона «Азербайджан» не сообщал заранее руководству ВДНХ о показе фильма на территории выставочного центра в Москве.
Правильно, не сообщал, да и не должен сообщать о мероприятиях, проводимых за закрытыми - подчеркиваем, за закрытыми! - дверьми.
В руководстве ВДНХ также сообщили, что в день показа фильма выставочно-торговый центр Азербайджана был закрыт для посещения без уточнения причин такого решения. И это тоже правда: о порядке проведения private events в правилах пользования арендуемыми помещениями и в условиях подписанного сроком на 50 лет соглашения на аренду не говорится ни слова. А посему, предварительно уведомив администрацию ВДНХ о закрытии на день павильона, арендатор имеет право проводить за закрытыми дверьми что угодно. Хоть конференцию, хоть мастер-классы приготовления азербайджанских лаваша и долмы. Что угодно!
Поэтому ответ на запрос армянского издания не мог удовлетворить, так сказать, истца. Руководство ВДНХ, хоть и снизошло до реакции на запрос, чего делать было не обязано, просто информировало армянских жалобщиков о правилах.
Но одну ошибку мы действительно не можем простить уважаемой Саадат ханум Кадыровой: она «забыла» спросить разрешения у посольства Армении. В следующий раз она обязательно учтет ранимые души сотрудников посольства этой страны и поинтересуется у них, удалось ли им справиться с фобиями и не соблаговолят ли они высочайше разрешить арендатору павильона - 000 «Бакинский Бизнес-Центр» - показать фильм об освобождении города, являющегося для азербайджанского народа таким же святым и неприкосновенным, как Сергиев Посад для русского человека, Мцхета - для грузин, а Ватикан - для католиков. Фильм об изгнании из города врага, равносильном изгнанию гитлеровских орд из Сталинграда!