Քաղաքականություն  30 Ապրիլի 2024 - 18:32
Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության վերականգնման հիմնական գործոնը Հայաստանի կողմից օկուպացված ադրբեջանական գյուղերի վերադարձն է։
Այդ մասին Caliber.Az-ին ասել է ՄԱԿ-ում Թուրքիայի մշտական ներկայացուցիչ Ահմեդ Յըլդըզը։
Նա ընդգծել է, որ Ղազախի շրջանի չորս գյուղերն Ադրբեջանին վերադարձնելու շուրջ պայմանավորվածության ձեռք բերումն առաջին հերթին պատմական հնարավորություն է հենց Հայաստանի համար:
«Պետք է նշել, որ Հայաստանը գիտակցել է իր պատասխանատվությունը և շարժվում է ճիշտ ուղղությամբ։ Սա, առաջին հերթին դրական ազդեցություն կունենա այդ երկրի տնտեսության վրա»։
Ահմեդ Յըլդըզն ընդգծել է, որ այս հարցերը լայնորեն քննարկվել են, երբ նա ղեկավարել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) թուրքական պատվիրակությունը:
«Թուրքիան, ադրբեջանական պատվիրակության հետ միասին, շատ է քննարկել այդ հարցերը Եվրոպայի խորհրդում։ Շատ է խոսվել Ադրբեջանի նկատմամբ իրականացված անարդարության մասին։ Թուրքիան իր սկզբունքային դիրքորոշմամբ կարևոր դեր է խաղացել բազմաթիվ խնդիրների լուծման գործում, և դրանցից մեկը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում մշտական խաղաղության վերականգնումն է»:

ПОЛИТИКА  30 Апреля 2024 - 15:32
Основным фактором восстановления устойчивого мира на Южном Кавказе является возвращение Арменией оккупированных азербайджанских сел.
Об этом Report заявил постоянный представитель Турции в ООН Ахмет Йылдыз.
Он подчеркнул, что достижение договоренности о возвращении Азербайджану четырех сел Газахского района в первую очередь является исторической возможностью для самой Армении:
«Надо отметить, что Армения осознала свою ответственность и движется в правильном направлении. Это, прежде всего окажет положительное влияние на экономику этой страны».
Ахмет Йылдыз подчеркнул, что эти вопросы широко обсуждались в его бытность главой делегации Турции в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ):
«Турция вместе с азербайджанской делегацией много обсуждала эти вопросы в Совете Европы. Много говорилось о несправедливости, допущенной в отношении Азербайджана. Своей принципиальной позицией Турция сыграла важную роль в решении многих вопросов, и одним из них является восстановление постоянного мира в регионе Южного Кавказа».