ՀԱՊՀ.- Ադրբեջանում ավարտվել են ԱԹՍ-ների կատարելագործման աշխատանքները
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, 2022 թվականի փետրվարից Բարձր տեխնոլոգիաների պարկում մեկնարկել է հետազոտական և փորձարարական աշխատանքների նախագիծ՝ ապահովելու անօդաչու թռչող սարքերի կայուն տեղաշարժը տարբեր կառավարման թիմերի և GPS համակարգի անգործունակության պայմաններում, ինչպես նաև մշակել ԱԹՍ կայունացման համակարգ:
Ծրագրի իրականացմանը ներգրավվել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի 8 ինժեներներ, տնտեսագետներ և մասնագետներ։
Ծրագրի շրջանակներում հիմնական աշխատանքները ներառում են՝ կայունացման համակարգի, հեռակառավարման համակարգի և թռչող սարքի ինքնակառավարման ալգորիթմի մշակումը՝ GPS-ի կորստի դեպքում և կառավարման հաղորդակցությունը, ինչպես նաև լիովին մշակված մոդելի կիրառումը վերահսկողության, սպեկտրալ վերլուծության, ռադիոէկոլոգիական մոնիտորինգի, քարտեզագրման համակարգերում և այլ ռազմական և քաղաքացիական նախագծերում:

НАНА: В Азербайджане завершены работы по совершенствованию БПЛА
Как сообщает Report, в Парке высоких технологий с февраля 2022 года стартовал проект по научно-исследовательским и экспериментальным работам с целью обеспечения стабильного перемещения БПЛА в условиях неработоспособности различных управленческих команд и системы GPS, а также для разработки системы стабилизации БПЛА.
К реализации проекта привлечены 8 инженеров, экономистов и специалистов в области информационных технологий.
Основные работы в рамках проекта включают разработку системы стабилизации, системы дистанционного управления и алгоритма самоконтроля летательного аппарата при потере связи GPS и управления, а также применение полностью разработанной модели в системах наблюдения, спектрального анализа, радиоэкологического мониторинга, картографирования и других военных и гражданских проектах.
Отметим, что реализация подобных проектов призвана повысить сотрудничество со странами, являющимися передовыми в этой области, сыграть большую роль в развитии технологий в Азербайджане и подготовке специалистов.