Ադրբեջանի նախագահն ընդունել է Ռուսաստանի Աստրախանի մարզի նահանգապետին
Դեկտեմբերի 7-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Աստրախանի մարզի նահանգապետ Իգոր Բաբուշկինի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին տեղեկությունը տարածել է «Ազերթաջ» լրատվական գործակալությունը։
Հանդիպմանը պետության ղեկավարը նշել է Ադրբեջանի արդյունավետ համագործակցությունը Ռուսաստանի առանձին մարզերի, այդ թվում՝ Աստրախանի մարզի հետ, և ընդգծել այդ համագործակցության դերը ադրբեջանա-ռուսական հարաբերությունների զարգացման գործում։ Իլհամ Ալիևը շեշտել է, որ Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են նաև 2022 թվականին, ընդգծել է փոխայցելությունների և Բաքվում անցկացվող միջտարածաշրջանային համաժողովի կարևորությունն այս տեսանկյունից։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի և Աստրախանի մարզի միջև ավանդական բարիդրացիական հարաբերություններին՝ երկրի ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել համագործակցությանն առնչվող ծրագրերի իրականացման կապակցությամբ։
Իգոր Բաբուշկինը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ խոսքերի համար, նշել է, որ Աստրախանի մարզի և Ադրբեջանի միջև համագործակցությունը հաջողությամբ շարունակվում է։ Որպես դրա վառ ցուցիչ՝ նա մատնանշել է այս տարվա 9 ամիսների արդյունքներով բեռնափոխադրումների 4 անգամ աճը: Իգոր Բաբուշկինի խոսքով, զգալիորեն ընդլայնվել է արտահանվող և ներմուծվող ապրանքների տեսականին։ Հյուրը կարևորել է Բաքվում անցկացվող միջտարածաշրջանային համաժողովը և գոհունակությամբ նշել, որ Աստրախանի մարզի և Ադրբեջանի համագործակցությունը նպաստում է ադրբեջանա-ռուսական հարաբերությունների ընդլայնմանը։

Президент Азербайджана принял губернатора Астраханской области России
7 декабря президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с губернатором Астраханской области Российской Федерации Игорем Бабушкиным.
На встрече глава государства отметил плодотворное сотрудничество Азербайджана с отдельными областями России, в том числе с Астраханской областью, и подчеркнул роль этого сотрудничества в развитии азербайджано-российских отношений. Говоря о том, что двусторонние отношения с Россией успешно развиваются и в 2022 году, президент Ильхам Алиев подчеркнул важность с этой точки зрения взаимных визитов и проводимого в Баку межрегионального форума. Коснувшись традиционных добрососедских связей между Азербайджаном и Астраханской областью, глава государства выразил удовлетворение реализацией планов, связанных с сотрудничеством.
Выразив благодарность за добрые слова, Игорь Бабушкин отметил, что сотрудничество Астраханской области с Азербайджаном успешно продолжается. Он оценил как хороший показатель этого увеличение грузоперевозок в 4 раза по итогам 9 месяцев текущего года, а также сообщил о расширении ассортимента экспортной и импортной продукции. Гость подчеркнул важность проводимого в Баку межрегионального форума и с удовлетворением отметил, что сотрудничество между Астраханской областью и Азербайджаном способствует работе по расширению азербайджано-российских связей.
На встрече было затронуто значение проектов, реализуемых Фондом Гейдара Алиева в Астраханской области, и было заявлено, что в следующем году в Астрахани пройдет ряд мероприятий, приуроченных к 100-летию со дня рождения великого лидера.
В ходе беседы также обсуждались вопросы сотрудничества в гуманитарной сфере.