Մեկնարկել է ԹՊԿ սփյուռքի համար պատասխանատու պետական կառույցների ղեկավարների Բաքու-Շուշա համաժողովը
Մեկնարկել է Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) անդամ պետությունների սփյուռքի համար պատասխանատու պետական կառույցների ղեկավարների Բաքու-Շուշա համաժողովը:
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, միջոցառումն անցկացվում է Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի աջակցությամբ՝ ԹՊԿ-ի հետ համագործակցությամբ։
Համաժողովում քննարկվում է սփյուռքի գծով համատեղ գործողությունների ծրագիրը և մասնակից կառույցների 2023 թվականի գործունեության ռազմավարությունը։
Միջոցառմանը մասնակցում են Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի նախագահ Ֆուադ Մուրադովը, Թուրքիայի ԱԳՆ Արտերկրում գտնվող հայրենակիցների և հարազատ համայնքների վարչության նախագահ Աբդուլլահ Էրենը, ԹՀԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Երժան Մուկաշը, Հունգարիայի ազգային քաղաքականության գլխավոր քարտուղար Յանոս Պոտարին, Ղրղզստանի նախագահին առընթեր պետական լեզվի և լեզվական քաղաքականության ազգային հանձնաժողովի նախագահ Կանիբեկ Օսմոնալիևը, Ուզբեկստանի նախարարների կաբինետին կից ազգամիջյան հարաբերությունների և օտարերկրյա երկրների հետ բարեկամական հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Ռուստամբեկ Կուրբանովը, Ղազախստանի «Օթանդաստար» հիմնադրամի միջազգային վարչության ղեկավար Կալիբեկ Կոբլանդին, Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության քարտուղարության ղեկավար Քեմալ Քերպուլուն։
Ֆորումի ընթացքում մտքեր կփոխանակվեն թյուրքական համայնքների ինտեգրմանն ուղղված կարևոր նախագծերի, ԹՊԿ անդամ երկրների միջև մշակութային և հումանիտար համագործակցության խորացման, և մի շարք այլ հարցերի շուրջ։

Стартовал форум Баку-Шуша руководителей ответственных за диаспору госструктур ОТГ
Начал работу международный форум Баку-Шуша руководителей ответственных за диаспору госструктур Организации тюркских государств (ОТГ).
Как сообщает Report, мероприятие проходит при содействии Госкомитета по работе с диаспорой при партнерстве с ОТГ.
На форуме обсуждается план совместных действий по диаспоре и стратегия деятельности структур-участников на 2023 год.
В мероприятии принимают участие председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, председатель Управления по делам соотечественников за рубежом и родственных общин МИД Турции Абдуллах Эрен, заместитель генсека ОТГ Ержан Мукаш, генсек по национальной политике Венгрии Арпад Янос Потари, председатель Национальной комиссии по государственному языку и языковой политике при Президенте Кыргызстана Каныбек Осмоналиев, председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете министров Узбекистана Рустамбек Курбанов, заведующий международным отделом казахстанского фонда «Отандастар» Калыбек Кобландин, начальник секретариата МИД Турецкой Республики Северного Кипра Кемаль Керпюлю.
На форуме состоится обмен мнениями в связи с важными проектами, направленными на интеграцию тюркских диаспор, углублением культурно-гуманитарного сотрудничества между странами-членами ОТГ, важностью сотрудничества между диаспорскими структурами, возможностью получать тюркскими общинами, проживающими за пределами родины, образования на родном языке и др.
В рамках форума ожидается подписание меморандумов о взаимопонимании между соответствующими структурами Азербайджана, Узбекистана, Турции, Казахстана и Кыргызстана.