«Բաքվի և Անկարայի հետ Երևանի հարաբերությունները կարգավորելու հավանականությունը չափազանց ցածր է»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ պատմական գիտությունների թեկնածու, Մոսկվայի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի դոցենտԴմիտրի Մալիշևի հետ։
- Դմիտրի Վալերևիչ, Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում 2022 թվականը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման տեսանկյունից։
- Ցավոք, 2022 թվականին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լիարժեք դիվանագիտական հարաբերություններ այդպես էլ չհաստատվեցին։ Համապատասխանաբար անկատար մնացին Ռուսաստանի միջնորդությամբ ստորագրված 2020 թվականի նոյեմբերի Եռակողմ հայտարարության կարևորագույն կետերը։ Չլուծված մնացին սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման, ինչպես նաև տարածաշրջանում կարևոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման խնդիրները։ Այդ թվում նաև չհաջողվեց լուծել Զանգեզուրի միջանցքի անցկացման հարցը, ինչի պատճառով կողմերը շարունակում են միմյանց պահանջներ ներկայացնել և պատրաստ չեն փոխզիջումների։ Ես կհիշեցնեի նաև Զանգեզուրին սահմանակցող Իրանի մասին, որը նույնպես իր դժգոհությունն էր հայտնել միջանցքի հնարավոր իրականացման կապակցությամբ, հարվածային ուժեր կենտրոնացնելով Արազի ափերին՝ վախենալով, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի դիրքերի հնարավոր ամրապնդման պատճառով կարող է խախտվել տարածաշրջանային հավասարակշռությունը։
- Կա արդյո՞ք 2023 թվականին Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու հնարավորություն։
- Իհարկե, միշտ ուզում ես լավագույնի հույս ունենալ, այդ թվում նաև Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքման։ Ի դեպ, պետք է նշել, որ վերջերս Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին մասնակցել են նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Սակայն, հաշվի առնելով երկու պետությունների միջև չլուծված հակասությունները (և ոչ միայն Զանգեզուրի միջանցքի հարցի կապակցությամբ), Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքումը ներկա փուլում պատկերացվում է անհավանական։ Թեև կասկած չկա, որ խաղաղության պայմանագիրը կլուծեր երկու երկրների միջև կուտակված բազմաթիվ խնդիրները։
- Իսկ Ի՞նչ եք կարծում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առնչությամբ։
- Թուրքիայի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև հարաբերությունները մնում են չափազանց բարդ։ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանը ամբողջությամբ փակ է։ Հայաստանին ձեռ չի տալիս, որ Թուրքիան հանդիսանում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական դաշնակիցը։
Հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման հարցում կցանկանայի զգալ նույն լավատեսությունը, ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նոմալացման հնարավորության առնչությամբ, բայց առայժմ, ցավոք սրտի, նման տրամադրությունների համար հիմքեր չկան։
- Ինչպե՞ս կգնահատեիք Մոսկվայում վերջին եռակողմ բանակցություններին մասնակցելուց Հայաստանի հրաժարվելը։
- Իրոք, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման մոսկովյան բանակցությունները Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Ջեյհուն Բայրամովի միջև անցկացվել են առանց հայկական կողմի մասնակցության։
Պաշտոնական պատճառ էր անվանվել Լաչինի միջանցքի աշխատանքի նորմալացման հարցի լուծման անհրաժեշտությունը։ Հնարավոր է, որ Երևանի դիվանագիտական դեմարշի պատճառը կայանում է նրանում, որ Հայաստանը կցանկանար հակամարտության կարգավորման մեջ տեսնել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առավել ակտիվ մասնակցությունը։ Թեև ինչ վերաբերում է վերջինիս ապա դեռ 2022 թվականի հունիսին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ասել էր, որ այն Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ դադարեցրել է իր գործունեությունը։
- Դուք ի՞նչ կարող եք ասել Մոսկվայի միջնորդական ջանքերի, և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին Փարիզի խցկվելու փորձերի մասին։
- Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների նորմալացման մեջ, ինչը ցույց է տալիս նաև տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների ներկայությունը։
Ինչ վերաբերում է Ֆրանսիային, ապա այն դժվար թե կարողանա հակամարտող կողմերի նկատմամբ հավասարաչափ դրիքորոշում գրավել, ուստի և չի կարող դիտարկվել ոչ հակամարտության միջնորդի, ոչ խաղաղապահի դերում: Իսկ Հաշվի առնելով ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի միջազգային օրակարգով թելադրված Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքականության ակնհայտ հակառուսական թեքությունը՝ պաշտոնական Փարիզի համար դժվար կլինի իրականացնել Կովկասում իր նախաձեռնությունները (եթե, բնական է նման բաներ ծագեն) առանց այն հանգամանքի, որպեսզի դրանք չհամաձայնեցնել Ռուսաստանի, տարածաշրջանի մյուս դերակատարների (Իրանի, մասնավորապես), ինչպես նաև Ադրբեջանի հետ, որի ղեկավարության հետ վերջերս Ֆրանսիայի մոտ կազմավորովում են չափազանց բարդ հարաբերություններ։
- Ինչի՞ կարող է հանգեցնել Հայաստանում ռեւանշիստների կողմից բորբոքված հակառուսական հիստերիան։
- Հայաստանի տարբեր քաղաքական գործիչների և լրատվամիջոցների հակառուսական հայտարարությունները մասնավոր երեւույթ են, և դա պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը չէ։ Ոչ մի կառույցից (ԱՊՀ, ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ) Հայաստանը դուրս չի եկել և չի պատրաստվում դուրս գալ, քանի որ քաղաքականապես և տնտեսապես շահագրգռված է դրանցով։ Կարծում եմ, որ Փաշինյանի այցը Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ-ի ոչ պաշտոնական գագաթնաժողով, դարձել է դրա ավելորդ հաստատումը։

«Вероятность нормализации отношений Еревана с Баку и Анкарой крайне низка»
Интервью Caliber.Az c кандидатом исторических наук, доцентом факультета мировой политики МГУ им. М.В. Ломоносова Дмитрием Малышевым.
- Дмитрий Валерьевич, как вы расцениваете 2022 год с точки зрения нормализации армяно- азербайджанских отношений?
- К сожалению, в 2022 году полноценные дипломатические отношения между Арменией и Азербайджаном так и не были установлены. Соответственно, остались нереализованными важнейшие пункты Трехстороннего заявления от ноября 2020 года, которое было подписано при посредничестве России. Остались нерешенными проблемы делимитации и демаркации границы, а также открытия важных транспортных коммуникаций в регионе. В том числе не удалось решить проблему прокладки Зангезурского коридора, из-за которого стороны продолжают предъявлять друг другу претензии и не готовы идти на компромисс. Я бы упомянул еще и про граничащий с Зангезуром Иран, который также выказал свое недовольство из-за возможной реализации коридора, сосредоточив на берегу Араза ударную группировку, опасаясь, что за счет возможного усиления позиций Азербайджана и Турции может нарушиться региональный баланс.
- Есть ли вероятность заключения мирного договора между Баку и Ереваном в 2023 году?
- Конечно, всегда хочется надеяться на лучшее, в том числе и на заключение мирного соглашения между Ереваном и Баку. К слову, уместно упомянуть, что на днях на неформальном саммите СНГ в Санкт-Петербурге принимали участие и президент Азербайджана Ильхам Алиев, и премьер-министр Армении Никол Пашинян. Однако учитывая неразрешенные противоречия между двумя государствами (и не только касательно вопроса Зангезурского коридора), заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном на сегодняшнем этапе времени представляется маловероятным. Хотя несомненно, что договор о мире позволил бы решить массу накопившихся между двумя странами проблем.
- Отношения между Турецкой Республикой и Республикой Армения остаются весьма непростыми. Граница между Арменией и Турцией полностью перекрыта. Армению не устраивает, что Турция является военно-политическим союзником Азербайджана.
По вопросу нормализации армяно-турецких отношений хотелось бы испытывать такой же оптимизм, как и по поводу возможности нормализации отношений Армении и Азербайджана, но пока, к сожалению, оснований для такого настроя нет.
- Как бы вы расценили отказ Армении от участия на недавних трехсторонних переговорах в Москве?
- Действительно, московские переговоры по урегулированию армяно-азербайджанских отношений прошли между министрами иностранных дел России Сергеем Лавровым и Азербайджана Джейхуном Байрамовым без участия армянской стороны.
Официальной причиной была названа необходимость решения вопроса по нормализации работы Лачинского коридора. Возможно, причина дипломатического демарша Еревана заключалась в том, что Армения хотела бы видеть более активное участие в урегулировании конфликта председателя Европейского Совета Шарля Мишеля, а также ООН, ОБСЕ, Минской группы ОБСЕ. Хотя что касается последней, то ещё в июне 2022 года министр иностранных дел России Сергей Лавров сказал, что она прекратила свою деятельность по инициативе Франции и США.
- Что вы можете сказать о посреднических усилиях Москвы, а что о попытках Парижа вклиниться в процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений?
- Россия заинтересована в нормализации отношений Армении и Азербайджана, что показывает и нахождение в регионе российских миротворцев.
Что касается Франции, то она едва ли сможет занять равноудаленную позицию в отношении сторон конфликта, а потому не может рассматриваться ни в роли медиатора конфликта, ни в роли миротворца. С учетом же явного антироссийского крена во французской внешней политике, встроенной в диктуемую США и ЕС международную повестку, официальному Парижу трудно будет реализовывать на Кавказе свои инициативы (если, разумеется, таковые возникнут) без того, чтобы не согласовывать их с Россией, другими ведущими региональными игроками (Ираном, в частности), а также и с Азербайджаном, с руководством которого у Франции складываются в последнее время весьма непростые отношения.
- К чему может привести антироссийская истерия в Армении, подогреваемая реваншистами?
- Антироссийские высказывания отдельных армянских политиков и СМИ - частное явление, и это не позиция официального Еревана. Ни из одной структуры (СНГ, ОДКБ, ЕАЭС) Армения не вышла и выходить не собирается, поскольку экономически и политически заинтересована в них. Полагаю, визит Пашиняна на неформальный декабрьский саммит СНГ в Санкт-Петербурге стал тому лишним подтверждением.