06 Փետրվարի 2023 10:36
Մենք պետք է գնահատենք մեր երկրի, ազգի և տարածաշրջանի հնարավորությունները։ Հյուսիսային Կորեան մեկուսացված է, Ռուսաստանի միջոցով լոգիստիկան դադարեցված է. Իսկ ի՞նչ է մնում մեզ անել։ Հրավիրել միայն Ադրբեջանին և Ղազախստանին, որոնք հզոր մեխանիզմներ են կիրառել խնդիրների լուծման գործում։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ առանց հացահատիկի համաձայնագրի՝ աշխարհում պարենային լուրջ ճգնաժամ կլիներ։
«Մեր էներգետիկայի, առևտրի և տրանսպորտի նախարարների հետ մենք քայլեր ենք ձեռնարկում ինչպես էներգետիկ, այնպես էլ տրանսպորտային ուղիների ամրապնդման ուղղությամբ։ Տարածաշրջանային կայունությունը շատ կարևոր գործոն է։ Մենք ստեղծեցինք Թյուրքական պետությունների կազմակերպությունը՝ այն վերածելով միջազգային կազմակերպության։
Կա՞ մեզնից ավելի ակտիվ երկիր, որ դադարեցնի Ուկրաինայում պատերազմը։ Կա՞ երկիր, որն աշխատում է և արդյունքի հասնում։ Մենք գործում ենք ազնիվ և որևէ կողմ չենք բռնում։ Մենք չենք դադարեցրել պատերազմը, բայց կա՞ մեկ ուրիշը, ով կարող է սպառնալիքի նվազեցման ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել հացահատիկի գործարքների, գերիների փոխանակման, ատոմակայանների միջոցով։ Առանց հացահատիկի համաձայնագրի՝ աշխարհում պարենային լուրջ ճգնաժամ կլիներ։
Թուրքիան միջնորդ է Վենեսուելայից մինչև Սոմալի հակամարտություններում։ Երբ խոսքը գնում է միջնորդության մասին՝ առաջին երկիրը, որ գալիս է մտքիդ, Թուրքիան է»,- ընդգծել է Մևլութ Չավուշօղլուն։

Чавушоглу: Азербайджан и Казаxстан - мощные механизмы для решения вопросов
Нам нужно оценить возможности для нашей страны, нации и региона. Северная Корея в изоляции, логистика через Россию приостановлена. И что нам оставалось? Только пригласить Азербайджан и Казахстан, которые задействовали мощные механизмы в решении вопросов.
Как передает Report, об этом заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу. Глава внешнеполитического ведомства отметил, что без зернового соглашения в мире был бы серьезный продовольственный кризис.
«Вместе с нашими министрами энергетики, торговли и транспорта мы предпринимаем шаги по укреплению как энергетических, так и транспортных каналов. Региональная стабильность является очень важным фактором. Мы создали Организацию тюркских государств, превратив его в международную организацию.
Есть ли более активная страна, чем мы, чтобы остановить войну в Украине? Есть ли страна, которая работает и получает результат? Действуем честно и не принимаем чью-либо сторону. Мы не остановили войну, но есть ли кто-нибудь еще, кто может предпринять конкретные шаги по уменьшению угрозы за счет сделок с зерном, обмена пленными, атомных электростанций? Без соглашения о зерне в мире был бы серьезный продовольственный кризис.
Турция является посредником в конфликтах от Венесуэлы до Сомали. Турция - первая страна, которая приходит на ум, когда речь заходит о посредничестве», - подчеркнул Мевлют Чавушоглу.