Ադրբեջանական հասարակությունն անտեսել է Իրանի դեսպանատունը
Այսօր՝ փետրվարի 10-ին, Ադրբեջանում Իրանի դեսպանատունը ծրագրել էր միջոցառում կազմակերպել՝ իսլամական հեղափոխության հաղթանակի քառասունչորսամյակի՝ կղերական ռեժիմի գլխավոր տոնի կապակցությամբ։ Դրա համար Բաքվի ամենահայտնի և թանկարժեք հյուրանոցներից մեկում նախապես սենյակ է վարձակալել, մեծ քանակությամբ տարբեր խորտիկներ են գնել։ Ավանդույթի համաձայն՝ հրավերներ են ուղարկվել պետական կառույցներին, ԶԼՄ-ներին, Միլլի Մեջլիսի պատգամավորներին, որոշ պետությունների դեսպանատներին։ Սակայն նախատեսված միջոցառումից ուղիղ մեկ օր առաջ Իրանի դեսպանատունը հանկարծակի չեղարկել է տոնակատարությունը։
Ու թեև Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունից դեռևս որևէ պարզաբանում չի ստացվել, այնուամենայնիվ, Caliber.Az-ին հայտնի է դարձել փառատոնի չեղարկման պատճառը։ Մեր տեղեկություններով՝ ՈՉ ՈՔ չի արձագանքել դեսպանատան հրավերներին։ Այսինքն՝ ադրբեջանական հանրությունն ամբողջությամբ և լիովին ԱՆՏԵՍԵԼ Է իրանցիների միջոցառման հրավերները։ Անկանոն մերժումների հանդիպելով՝ Իրանի դեսպանը այլ ելք չուներ, քան չեղարկել միջոցառումը։
Կարծում ենք, սա ավելին է, քան հստակ ուղերձ Իրանին, որն անխոնջորեն ավելի ու ավելի շատ սադրանքներ է իրականացնում Ադրբեջանի դեմ։ Իսկ Բաքվում հեղաշրջման 44-րդ տարելիցի անտեսված տոնակատարությունը ադրբեջանական ժողովրդի պատասխանն է, որը տեղավորվում է՝ իրանական կողմի մեղքով փչացած երկկողմ հարաբերությունների տրամաբանության մեջ։
Անկասկած, մինչև Իրանը չհրաժարվի իր բուռն հակաադրբեջանական քաղաքականությունից և հռետորաբանությունից և պաշտոնապես ներողություն չխնդրի ադրբեջանական ժողովրդից՝ դեսպանատանը տեղի ունեցած ահաբեկչության համար, պատժի մեղավորներին, դադարի սիրախաղ անել Հայաստանի հետ՝ Ադրբեջանին չարախնդելու համար, իր տոները Ադրբեջանում անցկացնելու համար թող պարսիկները նույնիսկ չերազեն – նրանք հարյուր տարի այստեղ ոչ մեկին պետք չեն։

Азербайджанская общественность проигнорировала посольство Ирана Никому ненужный «праздник» пришлось отменить
10 Февраля 2023 16:26
Сегодня, 10 февраля, посольство Ирана в Азербайджане планировало организовать мероприятие по случаю сорок четвертой годовщины победы исламской революции – главного праздника клерикального режима. Для этого заблаговременно было арендовано помещение в одном из самых известных и дорогих отелей Баку, в большом количестве закуплены различные закуски. По традиции были разосланы пригласительные в госучреждения, СМИ, депутатам Милли Меджлиса, посольства некоторых государств. Однако ровно за сутки до назначенного мероприятия посольство ИРИ внезапно отменило торжество.
И хотя никаких объяснений со стороны диппредставительства ИРИ до сих пор не последовало, тем не менее, Caliber.Az стала известна причина, по которой было отменено празднество. По нашим данным, на приглашения посольства НИКТО не откликнулся. То есть, азербайджанская общественность целиком и полностью ПРОИГНОРИРОВАЛА приглашения на мероприятие иранцев. Столкнувшись с повальными отказами, послу ИРИ не осталось ничего иного, как отменить мероприятие.
Думаем, это более чем явный месседж Ирану, который не покладая рук осуществляет все новые и новые провокации против Азербайджана. И проигнорированное празднование в Баку 44-й годовщины государственного переворота – это ответная реакция азербайджанского народа, которая укладывается в логику испорченных по вине иранской стороны двусторонних отношений.
Вне всякого сомнения, до тех пор, пока Иран не откажется от своей ярой антиазербайджанской политики и риторики, и официально не извинится перед азербайджанским народом за теракт в посольстве, не накажет виновных, не прекратит заигрывать с Арменией в пику Азербайджану, о проведении своих праздников в нашей стране персы пусть и не мечтают – они здесь никому сто лет не сдались.