Ղարաբաղում ականներով աղտոտվածությունը արգելափակում է տնտեսական զարգացումը և խոչընդոտում տեղահանվածների անվտանգ վերադարձին:
Այդ մասին ուրբաթ օրը հայտարարել են ԱՄՆ դեսպանատանը՝ ի պատասխան Trend-ի հարցման՝ կապված մարտի 16-ին Ադրբեջանի Աղդամի շրջանում ականի պայթյունի հետևանքով երկու խաղաղ բնակիչների զոհվելու հետ։
«ԱՄՆ դեսպանատունը ցավակցությունն է հայտնում Աղդամի շրջանում ականի պայթյունից զոհվածների ընտանիքներին։ Հակամարտության հետևանքով տուժած տարածքում ականները և չպայթած զինամթերքը շարունակում են սպանել և խեղել խաղաղ բնակիչներին», - ասել են դիվանագիտական ներկայացուցչությունում:
Դեսպանատանը նշել են, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է մարդասիրական ականազերծման ջանքերին։
«Տարածաշրջանային խաղաղությանն ու համագործակցությանը աջակցելու համար՝ Միացյալ Նահանգները 2021 թվականի նոյեմբերից հատկացրել են 2,5 միլիոն դոլար՝ հակամարտությունից տուժած տարածքներում մարդասիրական ականազերծման համար», - ասել են ԱՄՆ դեսպանատանը։
Նշենք, որ մարտի 16-ին Աղդամի շրջանի Յուսիֆջանլը գյուղի երկու բնակիչներ զոհվել են ականի պայթյունի հետևանքով։ Իսրայել Իբրահիմ օղլու Հասանովը (ծնված 1999 թ.) և Ամիդ Հուսեյն օղլու Հասանովը (ծնված 1987 թ.) պայթել են ականի վրա՝ իրենց անասունները արածեցնու ժամանակ:

Посольство США: Мины в Карабахе блокируют экономическое развитие и препятствуют безопасному возвращению людей
17 Марта 2023 10:34
Минное загрязнение в Карабахе блокирует экономическое развитие и препятствует безопасному возвращению перемещенных лиц.
Об этом сказали в пятницу в посольстве США в ответ на запрос Trend в связи с гибелью 16 марта двух мирных жителей в результате взрыва мины в Агдамском районе Азербайджана.
«Посольство США выражает соболезнования членам семей погибших в результате взрыва мины в Агдамском районе. Наземные мины и неразорвавшиеся боеприпасы в районе, затронутом конфликтом, продолжают убивать и калечить мирных жителей», - сказали в диппредставительстве.
В посольстве отметили, что США поддерживают усилия по гуманитарному разминированию.
«Для содействия региональному миру и сотрудничеству Соединенные Штаты с ноября 2021 года выделили 2,5 миллиона долларов на гуманитарное разминирование в районах, затронутых конфликтом», - сказали в посольстве США.
Отметим, что 16 марта двое жителей села Юсифджанлы Агдамского района погибли в результате взрыва мины. Исраил Ибрагим оглу Гасанов (1999 г.р.) и Амид Гусейн оглу Гасанов (1987 г.р.) подорвались на мине во время выпаса скота.