Կոմպլեմենտարության սուիցիդալ հատկությունների մասին Caliber.Az-ի YouTube ալիքի տեսանյութը
Երեք օր տևած և ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նախաձեռնությամբ երկրորդ անգամ անցկացված այսպես կոչված «Ժողովրդավարության գագաթնաժողովն» ավարտվեց՝ հետևում թողնելով բազմաթիվ հարցեր այս միջոցառման նպատակահարմարության վերաբերյալ՝ ինչպես Միացյալ Նահանգների ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։ ՄԱԿ-ի լիիրավ անդամ 193 երկրներից (չհաշված դիտորդ հանդիսացող Պաղեստինը և Վատիկանը), գագաթնաժողովին հրավիրվելու «պատվին» (չակերտներով) արժանացել են 121 պետությունների ղեկավարներ։ Եվ նույնիսկ դրանցից միայն 73 պետություն է որոշել ստորագրել վերջնական հռչակագիրը, այն էլ ստորագրողներից 13-ը դա արել են վերապահումներով։
Հրավիրվածների թվում չկային Ադրբեջանը, Թուրքիան, Հունգարիան և շատ այլ երկրներ։ Ոմանք, ինչպես Պակիստանը, իրենք հրաժարվեցին: Արաբական երկրները բացակայում էին ամբողջ կազմով, և նույնիսկ հրավիրված Թունիսը հրաժարվեց մասնակցել գագաթնաժողովին։ Բայց դրա փոխարեն կային Վաունատուն և Տուվալուն: Մենք մտադիր չենք քննարկել, թե ինչպիսին է ժողովրդավարության վիճակն այդ երկրներում, բայց մեր տարածաշրջանում այդ կղզի միկրոպետությունները հայտնի են նրանով, որ 2011 թվականին ճանաչել, իսկ մի քանի տարի անց՝ հրաժարվել են անջատողական Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը ճանաչելուց:
Ընդհանուր առմամբ, «Ժողովրդավարության գագաթնաժողովում» քիչ չէին բավականին երկրները։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ էր նրանց թվում, ովքեր մասնակցեցին և անվերապահորեն չստորագրեց ամփոփիչ հռչակագիրը՝ դրանում առկա պարագրաֆի բովանդակության պատճառով, որը դատապարտում է ուժի կիրառման փորձերը «որևէ պետության տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության դեմ»։
Հիշեցնենք, որ այդ պարբերությունում որպես օրինակ բերվել էր «Ռուսաստանի Դաշնության ագրեսիան Ուկրաինայի դեմ»: Երևանն անարդար համարեց այդ կետը, քանի որ դրանում չէր հիշատակվում Բաքվի հետ իր հակամարտությունը, որը, Հայաստանի տեսանկյունից, նույնպես պետք է դատապարտվեր համաշխարհային հանրության կողմից։ Թե ինչու պետք է համաշխարհային հանրությունը դատապարտի Բաքվի օրինական գործողությունները, որոնք, ընդհակառակը, ուղղված են, տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի կիրառման հետևանքների վերացմանը, Փաշինյանը դժվար թե կարողանա որևէ մեկին բացատրի։
Ելնելով այս խիստ «հայկական» տրամաբանությունից՝ համաշխարհային հանրությունն այսօր պետք է դատապարտի Ուկրաինայի զինված ուժերի գործողությունները, որոնք ուժ են կիրառում այդ երկրի տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի կիրառումը կանխելու համար։ Բայց ամենածիծաղելին դա չէ: Իսկ եթե հռչակագիրը հերթական հակաադրբեջանական փաստաթղթի վերածվեր, ինչպես դա տեղի ունեցավ Եվրախորհրդարանում, ԵԽԽՎ-ում, Ֆրանսիայի, Նիդեռլանդների, և այլ երկրների խորհրդարաններում, ի՞նչ կլիներ այդ դեպքում: Արդյո՞ք Հայաստանը թիկունքից կհարվածեր որ ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանին։ Ասա', Նիկոլ։ Միտքդ հասցրո'ւ տրամաբանական ավարտին:
Թեև, եթե մինչև վերջ հետևողական լինենք, ապա Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայի հետ մեկտեղ որպես օրինակ պետք է բերվեր հենց Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ագրեսիան, ադրբեջանական հողերի 30-ամյա օկուպացիան՝ ուղեկցված էթնիկ զտումներով, քաղաքների ու գյուղերի կովկասյան Հիրոսիմայի վերածումով, ոսկե ատամներ գտնելու համար գերեզմաններ փորելով, մզկիթներում խոզեր պահելով։
Եվ նույնիսկ այնպիսի ազդեցիկ թերթը, ինչպիսին Financial Times-ն է, նշում է, որ հյուսիսային Եթովպիայում երկու տարվա քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում զոհվել է մոտ 600 հազար մարդ, սակայն այս խնդիրը աշխարհում այնքան մտահոգություն չի առաջացրել, որքան ուկրաինական ճգնաժամը, ինչը ստիպում է «Գլոբալ Հարավին» (երրորդ աշխարհի երկրներին) մեծ թերահավատությամբ վերաբերվել արևմտյան երկրների՝ ամբողջ մոլորակում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության պաշտպանության վերաբերյալ խոստումներին: Եվ սա նաև պատճառներից մեկն է, թե ինչու եզրափակիչ հռչակագրի ստորագրումը նշանավորվեց գագաթնաժողովի սկզբնական գաղափարների լիակատար ձախողմամբ:
Գագաթնաժողովը մի շարք անեկդոտային տարրեր էր պարունակում։ Հռչակագրին վերապահումներով աջակցեցին այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Բուլղարիան, Դոմինիկյան Հանրապետությունը, Հնդկաստանը, Իրաքը, Իսրայելը, Մալավին, Մավրիտանիան, Մեքսիկան, Պարագվայը, Ֆիլիպինները, Լեհաստանը և Զամբիան: Այսպիսով, Զամբիան ԱՄՆ-ի, Կոստա Ռիկայի, Հարավային Կորեայի և Նիդեռլանդների հետ միասին... ներկայիս «հանուն ժողովրդավարության գագաթնաժողովի» համանախագահն էր։ Եվ նա հրաժարվեց լիովին աջակցել իր համանախագահած կառույցի հռչակագիրը։
Ի դեպ, նույն Financial Times-ը, աղ ցանելով ամերիկյան վարչակազմի վերքի վրա, նշել է, որ «նախագահ Բայդենի երկրորդ գագաթնաժողովը միաժամանակ վիրտուալ էր (այսինքն՝ տեսակապի միջոցով) և... սյուրռեալիստական»։ Ահա «տուսովկայի» գնահատականը, որին վարչապետ Փաշինյանը ջանք չէր խնայում մասնակցելու համար:
Եթե ԱՄՆ-ը հետևողական լիներ, հյուրերի ցուցակում չէին լինի Հնդկաստանը, որտեղ ընդդիմության առաջնորդ Ռահուլ Գանդին այժմ ճնշման տակ է, և Մեքսիկան, որտեղ նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը փորձում է վերջ տալ ազատ և արդար ընտրությունների անցկացմանը, էլ չեմ խոսում որոշ էլ ավելի վիճելի մասնակիցների մասին: Դեմոկրատական ճամբարի մասշտաբները ցույց տալու խնդիրը, ըստ երևույթին, գերակշռել է մասնակիցների ընտրության խիստ չափանիշներին։
«Նման ընկերներ ունենալու դեպքում ժողովրդավարությանը թշնամիներ պետք չեն», - նշում է Financial Times-ը:
Բայց վերադառնանք մեր անփույթ վարչապետին, որի ուղևորությունը ծաղրի արժանացավ ոչ միայն նրա ընդդիմադիրների, այլ նաև հայաստանյան բազմաթիվ իշխանամետ լրատվամիջոցների կողմից, որոնք ամոթխած լռությամբ փորձեցին չանդրադառնալ դրան։
Բայց իսկապես, ում մտքով կանցներ. հարցազրույց տալ ՏԱՍՍ-ին և Ուկրաինայում «հատուկ գործողությունը» (չակերտներով) դատապարտելուց հրաժարվելը բացատրել ՄԻԱՅՆ նրանով, որ հռչակագրում չի դատապարտել «ադրբեջանական ագրեսիան»: Ստացվում է, որ հակառակ դեպքում Երևանը կդատապարտե՞ր Ռուսաստանին։ Այո, և անմիջապես այն բանից հետո, երբ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը հաստատեց Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը:
Եվ այս ամենը, այսօրվա Երևանի ընկալմամբ, հանդիսանում է ... «կոմպլեմենտար» արտաքին քաղաքականություն։ Մենք մեր կողմից միայն մի բան կասենք՝ այդպես շարունակիր, Նիկոլ։

O суицидальных свойствах комплиментарности
Растянувшийся на три дня и проводимый во второй раз по инициативе президента США Джо Байдена так называемый «Саммит за демократию» завершился, оставив после себя множество вопросов о целесообразности данного мероприятия – как внутри США, так и за их пределами. Из 193-х полноправных государств-членов Организации объединенных наций (не считая наблюдателей — Палестины и Ватикана), «чести» (в кавычках) быть приглашенными на саммит удостоились лидеры 121-го государства. И даже среди них итоговую декларацию решились подписать всего 73 государства, да и то — 13 из подписавших сделали это с оговорками.
Среди приглашенных не было Азербайджана, Турции, Венгрии и многих других государств. Кто-то, как Пакистан, отказался сам. В полном составе отсутствовали все арабские страны, причем, даже приглашенный Тунис участвовать в саммите отказался. Зато были Ваунату и Тувалу – не беремся судить, как там у них с демократией, но в нашем регионе эти островные микрогосударства известны  признанием в 2011 году, а спустя несколько лет – отказом от признания независимости сепаратистских Абхазии и Южной Осетии.
Вообще, банановых республик на «Саммите Демократий» было не мало. Вот и премьер-министр Армении Никол Пашинян был среди тех, кто, поучаствовал – и  тоже не стал безоговорочно подписывать итоговую декларацию по причине содержания в ней параграфа, осуждающего попытки применения силы против «территориальной целостности или политической независимости любого государства».
Напомним, в качестве примера в этом абзаце приводилась «агрессия Российской Федерации против Украины». Ереван счел пункт несправедливым, поскольку в нем не упоминался его конфликт с Баку, который с точки зрения Армении, также должен был быть осужден мировым сообществом. Какого лешего мировое сообщество должно осуждать законные действия Баку, направленные, наоборот, на искоренение последствий применения силы против территориальной целостности, Пашинян вряд ли смог бы кому бы то ни было объяснить.
Исходя из этой сильно «армянской» логики, мировое сообщество должно сегодня осудить действия ВС Украины, применяющих силу для предотвращения применения силы против территориальной целостности этой страны. Но еще более смешным является другое: а если бы декларация включала в себя очередной выпад против Азербайджана, как случалось не раз, как, скажем, в том же Европарламенте, ПАСЕ, сенатах Франции, Нидерландов и т.д. Что бы тогда? Нанесла бы Армения удар в спину стратегическому союзнику — России? Договаривай, Никол. Развивай свою мысль до логического финиша.
Хотя, если уж быть до конца последовательными, то именно кейс агрессии Армении против Азербайджана и 30-летняя оккупация, сопровождавшаяся этническими чистками, превращением городов и сёл в кавказские Хиросимы, выкапыванием могил в поисках золотых коронок, содержанием свиней в мечетях, должен был быть, наряду с агрессией России против Украины, приведён в качестве дополнительного примера применения силы против территориальной целостности государства.
И даже такая влиятельная газета, как Financial Times, отметила, что за два года гражданской войны на севере Эфиопии погибли около 600 тыс. человек, однако эта проблема не вызвала столько озабоченностей в мире, как украинский кризис, что заставляет «глобальный Юг» (то есть, государства третьего мира) с большой долей скептицизма относиться к обещаниям западных стран отстаивать права человека и демократию по всей планете. И это тоже одна из причин, почему подписание итоговой декларации ознаменовалось полным провалом изначальных идей саммита.
Не обошлось даже без элементов анекдотичности. С оговорками декларацию поддержали такие страны, как Болгария, Доминиканская Республика, Индия, Ирак, Израиль, Малави, Мавритания, Мексика, Парагвай, Филиппины, Польша и Замбия. Так вот, Замбия, наряду с США, Коста-Рикой, Южной Кореей и Нидерландами, была... сопредседателем нынешнего «саммита за демократию». И она же отказалась в полном объеме поддержать декларацию сопредседательствуемого ею же соберунчика.
Кстати, тот же Financial Times, сипя соль на рану американской администрации, заметил, что «второй саммит президента Байдена был одновременно виртуальным (то есть, по видеосвязи) и... сюрреалистичным». Вот такая оценка тусовки, но которую премьер Пашинян мчался, что называется, «на всех парах».
Если бы США были последовательны, то в списке приглашенных не было бы Индии, где сейчас происходит давление на лидера оппозиции Рахула Ганди, и Мексики, где президент Андрес Мануэль Лопес Обрадор пытается положить конец свободным и честным выборам, не говоря уже о некоторых других, еще более спорных участниках. Однако задача показать масштаб демократического лагеря, видимо, одержала верх над жесткими критериями отбора.
«Имея таких друзей, как эти, демократия вряд ли нуждается во врагах», — с грустью отметила газета Financial Times.
Но вернемся к нашему нерадивому варчапету, поездку которого высмеяла не только его оппозиция, но со стыдливым молчанием постарались оставить ее в прошлом также многие проправительственные армянские медийные ресурсы. А ведь действительно, надо же было до такого додуматься: дать интервью ТАСС и объяснить свой отказ осудить «спецоперацию» (в кавычках) в Украине ТОЛЬКО лишь тем обстоятельством, что в Декларации, видите ли, не была осуждена «азербайджанская агрессия». Выходит, в ином случае Ереван осудил бы Россию? Да еще и сразу после решения Конституционного суда по Римскому статуту Международного уголовного суда.
И всё это, в понимании сегодняшнего Еревана, является... «комплиментарной» внешней политикой. Мы же, со своей стороны, скажем лишь одно – так держать, Никол!