Որքա՞ն արժե Եվրախորհրդարանի բանաձեւը
Եվրոպական խորհրդարանում (ԵԽ) խոշորագույն խմբակցություն՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը (ԵԺԿ) կրկին հայտնվել է կոռուպցիոն սկանդալի կենտրոնում։ Եվրոպական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ բելգիական ոստիկանությունը Գերմանիայից իր գործընկերների հետ համատեղ երեքշաբթի՝ ապրիլի 4-ին, Բրյուստելում խուզարկություն է անցկացրել ԵԺԿ-ի կենտրոնակայանում, և կուսակցությունը իր մամուլի հաղորդագրության մեջ հաստատել է, որ բելգիական ոստիկանության այցը կապված է Գերմանիայում անցկացվող հետաքննության հետ։
Դրա հետ մեկտեղ, ոչ ոստիկանությունը, ոչ էլ հենց ԵԺԿ-ն չեն բացահայտել, թե հատկապես ինչ հետաքննության մասին է խոսքը գնում։ Սակայն, որոշ լրատվամիջոցները այնուամենայնիվ ենթադրել են, որ կուսակցության գրասենյակում խուզարկությունը կապված է 2019 թվականին ԵՄ-ի կառույցների նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ բացահայտված կոռուպցիոն փաստերի հետ, և որ գործին կարող է ներգրավված լինել կուսակցության ներկայիս առաջնորդ Մանֆրեդ Վեբերը։
Իսկ ընդհանրապես, Եվրախորհրդարանի գործունեության մեջ կոռուպցիան՝ ակնհայտ երեւույթ է եւ, կարելի է ասել, արդեն արմատացած։ Բավական է հիշել արդեն մի քանի ամիս եվրոպական ժողովրդավարության այդ էպիկենտրոնը ցնցած «Կատարգեյթ»-ի կոռուպցիոն սկանդալը, որտեղ ջրի երես դուրս եկան միլիոնավոր կաշառքներ՝ 2022 թվականի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանը նախապատրաստվելու ժամանակահատվածում Կատարի նկատմամբ ԵՄ-ի քաղաքականության վրա ազդելու հնարավորության համար: Մասնավորապես, ենթադրվում է, որ մի քանի եվրոպացի պաշտոնյաներ փորձել են սիրաշահել այլ եվրախորհրդարանականներին՝ նրանց տալով մեծ գումարներ և արժեքավոր նվերներ՝ Կատարի վերաբերյալ դրական գնահատականներ տարածելու համար։ Անցյալ տարվա դեկտեմբերին այս գործով կալանավորվել էր Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Եվա Քայլին ու ևս հինգ մարդ։
Եվ ամեն ինչ վատ չէր լինի, ոչ ոք անմեղ չէ, առավել ևս, երբ գայթակղվում են աստղաբաշխական գումարներով, բայց «Կարտարգեյթ»-ի դատավարությունը ցույց է տվել, որ այս գործը՝ Եվրախորհրդարանի պատերի ներսում իրականացվող հզոր կոռուպցիոն սխեմայի ընդամենը օղակներից մեկն է: Հատկապես ուշագրավ այն է, որ ամեն ինչ տեղի է ունենում առանց Եվրամիության «ժողովրդավարական արժեքներին» որևէ հայացք գցելուն, որոնց անտեսումը Բրյուսելը համարում է ամենամեծ հանցագործություն և դրանցով կշտամբում է այս կամ այլ պետություններին։
Եվրոպատգամավորների կաշառակերության պատմության մեջ ևս մեկ հետաքրքիր փաստը կայանում է նրանում, որ ԵԽ-ում քարոզվող խարդախ սխեմաների հովանավոր է հաճախ հանդիսանում հայկական ազդեցիկ լոբբին։ Տասնյակ տարիներ շարունակ նա վարժվել է՝ նրա պատգամավորների կողմից միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և օրենքներին հակասող հակաադրբեջանական բանաձավերի հաստատման նպատակով կաշառակերության մեջ։
Հայկական սփյուռքի կողմից վերավճարված Եվրախորհրդարանի որոշումների վերջին օրինակներից են՝ Հայաստանի հետ սահմանին Ադրբեջանին «ագրեսիայի» մեջ մեղադրող Եվրախորհրդարանի պատգամավորների կողմնակալ հայտարարությունները։ Կամ, ասենք, մեկ այլ փաստ, որը վկայում է այն մասին, որ եվրախորհրդարանականները ամենևին էլ չեն խորշում թղթադրամների փաթեթների տեսքից, կամ իրենց հաշվեհամարներին փոխանցումներից։ Հետաքննության նյութերի հիման վրա դրանում մեղադրվել է «Հայաստանի հետ ԵԽ-ի բարեկամության խմբի» նախկին ղեկավար Էլենի Թեոխարաուսը, ով Եվրախորհրդարանում ներկայացնում էր Կիպրոսի հունական մասը և ԵԺԿ-ի խմբակցության անդամ էր։ Ըստ մրցակիցների հայցի՝ Թեոխարուսին մեղադրանք է առաջադրվել՝ Կիպրոսում իր նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման աղբյուրների և ընդհանուր առմամբ իր քաղաքական կուսակցության աղբյուրների թափանցիկության բացակայության մեջ: Խոսքի համար, այս տիկինը 2018 թվականին Ալբանիայում հայտարարվել է պերսոնա նոն գրատա՝ այս երկրի տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնող հայտարարությունների համար։ Թեոխարուսը հայտնի է դարձել նաև նրանով, որ օկուպացիայի ժամանակ այցելել է Ղարաբաղ՝ անտեսելով միջազգային մակարդակով ճանաչված Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և նրա սահմանների անխախտելիությունը։
Այդ նույն Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունը Ադրբեջանի նկատմամբ չափազանց կանխակալ վերաբերմունքով է աչքի ընկել նաև 2021 թվականի նոյեմբերին՝ հայտարարելով իր «լուրջ մտահոգությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական գործողություններով»։ Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 16-ին հայկական կողմի սադրանքի հետևանքով տեղի ունեցավ զինված միջադեպ։ Այդ ժամանակ ԵԺԿ-ն վրդովված կոչ արեց՝ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորել բանակցությունների միջոցով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված հիմնարար սկզբունքների հիման վրա», այսինքն՝ փաստորեն հանդես գալով ի պաշտպանություն Երևանի ագրեսիվ նկրտումների։
Հաշվի առնելով նման տրամադրվածությունը, որն առաջացել է՝ կոնկրետ փաստերի անտեսումից և փաստաթղթերի բնօրինակը ուսումնասիրելու բացահայտ չցանկանալուց, երբ խոսք է գնում թուրքական էթնոսի մասին, բոլորովին զարմանալի չէ նաև Թուրքիայի հասցեյին ԵԽ-ի թշնամական հարձակումները։ Օրինակ, այդ նույն ԵԺԿ-ի խմբակցության ղեկավար Մանֆրեդ Վեբերը լավ հայտնի է իր հակաթուրքական դիրքորոշմամբ և բազմիցս դեմ է արտահայտվել Անկարայի քաղաքականությանը՝ Եվրամիությանը կոչ անելով պատժամիջոցներ կիրառել նրա դեմ (!): Վեբերը դա հատկապես ցասումնալից պահանջել է 2020 թվականի հոկտեմբերին, այսինքն՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակահատվծում։
«ԵՄ-ի առաջնորդները պետք է պատժամիջոցներ կիրառեն Թուրքիայի դեմ։ Եկեք դրա համար օգտագործենք ԵՄ-ի տնտեսական հզորությունը»,- Տվիթերի իր միկրոբլոգում նշել է հայկական լոբբիից բավարարված եվրոպացի պատգամավորը։
Այս բոլոր փաստերը անմիջապես վկայում են այն մասին, որ Եվրախորհրդարանում ծաղկում է կոռուպցիան, կաշառակերությունը և անօրինականությունը, և որ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հաճախ նախընտրում են ամենևին ոչ մարդու իրավունքները Եվրոպայում և նրա սահմաններից դուրս, իրենց անդամ երկրների բնակիչների բարեկեցության ապահովումը, այլ համաշխարհային հայության շահերը ներկայացնող «անհրաժեշտ» որոշումների համար՝ սովորական լիակշիռ գումարները։ Հատկապես դրա մասին են վկայում հետկոնֆլիկտյան ժամանակահատվածում հաճախակիացված հակաադրբեջանական բնույթի բանաձեւերը։
Տեղին է հիշել նաև այն մասին, թե ինչպես մոտ մեկ տարի առաջ (2022թ. մարտին) Եվրախորհրդարանը՝ Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղում իբր հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման վերաբերյալ անհեթեթ բանաձև ընդունեց։ Մինչդեռ «փաստաթղթի» տեքստը հիմնված էր բացառապես Եվրախորհրդարանում Հայաստանի և նրա լոբբիի կողմից տարածված կեղծ տեղեկատվության վրա, որոնք բոլորովին չէին համապատասխանում իրականությանը։ Իսկ այս տարվա հունվարին ԵԽ-ն կողմնակալությամբ գերազանցեց ինքն իրեն՝ Ադրբեջանին՝ իբր «Հայաստանի դեմ ագրեսիայի» և Լաչինի ճանապարհը «փակելու» համար դատապարտող բանաձեւ ընդունեց։ Այսպիսով, եվրոպական կառույցը կրկին կասկածի տակ դրեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։
Պետք է ասել, որ Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի ժամանակահատվածում ԵԽ-ի կողմից հակաադրբեջանական կողմնորոշմամբ փաստաթղթերը ընդհանրապես հրապարակվում էին որպես տափակ թխվածքաբլիթներ՝ անալի, համից, այսինքն՝ ճշմարտությունից զուրկ, փոխարենը տաք և ծանրակշիռ գնով։ Միևնույն ժամանակ, Եվրոպայի այս օրենսդիր մարմինը կույր ու համր էր ձևանում, երբ օկուպացված ադրբեջանական տարածքներում հայերը էթնիկական զտումներ իրականացրեցին բնիկ բնակչության, այսինքն՝ ադրբեջանցիների նկատմամբ, հարյուր հազարավորն մարդկանց վտարեցին իրենց հարազատ վայրերից, բարբարոսաբար ավերեցին ադրբեջանական քաղաքներն ու գյուղերը, ոչնչացրեցին մշակութային հուշարձանները, դպրոցները, տաճարները։ Իսկ այսօր Եվրախորհրդարանը, հավատարիմ մնալով սեփական կողմնակալ քաղաքականությանը, բոլորովին անտեսում է Ադրբեջանի քաղաքացիների դեմ ականային ահաբեկչությունը և ամենևին էլ չի շտապում՝ Հայաստանի նկատմամբ դատապարտող բնույթի բանաձեւեր ընդունել։
Եվրոպական այս կազմակերպությունը անտարբեր է հետևում նաև Ղարաբաղում Հայաստանի ռազմական սադրանքներին՝ նույնիսկ չփորձելով կոչ անել նրան՝ դուրս բերել տարածաշրջանի համար իրական վտանգ ներկայացնող իր ավազակային կազմավորումների մնացորդները։ Այս ամենը խոսում է այն մասին, որ Եվրախորհրդարանը վերջնականապես և անհույս կերպով խրվել է կաշառակերության քաղաքականության մեջ, մասնավորապես հայկական լոբբիի կողմից և հիմարաբար կատարում է «հովանավորների» հրահանգները։
Մինչդեռ ԵԽ-ի նման արատավոր գործելակերպը վնաս է հասցնում առաջին հերթին հենց Եվրամիությանը։ Միայն ըստ բաց տեղեկությունների հայտնի է, որ կոռուպցիայից եվրոպական տնտեսությանը հասցվող տարեկան վնասը կազմում է ԵՄ ՀՆԱ-ի մոտավորապես 6 տոկոսը։ Իսկ սա, համաձայնվեք, բավականին տպավորիչ ցուցանիշ է նույնիսկ ոչ աղքատ Եվրոպայի համար…

Сколько стоит резолюция Европарламента?
Крупнейшая в Европейском парламенте (ЕП) фракция Европейской народной партии (ЕНП) вновь оказалась в центре коррупционного скандала. По сообщениям европейских СМИ, бельгийская полиция совместно с коллегами из Германии провела во вторник, 4 апреля, в Брюсселе обыск в штаб-квартире ЕНП, и партия в своем заявлении для прессы подтвердила, что визит бельгийской полиции связан с проводимым в Германии расследованием.
Вместе с тем ни полиция, ни сама ЕНП не стали раскрывать, о каком именно расследовании идет речь. Однако некоторые СМИ все же предположили, что обыск в офисе партии связан с выявленными фактами коррупции в ходе избирательной кампании в институты ЕС в 2019 году, а также, что в деле может быть замешан действующий лидер партии Манфред Вебер.
Вообще же коррупция в деятельности Европарламента - явление очевидное и уже, можно сказать, укоренившееся. Достаточно вспомнить уже несколько месяцев сотрясающий этот эпицентр европейской демократии коррупционный скандал «Катаргейт», где всплыли миллионные взятки за возможность повлиять на политику Евросоюза в отношении Катара в период подготовки к чемпионату мира по футболу 2022 года. В частности, предполагается, что несколько еврочиновников пытались задобрить других евродепутатов, передавая им крупные суммы денег и ценные подарки, распространяли положительные оценки Катара. В декабре прошлого года по этому делу были задержаны вице-президент Европарламента Ева Кайли и еще пять человек.
И все бы ничего – никто не безгрешен, тем более, когда прельщают астрономическими суммами, но разбирательство по «Катаргейту» показало, что дело это всего лишь одно из звеньев мощной коррупционной схемы, проворачиваемой в стенах Европарламента. Что особенно примечательно, все происходит без какой бы то ни было оглядки на «демократические ценности» Евросоюза, игнорирование которых Брюссель считает величайшем преступлением и попрекает ими те или иные государства.
Еще один небезынтересный факт в истории о мздоимстве евродепутатов состоит в том, что нередко спонсорами мошеннических схем, раскручиваемых в ЕП, выступает влиятельное армянское лобби. За десятки лет оно поднаторело в подкупах с целью утверждения его депутатами антиазербайджанских резолюций, противоречащих принципам и законам международного прав.
Один из свежих примеров проплаченных армянской диаспорой решений ЕП - предвзятые заявления депутатов Европарламента, обвиняющие Азербайджан в «агрессии» на границе с Арменией. Или скажем, другой факт, свидетельствующий о том, что европарламентарии ничуть не брезгуют подношениями в виде пачек банкнот или переводов на их счета. В этом обвиняли на основании материалов следствия бывшего руководителя «Группы дружбы ЕП с Арменией» Элени Теохараус, которая представляла в Европарламенте греческую часть Кипра и была членом фракции ЕНП. По иску конкурентов Теохарус инкриминировалась непрозрачность источников финансирования ее избирательных кампаний на Кипре и в целом ее политической партии. К слову, эта дама в 2018 году была объявлена персоной нон-грата в Албании за высказывания, ставящие под сомнение территориальную целостность этой страны. Ославилась Теохараус и тем, что посещала Карабах в период его оккупации, игнорируя признанные на международном уровне территориальную целостность Азербайджана и нерушимость его границ.
Крайне необъективным отношением к Азербайджану эта самая Европейская народная партия отличилась и в ноябре 2021 года, заявив о своей «серьезной обеспокоенности боевыми действиями на армяно-азербайджанской границе». Напомним, что 16 ноября в результате провокации армянской стороны произошел вооруженный инцидент. ЕНП тогда возмущенно призывала «к урегулированию нагорно-карабахского конфликта путем переговоров на основе основных принципов, предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ», то есть фактически выступая в поддержку захватнических устремлений Еревана.
Учитывая такой настрой, вызванный игнорированием конкретных фактов и откровенным нежеланием изучать подлинники документов, когда речь идет о тюркском этносе, совсем не удивительны и враждебные выпады ЕП в сторону Турции. К примеру, лидер той же фракции ЕНП Манфред Вебер хорошо известен своей антитурецкой позицией и неоднократно выступал против политики Анкары, призывая Евросоюз к применению против нее экономических санкций (!). Особо яростно Вебер требовал этого в октябре 2020 года, то есть в период 44-дневной войны.
«Лидеры ЕС должны применить санкции против Турции. Давайте использовать для этого экономическую мощь ЕС», - указывал ублаженный армянским лобби европарламентарий в своем микроблоге в Twitter.
Все эти факты напрямую свидетельствует о том, что в Европарламенте процветают коррупция, взяточничество и беспредел и что евродепутаты нередко отдают предпочтение вовсе не защите прав человека в Европе и за ее пределами, обеспечению благополучия жителей своих стран-членов, а обычным полновесным монетам, за «нужные» решения, представляющие интересы мирового армянства. Именно об этом свидетельствуют участившиеся в постконфликтный период резолюции антиазербайджанского толка.
Уместно напомнить и про то, как примерно год назад (в марте 2022-го) Европарламент принял абсурдную резолюцию о якобы уничтожении Азербайджаном армянского культурного наследия в Карабахе. Причем текст «документа» основывался исключительно на сфальсифицированных сведениях, распространяемых Арменией и ее лобби в Европейском парламенте, который нисколько не соответствовали реальности. Ну а в январе нынешнего года ЕП превзошел в предвзятости самого себя - принял резолюцию, осуждающую Азербайджан за якобы «агрессию против Армении» и «перекрытие» лачинской дороги. Таким образом европейская структура вновь поставила под сомнение территориальную целостность и суверенитет Азербайджана.
Надо сказать, что в период оккупации Арменией азербайджанских территорий документы антиазербайджанской направленности вообще выпускались ЕП как лепешки – пресные, лишенные вкуса, то есть правды, но зато горячие и по солидной цене. В то же время этот орган законодательной власти Европы притворялся слепым и глухонемым, когда армяне на захваченных азербайджанских территориях осуществляли этнические чистки применительно к коренному населению, то есть азербайджанцам, сотнями тысяч изгоняли их из родных мест, варварски разрушали азербайджанские города и села, уничтожали культурные памятники, школы, храмы. А сегодня ЕП, оставаясь верным собственной предвзятой политике, напрочь игнорирует минный террор в отношении граждан Азербайджана и совсем не торопится принимать резолюции осуждающего характера применительно к Армении.
Также индифферентно в этой европейской организации наблюдают и за военными провокациями Армении в Карабахе, даже не пытаясь призывать ее к выводу остатков своих бандформирований, представляющих реальную угрозу для безопасности региона. Все это говорит о том, что Европарламент окончательно и беспросветно погряз в политике подкупа, в частности армянским лобби, и тупо следует исполнению указок «спонсоров».
Между тем подобная порочная практика ЕП наносит урон прежде всего самому Евросоюзу. Только по открытым сведениям известно, что ежегодный ущерб европейской экономике от коррупции составляет примерно 6 процентов ВВП ЕС. А это, согласитесь, достаточно внушительный показатель даже для не бедствующей Европы…