Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է ադրբեջանցի զինծառայողների նկատմամբ «դատավարությունը» Հայաստանում
Մենք խստորեն դատապարտում ենք՝ Հայաստանում կազմակերպված այսպես կոչված «դատավարությունը» ադրբեջանական բանակի զինծառայողներ՝ Բաբիրով Ագշին Գաբիլ օղլուի և Ախունդով Հուսեյն Ահլիման օղլուի նկատմամբ, որոնք անհետ կորել էին այս տարվա ապրիլի սկզբին Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության Շահբուզի շրջանում՝ Հայաստանի հետ սահմանին և գերի են ընկել Հայաստանի կողմից, ինչպես նաև Ագշին Բաբիրովին ձերբակալելու, այսպես կոչված, «որոշումը»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է ԱԳՆ մեկնաբանությունում։
«Հայաստանը, որը ադրբեջանցի զինվորներին դաժան ֆիզիկական խոշտանգումների է ենթարկել, նման «դատական գործընթացներով» նրանց ենթարկում է նաև բարոյահոգեբանական խոշտանգումների։
Նման անպատասխանատու պահվածքով Հայաստանը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ անտեսում է իրավական պատասխանատվությունը, որը կրում է միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան, ինչպես նաև պատանդներին ազատ արձակելու միջազգային հանրության կոչերն ու հումանիզմի սկզբունքները։
Այն փաստը, որ հայկական կողմն իր քայլով փոխադարձություն չի ցուցաբերել մեր երկրի կողմից ձեռնարկված վստահության ամրապնդման միջոցառումների առնչությամբ՝ անմիջապես և առանց որևէ նախապայմանի վերադարձնելով հայ պատանդներին, մասնավորապես՝ ավելի քան 10 զինծառայողներին, ովքեր մոլորվելով, հատել են Ադրբեջանի հետ սահմանը, վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը շահագրգռված չէ տարածաշրջանում խաղաղության և վստահության հաստատման միջոցառումներով։ Նման մոտեցմամբ վստահություն ստեղծելու ջանքերը խաթարելու պատասխանատվությունն ամբողջությամբ ընկնում է հայկական կողմի վրա։
Հայաստանը պետք է վերջ դնի՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներով ուղեկցվող այս գործունեությանը և անհապաղ ազատ արձակի պատանդներին։
Կոչ ենք անում ողջ միջազգային հանրությանը, համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին և ոչ կառավարական կազմակերպություններին՝ լուրջ ազդեցություն և ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ մեր գերի ընկած զինծառայողներին հնարավորինս արագ ազատ արձակելու և նրանց ընտանիքներին վերամիավորելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։

МИД Азербайджана осудил «судебный процесс» над азербайджанскими военнослужащими в Армении
Решительно осуждаем организованный в Армении так называемый «судебный процесс» над военнослужащими Азербайджанской армии Бабировым Агшином Габиль оглы и Ахундовым Гусейном Ахлиман оглы, пропавшими без вести в начале апреля этого года в Шахбузском районе Нахчыванской Автономной Республики на границе с Арменией и взятых в плен со стороны Армении, а также так называемое «решение» об аресте Агшина Бабирова.
Как сообщает Caliber.Az, об этом говорится в комментарии МИД.
«Подвергающая азербайджанских солдат жестоким физическим пыткам Армения подобными «судебными процессами» подвергает их также моральным и психологическим пыткам.
Подобным безответственным поведением Армения еще раз демонстрирует, что игнорирует правовую ответственность, которую несет в соответствии с международным гуманитарным правом, а также призывы международного сообщества к освобождению заложников и принципы гуманизма.
Тот факт, что армянская сторона своим шагом не проявила взаимности в связи с мерами по установлению доверия, принимаемыми нашей страной, немедленно и без каких-либо предварительных условий возвращающей армянских заложников, в частности, более 10 военнослужащих, которые, заблудившись, пересекли границу с Азербайджаном, свидетельствует о том, что Армения не заинтересована в мерах по установлению мира и доверия в регионе. Ответственность за подрыв таким подходом усилий по созданию доверия полностью ложится на армянскую сторону.
Армения должна положить конец этой деятельности, сопровождающейся грубыми нарушениями международного гуманитарного права, немедленно освободить заложников.
Призываем все международное сообщество, соответствующие международные организации и неправительственные организации оказать серьезное влияние и давление на Армению с целью скорейшего освобождения наших попавших в плен военнослужащих и их воссоединения с семьями», - говорится в заявлении.