Վատ հեքիաթասացը ուշադրություն է տենչում
«Նրա հիմարությունը այնքան շլացուցիչ էր, որ բոլոր հիմքերը կային հուսալու, որ մի քանի տասնամյակից հետո նա կընդունվի Թերեզիայի ռազմական ակադեմիա կամ ռազմական նախարարություն»: Սա հատված է Յարոսլավ Հաշեկի «Քաջարի զինվոր Շվեյկի արկածներ» վեպից։ Հասկանալի է, որ ինչպես Շեքսպիրի ժամանակ չկար «Դրուգ» ծխախոտը, այնպես էլ Հաշեկի ժամանակ հայտնի չէր Հայաստանի նախկին արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանի անունը։
Այնուամենայնիվ, այս պաշտոնաթող հայ դիվանագետը պարբերաբար որոնում է կասկածելի առիթներ իր «ճաճանչափայլ» անձի մասին հիշեցնելու համար։ Համեմատաբար վերջերս իր կարողությունները պատշաճ կերպով կիրառել չգտած այս սապոնի պղպջակը լրջորեն քննարկում էր՝ Ղարաբաղում Մոսկվայի բանագնաց ռուս օլիգարխ Ռուբեն Վարդանյանի առաջարկը։
Այո, այդ նույնը, ով ընդգրկված է ուկրաինական «Խաղաղարար» բազայում և Ուկրաինայում անջատողականությանը և ահաբեկչությանը աջակցելու համար ենթարկվել է Կիևի պատժամիջոցներին։ Հիշվում է, որ Ռուբեն Կառլենովիչի իսկապես զավեշտական «կարիերայի թռիչքի» մի կարճ պահին նրա մոտ առաջացավ՝ Օսկանյանին ղարաբաղյան անջատողականների «արտգործնախարար» դարձնելու միտքը։ Եվ ի՞նչ եք կարծում։ Վարդան Մինասովիչն այս առաջարկը անվայել չհամարեց։
Նա այդ ժամանակ սկսեց ակտիվորեն մեկնաբանել նույնիսկ Ադրբեջանի գոյություն չունեցող արձագանքը։ Մի խոսքով, Վարդանը սկսեց հիմար հիմար դուրս տալ։ Բնականաբար, Բաքվում ոչ ոք չսկսեց որևէ կերպ արձագանքել Օսկանյանի վերաբերյալ Վարդանյանի ծրագրերին։ Առավել ևս, որ դրանք չիրականացան։ Փոախարենը ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնաթող ղեկավարի իրական գինը բոլորը իմացան։ Նա, ըստ էության, պատրաստ էր դառնալ ինչ ուզես և ով ուզես։
Բայց, ցավոք, ինքնասիրահարված «հայկական դիվանագիտության հսկան» այլեւս առաջարկներ չստացավ։ Բոլորովին և ընդհանրապես: Նույնիսկ անջատողական Արայիկ Հարությունյանը Օսկանյանին չի հրավիրում ինչ-որ բան ղեկավարել, նույնիսկ սննդի կրպակը։ Եվ այդ ժամանակ Վարդան Մինասովիչը որոշեց խորամանկ քայլ անել՝ ինքն իրեն առաջարկեց։ Որպես ո՞վ: Որպես կախարդ: Միայն այսպես, և ուրիշ ոչ մի կերպ։
«Եթե այսօր իշխանությունները ի վիճակի չեն խոսել ղարաբաղյան հարցում այլընտրանքի մասին, ապա պետք է իրենց մեջ արիություն գտնեն և բանակցությունները վստահեն ուրիշներին, քանի որ դրված է ազգային փրկության հարցը», - հայտարարել է նա անցած երեքշաբթի հայ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ։ «Ուրիշներ» ասելով, ինչպես արագ պարզվեց՝ Օսկանյանը նկատի ուներ իրեն: Եվ որպեսզի այս առաջարկը որևէ մեկին գոնե խելագարի զառանցանք չթվա, նա հրապարակավ խոստում է տվել։ Իբրև, երկու-երեք ամսվա ընթացքում կարելի է կտրուկ փոխել իրավիճակը բանակցային գործընթացում։
Ինչ-որ տեղ ես նման բանի մասին արդեն... Օ՜հ, այո: Հիշեք Դյումայի «Երեք հրացանակիրները». «Իմ մի խոսքը փրկեց Ֆրանսիան։ Գալանտերիայի վճառողը և կարդինալը՝ ուժ են», - բացականչել է նա, ում Ռիշելյեն հատկացրել է սեփական կնոջ լրտեսի դերը: Եվ տես հիմա Օսկանյանը, ըստ էության, վստահեցնում է, որ իր մի խոսքը կփրկի, եթե ոչ Ֆրանսիան, ապա Հայաստանը։
Ծիծաղելի՞ է։Գնալով ավելի շատ: Հայտնի անեկդոտից դասական «անորսալի Ջոն» սկսել է մատները ծալել։ «Բայց այստեղ կան մի քանի նախապայմաններ. առաջինը, այդ լիազորությունները պետք է լինեն հարյուր տոկոսով։ Երկրորդը, Փաշինյանը պետք է երեք ամիս լռի, պարզապես ոչ մի տեղ ոչինչ չասի։ Փաշինյանի ելույթն էր, որ մեր գլխին պատերազմ բերեց, իսկ արդեն պատերազմից հետո նրա ելույթները միայն խորացրին իրավիճակը։ Այսօր նրա ելույթները բարդացնում են նաև նրա վիճակը, և օրեցոր դժվարացնում են իրավիճակի փոխելը»,- հայտարարել է Օսկանյանը։
Կարելի էր, իհարկե, նրանից հարցնել՝ արդյո՞ք Վարդան-ջանը չի ուզում բնակարանի բանալին, որտեղ օղաբլիթի ծակի հետ միասին փողեր են դրված: Բայց առանց այս հարցի էլ նրա ելույթն այնքան անհեթեթ է, որ մնում է միայն ապշել, թե ինչպես է ժամանակին նման զավեշտական կերպարը եղել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար։ Դե էլ ինչպե՞ս անվանել այս ամենը, եթե Օսկանյանը լիազորություն է պահանջում նրանից, ում առաջարկում է, եկեք իրերն իրենց անուններով կոչենք՝ ձայն չհանել։
Թե՞ նա կարծում է, որ այդ լիազորությունները իրեն ոչ թե Փաշինյանը, այլ այդ նույն Ռուբեն Վարդանյանը, կամ վատագույն դեպքում՝ Քիմ Քարդաշյանը կշնորհի։ Իսկ որքա՞ն հրաշալի է ոչ ոք հանդիսացող կերպարի՝ ՀՀ գործող վարչապետին Ղարաբաղի հարցով բարձրաձայնելու հնարավորությունից զրկելու կոչը։ Սա մի տեսակ հակասահմանադրական է։
Ոչ, ընդհանուր առմամբ, կարելի է համաձայնվել նրա հետ, որ Նիկոլ Վովաևիչը՝ Ցիցերոնը չէ։ Հնարավոր են համարում, որ նա կարող է Գոգոլին չտարբերել Հեգելից։ Բայց ո՞վ է այդ Վարդան Օսկանյանը, որպեսզի կոչ անի իր երկրի վարչապետին չզբաղվել իր անմիջական պարտականություններով։ Ճիշտ է, Օսկանյանը՝ հեքիաթասաց է։ Միայն ամենավատ պատճե: Նա պարզապես ուշադրություն է տենչում: Ամեն գնով։ Եվ հետևաբար, փորձելով գոնե մի պահ իր վրա բևեռել որևէ մեկի հայացքը, նա հնչեցնում է այն, ինչը Հաշեկի վեպում կոչվում է շլացուցիչ հիմարություն։

Cказочник на минималках жаждет внимания Ослепительная глупость Вардана Осканяна
«Его глупость была настолько ослепительна, что были все основания надеяться — через несколько десятилетий он попадёт в Терезианскую военную академию или в военное министерство». Это отрывок из романа «Похождения бравого солдата Швейка» Ярослава Гашека. Ясное дело, что как во времена Шекспира не было сигарет «Друг», так и во времена Гашека не было известно имя бывшего министра иностранных дел Армении Вардана Осканяна.
Тем не менее этот отставной армянский дипломат периодически изыскивает сомнительные поводы для напоминания о своей «сиятельной» персоне. Сравнительно недавно этот так и не нашедший должного применения своим способностям мыльный пузырь всерьез рассуждал над предложением московского засланца в Карабах - российского олигарха Рубена Варданяна.
Да, того самого, который внесен в украинскую базу «Миротворец» и подвергнут санкциям Киева за поддержку сепаратизма и терроризма в Украине. Помнится, в короткий миг поистине комичного «карьерного взлета» Рубена Карленовича, его посетила мысль превратить Осканяна в «главу МИД» карабахских сепаратистов. И что вы думаете? Вардан Минасович не счел это предложение непристойным.
Он принялся тогда активно комментировать даже не существующую реакцию Азербайджана. В общем, Вардана понесло! Естественно, никто в Баку не стал как либо реагировать на планы Варданяна насчет Осканяна. Тем более что они в итоге не реализовались. Зато реальную цену отставному главе МИД РА узнали все. Он, по сути, готов был стать кем угодно и у кого угодно.
Но предложений, к несчастью самовлюбленного «гиганта армянской дипломатии», больше не поступало. Совсем и вообще. Даже сепаратист Араик Арутюнян не зазазывает Осканяна чем-нибудь поуправлять, пусть даже продуктовым ларьком. И тогда Вардан Минасович решил сделать ход конем – предложил себя сам. В качестве кого? В качестве волшебника. Только так, и никак иначе.
«Если сегодня власти не в состоянии говорить об альтернативе в карабахском вопросе, то они должны найти в себе мужество и доверить переговоры другим, поскольку стоит вопрос национального спасения», - заявил он в минувший вторник на встрече с армянскими журналистами. Под «другими», как быстро выяснилось, Осканян имел в виду себя. И чтобы предложение это хоть кому-то показалось не бредом сумасшедшего, он публично дал обещание. Мол, в течение двух-трех месяцев можно резко изменить ситуацию в переговорном процессе.
Где-то я о таком уже… Ах, да! Вспомните «Трех мушкеторов» Дюма: «Одно мое слово спасло Францию! Галантерейщик и кардинал - это сила», - воскликнул тот, кому Ришелье отвел роль соглядатая собственной жены. И вот теперь Осканян, по сути, уверяет, что одно его слово спасет если не Францию, то Армению.
Смешно?! Дальше – больше. Классический «неуловимый Джо» из известного анекдота принялся загибать пальцы. «Но тут есть несколько предусловий: во-первых, эти полномочия должны быть стопроцентными. Во-вторых, Пашинян должен три месяца молчать, просто нигде и ничего не говорить. Речь Пашиняна и навлекла на нас войну, а его выступления уже после войны все еще больше усугубили. Сегодня его выступления усложняют и его положение, и изо дня в день затрудняют изменение ситуации», - заявил Осканян.
Можно было бы, конечно, спросить у него - не желает ли Вардан-джан еще и ключ от квартиры, где деньги лежат вдобавок к дырке от бублика?! Но и без этого вопроса его речь настолько нелепа, что остается только поражаться, как такой комичный персонаж был когда-то главой МИД РА. Ну а как иначе все это назвать, если Осканян требует полномочий от того, кому предлагает, назовем вещи своими именами, заткнуться?!
Или он думает, что эти полномочия ему не Пашинян, а все тот же Рубен Варданян или, на худой конец, Ким Кардашьян пожалует? А как чудесен призыв персонажа, который является никем, лишить возможности действующего премьер-министра РА высказываться по карабахскому вопросу?! Как бы это антиконституционно.
Нет, в целом можно согласиться с тем, что Никол Воваевич - не Цицерон. Допускаю также, что и Гоголя от Гегеля он может не отличить. Но кто такой этот Вардан Осканян, чтобы озвучивать призыв к премьер-министру своей страны не заниматься его непосредственными обязанностями? Правильно, Осканян - сказочник. Только на минималках. Он просто жаждет внимания. Любой ценой. И потому, стремясь приковать к себе хотя бы сиюминутно взоры хоть кого, озвучивает то, что в романе Гашека названо ослепительной глупостью.