«Փաշինյանից պահանջում ենք երկխոսություն սկսել Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հետ» Հայտարարություն
«Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքը, որը ներկայացնում է Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիներին և պաշտպանում է նրանց վերադառնալու իրավունքը, խստորեն դատապարտում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հերթական սուտ հայտարարությունները։ Ինչպես երևում է օրեր առաջ հրապարակված տեսանյութից, հուլիսի 25-ին մամուլի ասուլիսում Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանից ադրբեջանցիները «կամավոր են հեռացել», և իբր նրանց «փոխհատուցում» է տրվել։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է համայնքի հայտարարության մեջ։
«Մենք կտրականապես հերքում ենք այն պնդումը, թե Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիները իբր վերադարձի իրավունքից հրաժարվելու դիմաց փոխհատուցում են ստացել։ Մենք հաստատակամ ենք մեր պահանջի մեջ՝ ապահովելու Հայաստանում մեր պապենական հողեր վերադառնալու մեր իրավունքը: Ուզում ենք նշել, որ «փոխհատուցում» բառի օգտագործումն արդեն իսկ նշանակում է ապօրինի արարքի կատարման և պատճառած վնասների ճանաչում, ինչը հակասում է ինքնակամ հեռանալու մասին հայտարարություններին։
Վտարանդի ադրբեջանցիների՝ իրենց հայրենիք վերադառնալու իրավունքն ապահովելուց Հայաստանի կառավարության հրաժարվելը ցույց է տալիս, թե որքան անազնիվ է այս պետությունը իր պնդումներում, թե իբր հավատարիմ է ժողովրդավարական արժեքներին և մարդու իրավունքների հարգմանը։ Սա նաև ապացուցում է ադրբեջանցիների նկատմամբ ազգամիջյան խտրականությունն ու ատելությունը։
Կոչ ենք անում Հայաստանին հետևել ադրբեջանական կողմի օրինակին, որը թույլ տվեց հայերին 2020 թվականին հակամարտության ավարտից հետո անվտանգ վերադառնալ Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջան։ Հայաստանը պետք է հավասար հարգանք դրսևորի մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի նկատմամբ, ապահովի Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների՝ իրենց տներ անվտանգ և արժանապատիվ վերադառնալու իրավունքը։ Մենք պահանջում ենք Հայաստանի կառավարությունից դադարեցնել կեղծ հայտարարությունների տարածումը և առարկայական երկխոսություն սկսել Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի հետ՝ Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների օրինական մտահոգությունների վերաբերյալ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

«Требуем от Пашиняна начать диалог с Общиной Западного Азербайджана» Заявление
«Община Западного Азербайджана, представляющая изгнанных из Армении азербайджанцев и отстаивающая их право на возвращение, решительно осуждает очередные ложные высказывания премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Как следует из видеозаписи, опубликованной несколько дней назад, на пресс-конференции 25 июля Пашинян заявил о «добровольном уходе» азербайджанцев из Армении, которым к тому же якобы была выплачена «компенсация».
«Мы категорически опровергаем утверждение о том, что изгнанные из Армении азербайджанцы получили компенсацию в обмен на отказ от права на возвращение. Мы твердо стоим на своем требовании обеспечить наше право вернуться на наши исконные земли в Армении. Хотим отметить, что использование слова «компенсация» уже означает признание совершения противоправного деяния и нанесенных убытков, что противоречит заявлениям о добровольном уходе.
Высказывания премьер-министра Армении являются очередной попыткой исказить правду и уклониться от ответственности за несправедливость, совершенную в отношении нашей общины. Беспочвенные утверждения армянского правительства усугубляют страдания изгнанных азербайджанцев и затрудняют путь к миру и примирению. Отказ армянского правительства обеспечить право изгнанных азербайджанцев вернуться на родину показывает, насколько неискренне это государство в своих утверждениях о том, что оно якобы привержено демократическим ценностям и уважению прав человека. Это так же доказывает этническую дискриминацию и ненависть к азербайджанцам, проведение в отношении нас политики «нет национального меньшинства - нет проблем».
Мы призываем Армению последовать примеру азербайджанской стороны, которая позволила армянам безопасно вернуться в Карабахский регион Азербайджана после завершения конфликта в 2020 году. Армения должна продемонстрировать равное уважение прав человека и международного права, обеспечить право азербайджанцев, изгнанных из Армении, безопасно и достойно вернуться в свои дома. Мы требуем от правительства Армении прекратить распространение ложных утверждений и начать субстантивный диалог с Общиной Западного Азербайджана по поводу легитимных беспокойств азербайджанцев, изгнанных из Армении», - говорится в заявлении.