Պաշտոնական Բաքուն սուր քննադատության է ենթարկել Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունը
Տարածաշրջանում վերջին զարգացումների վերաբերյալ Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի սեպտեմբերի 21-ի հայտարարությունը տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ միտումնավոր խեղաթյուրում է իրականությունը տեղում և բացարձակապես անհամարժեք է:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է ԱԳՆ-ի մեկնաբանության մեջ՝ ի պատասխան Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հայտարարության։
«Բացի այդ, այս կազմակերպությունը միշտ ձեռնպահ է մնացել Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքների գրեթե 30-ամյա ռազմական օկուպացիան, էթնիկ զտումները և ադրբեջանցիների դեմ հանցագործությունները դատապարտելուց և երբեք բարձր չի գնահատել 2020 թվականի պատերազմից հետո տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու Ադրբեջանի ջանքերը։
Ինչ վերաբերում է հումանիտար իրավիճակի հետ կապված մեղադրանքներին, տեղի հայ բնակիչների իրավունքների և անվտանգության ապահովմանը, ձեր ուշադրությունը հրավիրում ենք այն փաստի վրա, որ այսօրվա քննարկման արդյունքներով Ադրբեջանը, իր միջազգային գործընկերների աջակցությամբ անհրաժեշտ օգնություն կցուցաբերի տեղի հայերին՝ նրանց սոցիալական և հումանիտար զարգացումը բարելավելու համար և ցանկացած միջամտություն Ադրբեջանի գործողություններին այս հարաբերություններում հակաարդյունավետ և անօգուտ կլինի:
Ադրբեջանը հավատարիմ է Հայաստանի հետ խաղաղությանն ու կայունությանը և հուսով է, որ խամաճիկ ռեժիմի և հայկական անօրինական զորամիավորումների մնացորդների վերացմանն ուղղված Ադրբեջանի միջոցները դրական ազդեցություն կունենան Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի կնքման վրա»,- նշում է ԱԳՆ-ն։

МИД Азербайджана отреагировало на заявление Борреля
Заявление верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля от 21 сентября о последних событиях в регионе сознательно искажает все реалии на местах и совершенно неадекватно.
Как передает Caliber.Az, об этом говорится в комментарии в ответ на заявление верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля о событиях в регионе.
«Кроме того, эта организация всегда воздерживалась от осуждения почти 30-летней военной оккупации суверенных территорий Азербайджана, этнических чисток против азербайджанцев и преступлений против человечности и никогда не поощряла деятельность Азербайджана по установлению мира и стабильности в регионе после войны 2020 года. Такой двоякий подход к Азербайджану, доходящий до уровня угроз, наносит ущерб миру в нашем регионе».
Еще раз напоминается, что легитимные мероприятия Азербайджана по уничтожению армянских незаконных воинских формирований, размещенных на его суверенных территориях, были направлены на предотвращение очередных провокаций и атак, и меры Азербайджана по борьбе с терроризмом не были нацелены против армянского населения.
Также констатируется, что ЕС вновь открыто проигнорировал состоявшиеся в четверг в Евлахе конструктивные обсуждения между правительством Азербайджана и представителями армянских жителей в связи с реинтеграцией последних, восстановлением инфраструктуры и организации деятельности на основе Конституции и законов Азербайджана, что подтверждает узкие политические цели определенных кругов внутри ЕС.
«Что касается претензий, связанных с гуманитарной ситуацией, обеспечением прав и безопасности местных армянских жителей, доводим до внимания, что по итогам сегодняшних обсуждений Азербайджан при поддержке международных партнеров окажет местным армянам необходимую помощь в улучшении условий их жизни. Любое вмешательство в действия Азербайджана в этом направлении было бы контрпродуктивным и бесполезным.
Азербайджан привержен стабильности и миру с Арменией и надеется, что меры Азербайджана по ликвидации марионеточного режима и остатков незаконных армянских вооруженных формирований положительно повлияют на заключение мирного соглашения с Арменией», - отмечает внешнеполитическое ведомство.