Բրյուսելում կայացել է Ադրբեջանի նախագահի օգնականի և Հայաստանի ԱԽ քարտուղարի հանդիպումը
Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, նրա դիվանագիտական խորհրդականներ Սիմոն Մորդյուի և Մագդալենա Գրոնոյի հովանու ներքո կայացել է՝ Ադրբեջանի նախագահի օգնական- Հիքմեթ Հաջիևի և Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հանդիպումը:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով ԵՄ Խորհրդի մամուլի ծառայությանը, հանդիպման ընթացքում մասնակիցները քննարկել են՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը։ Հիքմեթ Հաջիևը պատմել է՝ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու և տեղի բնակչության անվտանգությունն ապահովելու Ադրբեջանի ծրագրերի մասին։
Հանդիպումը նաև հնարավորություն է տվել՝ մասնակիցների միջև ինտենսիվ կարծիքների փոխանակում անցկացնել՝ հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում նախատեսված Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովի շրջանակներում առաջնորդների հնարավոր հանդիպման կարևորության վերաբերյալ:
«ԵՄ-ն համարում է, որ Գրանադայում հնարավոր հանդիպումը պետք է օգտագործվի ինչպես Երևանի, այնպես էլ Բաքվի կողմից՝ հրապարակայնորեն վերահաստատելու իրենց հավատարմությունը միմյանց տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը` ավելի վաղ Պրահայում և Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն», - ասվում է ԵՄ Խորհրդի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ:

В Брюсселе состоялась встреча помощника президента Азербайджана с секретарем СБ Армении
В Брюсселе под эгидой президента Европейского совета Шарля Мишеля, его дипломатических советников Саймона Мордью и Магдалены Гроно состоялась встреча помощника президента Азербайджана - заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмета Гаджиева и секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна.
Как сообщает Report со ссылкой на пресс-службу Совета ЕС, в ходе встречи участники обсудили ситуацию в Карабахском регионе Азербайджана. Хикмет Гаджиев рассказал о планах Азербайджана по оказанию гуманитарной помощи и обеспечению безопасности местного населения.
Встреча также позволила провести интенсивный обмен мнениями между участниками об актуальности возможной встречи лидеров в рамках третьего саммита Европейского политического сообщества (EPC), запланированного на 5 октября в Гранаде.
«ЕС считает, что возможная встреча в Гранаде должна быть использована как Ереваном, так и Баку для публичного подтверждения своей приверженности территориальной целостности и суверенитету друг друга в соответствии с соглашениями, достигнутыми ранее в Праге и Брюсселе», - отмечается в сообщении пресс-службы Совета ЕС.