Վարդանյանի անփառունակ վախճանը. առաջին հարցաքննությունը ՊԱԾ-ում և ահաբեկչության ֆինանսավորման մեղադրանք ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
28 Սեպտեմբերի 2023 11:49
Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայությունում նախաքննություն է անցկացվում՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ժամանակավոր տեղակայման տարածքում անօրինական հայկական զինված խմբավորումների կողմից իրականացված բազմաթիվ ահաբեկչական հանցագործությունների հետաքննության հետ կապված։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Պետական անվտանգության ծառայությունից, հավաքագրված ապացույցներով հիմնավոր կասկածներ են պարզվել առ այն, որ ներկայումս ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող Ռուբեն Վարդանյանը (ծնված 1968 թ.) հանցագործություն է կատարել ԱՀ Քրեական օրենսգրքի՝ 214-1 (ահաբեկչության ֆինանսավորում), 279.3 (մասնակցություն ապօրինի զինված կազմավորումների կամ խմբավորումների ստեղծմանը և գործունեությանը) և 318.1 (Ադրբեջանի պետական սահմանի ապօրինի հատում) հոդվածներով։
Կատարված ապօրինի գործողությունների համար Ռուբեն Վարդանյանը սեպտեմբերի 27-ին բերման է ենթարկվել և որպես մեղադրյալ ենթարկվել է քրեական պատասխանատվության, նրա նկատմամբ դատարանի որոշմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Ռուբեն Վարդանյանը մեղադրվում է նրանում, որ լինելով օտարերկրյա քաղաքացի, 2022 թվականի սեպտեմբերին ահաբեկչական գործողություններ կատարելու նպատակով նա ապօրինի հատել է ԱՀ պետական սահմանը, ներթափանցել Ադրբեջանի Հանրապետության Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում ՌԴ խաղաղապահների ժամանակավոր տեղակայման տարածք, մասնակցել է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում անօրինական զինված խմբավորումների գործունեության կազմակերպմանը, այդ ապօրինի կազմավորումներին զենք, զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր, զինտեխնիկա մատակարարելուն, որոնք հարձակումներ են իրականացրել կազմակերպությունների, գերատեսչությունների և անհատ անձանց վրա՝ հանգեցնելով մարդկանց զոհվելուն և այլ լուրջ հետևանքների:
Բացի այդ, նա ֆինանսավորել է ահաբեկչությունը՝ դրամական միջոցներ ուղղելով անօրինական զինված խմբավորումների ահաբեկչական գործողությունների կազմակերպմանը։

Бесславный конец Варданяна: первый допрос в СГБ и обвинения в финансировании терроризма
В Службе государственной безопасности Азербайджана проводится предварительное следствие в связи с расследованием многочисленных террористических преступлений, совершенных незаконными армянскими вооруженными формированиями, действовавшими на территории временной дислокации российского миротворческого контингента в Азербайджанской Республике.
Как сообщили Caliber.Az в СГБ, собранные доказательства выявили обоснованные подозрения в том, что Рубен Варданян (1968 года рождения), в настоящее время являющийся гражданином Армении, совершил преступления, предусмотренные статьями 214-1 (финансирование терроризма), 279.3 (участие в создании и деятельности незаконных вооруженных формирований или групп) и 318.1 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджана) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
За совершенные незаконные действия Рубен Варданян был задержан 27 сентября и привлечен к уголовной ответственности в качестве обвиняемого, в отношении него решением суда избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Рубен Варданян обвиняется в том, что будучи иностранным гражданином, он в целях совершения террористических действий в сентябре 2022 года незаконно пересек государственную границу Азербайджанской Республики, въехал на территорию временного размещения российских миротворцев в Карабахском экономическом районе Азербайджанской Республики, участвовал в организации деятельности незаконных вооруженных формирований на территории Азербайджанской Республики, в снабжении оружием, боеприпасами, взрывчатыми веществами, военной техникой этих незаконных формирований, которые совершали нападения на организации, управления и отдельных лиц, приведшие к гибели людей и другим тяжелым последствиям.
Кроме того, он финансировал терроризм, направляя денежные средства на организацию террористической деятельности незаконных вооруженных формирований.