«Եթե Ղարաբաղի հայերը որոշեն դառնալ Ադրբեջանի քաղաքացիներ, ապա խնդիրներ չպետք է լինեն» Հիքմեթ Հաջիևը՝ կանադական CBC-ի համար / ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հարցազրույց է տվել կանադական CBC հեռարձակող կորպորացիային, որում պարզաբանել է իրավիճակը Ղարաբաղում։ Caliber.Az-ի ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ այս հարցազրույցից։
Ուրեմն, Հաջիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ հազարավոր էթնիկ հայերի ստիպել լքել Ղարաբաղի տարածաշրջանը և պնդում է, որ կերշխավորվի նրանց անվտանգությունը, եթե նրանք մնան։ Նախագահի օգնականի խոսքով, Ադրբեջանն ունի՝ էթնիկ հայերի համար անվտանգությունը ապահովելու և լավ կենսապայմաններ ստեղծելու համապարփակ ծրագիր։ Սակայն, նրա խոսքով, նրանք, ովքեր վախենում են, վերջնական հաշվով կարող են ազատորեն հեռանալ:
«Բայց մենք կցանկանայինք, որ նրանք մնան», - CBC-ին տված հարցազրույցում ասել է Հաջիևը։ - Ադրբեջանը շարունակում է տեղի բնակչությանը համոզել, որ նրանց անվտանգությունը երաշխավորված է։ Բայց միևնույն ժամանակ մենք չենք կարող խանգարել տեղաշարժի ազատությանը։ Սա յուրաքանչյուրի ինքնակամ և անհատական ընտրությունն է»։
Պատասխանելով հարցին այն մասին, թե հակաահաբեկչական միջոցառումների ընթացքում իբրև տուժվել են խաղաղ բնակիչներ՝ Հաջիևը այսպես է պատասխանել է. «Մեր գնահատումով կողմնակի վնաս չի եղել, կամ նվազագույն է եղել։ Ցավոք սրտի, մենք տեսնում ենք, որ այստեղ շատ են ապատեղեկատվության տարրերը»։
Հ. Հաջիևն հայտարարել է, որ Ադրբեջանը մտադիր է առաջիկա օրերին թույլատրել ՄԱԿ-ի միջազգային փորձագետների խմբի, ինչպես նաև լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մուտքը Ղարաբաղ:
Նա ասել է նաև, որ Ադրբեջանի կառավարությունը ավտոբուսներ է ուղարկել Խանքենդի այն բանից հետո, երբ ավտոմեքենաներ չունեցող հայ բնակիչները օգնություն են խնդրել։
«Ադրբեջանը կանի հնարավոր ամեն ինչ՝ ապահովելու այնպիսի միջանցք, որպեսզի քաղաքացիական անձինք կարողանան արժանապատվորեն և անվտանգ գնան այն ուղղությամբ, որը նրանք կընտրեն»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ կառավարության տեսլականը կայանում է նրանում, որպեսզի ադրբեջանցիներն ու հայերը կողք կողքի ապրեն արժանապատիվ, բարեկեցիկ և փոխադարձ հարգանքով։
Մինչդեռ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ վերջնական հաշվով Ղարաբաղում «ոչ մի հայ չի մնա»։ Նա Ադրբեջանի «հարձակումը» (մեջբերումները՝ Խմբ.) անվանել է «էթնիկ զտումների անմիջական գործողություն»։
«Ադրբեջանը չի կիրառում և երբեք չի կիրառի (էթնիկ զտումներ), և տեղերում նման բան չկա»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնականը։ «Եթե մարդկանց և քաղաքացիական բնակչությանը ուժով պահում են, ապա դրան ուրիշ սահմանում են տալիս»:
CBC-ին տված հարցազրույցում Հիքմեթ Հաջիևը նշել է նաև հետևյալը. «Ես անձամբ Ադրբեջանի հասցեին էթնիկ զտումների մեղադրանքներն ընկալում եմ որպես ադրբեջանական ժողովրդի և կառավարության նկատմամբ վիրավորանք և նվաստացում։ Որովհետև իմ երկրի պատմության մեջ չի եղել՝ այլ ազգային փոքրամասնությունների կամ այլ կրոնական դավանանքների ներկայացուցիչների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի ոչ մի դեպք։ Ես իրոք հպարտ եմ իմ երկրով այն առումով, որ հրեաները, ուղղափառները, կաթոլիկները աշխարհիկ հասարակության մեջ ապրում են բարեկամության և արժանապատվության մեջ: Ինչո՞ւ նույն մոդելը չկիրառել ղարաբաղցի հայերի նկատմամբ։ Ինչո՞ւ է մեզ մոտ այդպես բարգավաճում հրեական համայնքը: Ինչո՞ւ են այդպես բարգավաճում Ադրբեջանի ռուսական, ուկրաինական և վրացական համայնքները: Ինչո՞ւ դա չի կարող կիրառել ղարաբաղցի հայերի նկատմամբ։ Եթե նրանք որոշեն դառնալ մեր երկրի լոյալ քաղաքացիներ, ապա խնդիրներ չպետք է լինեն»։

«Если карабахские армяне решат стать гражданами Азербайджана, то проблем быть не должно» Хикмет Гаджиев для канадского СВС / ВИДЕО
29 Сентября 2023 10:42
Помощник президента Азербайджана, заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев дал интервью канадской радиовещательной корпорации CBC, в котором разъяснил ситуацию в Карабахе. Предлагаем вниманию читателей Caliber.Az выдержки из данного интервью.
Так, Гаджиев заявил, что Азербайджан не намерен заставлять тысячи этнических армян покидать Карабахский регион и настаивает на том, что им будет гарантирована безопасность, если они останутся. По словам помощника президента, у Азербайджана есть всеобъемлющий план по обеспечению безопасности и созданию лучших условий жизни для этнических армян. Однако, по его словам, те, кто боится, в конечном счете, могут свободно уехать.
«Но мы хотели бы, чтобы они остались», - сказал Гаджиев в интервью CBC. - Азербайджан продолжает убеждать местное население в том, что его безопасность гарантирована. Но в то же время мы не можем препятствовать свободе передвижения. Это самостоятельный и индивидуальный выбор каждого».
На вопрос о том, что в ходе антитеррористических мероприятий якобы пострадали мирные жители, Гаджиев ответил так: «По нашим оценкам, побочного ущерба не было или он был минимальным. К сожалению, мы видим, что здесь много элементов дезинформации».
Х. Гаджиев заявил, что Азербайджан намерен в ближайшие дни допустить в Карабах группу международных экспертов из ООН, а также представителей СМИ.
Он также сказал, что правительство Азербайджана направило автобусы в Ханкенди после того, как армянские жители, не имеющие автомобилей, попросили о помощи.
«Азербайджан сделает все возможное, чтобы обеспечить такой коридор, чтобы гражданские лица достойно и безопасно могли ехать в том направлении, которое они выберут», - сказал он, добавив, что видение правительства заключается в том, чтобы азербайджанцы и армяне жили бок о бок в достоинстве, процветании и взаимном уважении.
Тем временем, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что в конечном итоге в Карабахе «не останется ни одного армянина». Он назвал «нападение» (кавычки – Ред.) Азербайджана «прямым актом этнической чистки».
«Азербайджан не применяет и никогда не будет применять (этническую чистку), и на местах такого нет», - парировал помощник президента Азербайджана. - Если людей и гражданское население насильно удерживают, то этому дают другое определение».
В интервью для CBC Хикмет Гаджиев также отметил следующее: «Я лично воспринимаю обвинения в адрес Азербайджана в этнической чистке как оскорбление и унижение азербайджанского народа и правительства. Потому что в истории моей страны не было ни одного случая жестокого обращения с другими этническими меньшинствами или представителями других религиозных конфессий. Я действительно горжусь своей страной в том отношении, что евреи, православные, католики в светском обществе живут в дружбе и достоинстве. Почему бы не применить ту же модель к карабахским армянам? Почему у нас так процветает еврейская община? Почему так процветает русская, украинская и грузинская общины в Азербайджане? Почему это нельзя применить к карабахским армянам? Если они решат стать лояльными гражданами нашей страны, то проблем быть не должно».