Իլհամ Ալիև. Մեր ոսկեարժութային պահուստները 10 անգամ գերազանցում են ՀՆԱ-ն
Նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Միջազգային տիեզերագնացության կոնգրեսում իր ելույթում որոշ թվեր է հայտնել Ադրբեջանի զարգացման ցուցանիշների վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է Ազերթաջը, Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում երկրի համախառն ներքին արդյունքն աճել է 4 անգամ, բյուջեի եկամուտներն աճել են 30 անգամ, իսկ արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 10 անգամ։ «Մենք կարողացանք մեր արտաքին պարտքը հասցնել ՀՆԱ-ի 10 տոկոսի։ Մինչև 2024 թվականի վերջը, մեր ծրագրերով, այս ցուցանիշը կկազմի 7-7,5 տոկոս։ Մեր ոսկեարժութային պահուստները 10 անգամ գերազանցում են ՀՆԱ-ն։ Այսինքն՝ մենք կարող ենք մեր պարտքը փակել ցանկացած պահի և երկու ամսվա ընթացքում»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։
Նշելով, որ մեր երկրում ներդրումային միջավայրը շատ դրական է, նախագահ Իլհամ Ալիևը նաև նշել է, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում Ադրբեջանում ներդրվել է ավելի քան 300 միլիարդ դոլար։

Ильхам Алиев: Наши золотовалютные резервы в 10 раз превышают ВВП
Президент Ильхам Алиев озвучил некоторые цифры по показателям развития Азербайджана в своем выступлении на Международном астронавтическом конгрессе.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Президент Азербайджана отметил, что за последние 20 лет валовой внутренний продукт страны увеличился в 4 раза, доходы бюджета выросли в 30 раз, внешнеторговый оборот - в 10 раз. «Мы смогли снизить наш внешний долг до 10 процентов от ВВП. К концу 2024 года, согласно нашим планам, эта цифра составит 7-7,5 процента. Наши золотовалютные резервы в 10 раз превышают ВВП. То есть мы можем закрыть наш долг в любой момент и в течение двух месяцев», - подчеркнул глава государства.
Отметив, что инвестиционный климат в нашей стране очень позитивный, Президент Ильхам Алиев также отметил, что за последние 30 лет в Азербайджан было инвестировано более 300 миллиардов долларов.