Վուգար Գյուլմամեդով. 20 տարվա ընթացքում պետբյուջեի եկամուտներն ու ծախսերն աճել են 30 անգամ
Վերջին 20 տարում Ադրբեջանի պետբյուջեի եկամուտները 1,2 միլիարդից հասել են 34,9 միլիարդ մանաթի, իսկ ծախսերը՝ 1,2 միլիարդից 35,9 միլիարդ մանաթի։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ Հաշվիչ պալատի նախագահ Վուգար Գյուլմամեդովի՝ «Ազերբայջան» թերթում հրապարակված հոդվածում:
Նրա խոսքով, այս թվերը վկայում են բյուջեի եկամուտների և ծախսերի մոտ 30 անգամ աճի մասին։
Գյուլմամեդովը նշել է, որ 2003 թվականից ի վեր ազգային անվտանգության ապահովման և իրավապահ մարմինների աշխատանքի հետ կապված ծախսերն աճել են ավելի քան 56 անգամ՝ 155 միլիոնից հասնելով 8,7 միլիարդ մանաթի։
«Այս ժամանակահատվածում սոցիալական ծախսերն աճել են ավելի քան 20 անգամ՝ 551,8 միլիոնից հասնելով 11,1 միլիարդ մանաթի։ Ադրբեջանի համախառն ներքին արդյունքը անվանական արտահայտությամբ աճել է 13 անգամ»,- ընդգծել է նա։

Вугар Гюльмамедов: За 20 лет доходы и расходы госбюджета выросли в 30 раз
За последние 20 лет доходы государственного бюджета Азербайджана выросли с 1,2 млрд до 34,9 млрд манатов, а расходы – с 1,2 млрд до 35,9 млрд манатов.
Как сообщает Report, об этом говорится в статье председателя Счетной палаты Вугара Гюльмамедова, опубликованной в газете «Азербайджан».
По его словам, данные цифры свидетельствуют об увеличении доходов и расходов бюджета примерно в 30 раз.
Гюльмамедов отметил, что с 2003 года расходы, связанные с обеспечением национальной безопасности и работы правоохранительных органов увеличились более чем в 56 раз - со 155 млн до 8,7 млрд манатов.
«В указанный период социальные расходы увеличились более чем в 20 раз - с 551,8 млн до 11,1 млрд манатов. Валовой внутренний продукт Азербайджана в номинальном выражении вырос в 13 раз»,- подчеркнул он.