Միջազգային ֆորումի մասնակիցները տեղեկացվել են Աղդամում ականազերծման մասին ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Ադրբեջանի Հանրապետության ՈԿԿ-ների պետական աջակցության գործակալության կողմից կազմակերպված «Առողջ միջավայր և առանց ականների կյանք՝ կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար» միջազգային ֆորումի մասնակիցները զննել են Աղդամի շրջանի Բաշ Գերվենդ գյուղի ականազերծված տարածքը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այցի ընթացքում, որին մասնակցել են մի շարք երկրների 15 փորձագետներ և տեղական ՈԿԿ-ների ներկայացուցիչներ, ֆորումի մասնակիցներին տեղեկատվություն է տրվել ականազերծման մասին։
Ադրբեջանի ականազերծման առաջին կանանց թիմը նրանց տեղեկացրել է ականազերծման վարժանքների մասին՝ առնետների և շների օգտագործմամբ:
Նշենք, որ սկսվել է «Առողջ միջավայր և առանց ականների կյանք՝ կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար» միջազգային ֆորումի մասնակիցների այցը Աղդամ, որը կազմակերպվել է ՈԿԿ-ների պետական աջակցության գործակալության կողմից։ Նախ ֆորումի մասնակիցներն առաջին հերթին այցելել են Աղդամի Նահատակների ծառուղի:

Участников Международного форума проинформировали о разминировании в Агдаме ФОТО
Участники Международного форума «Здоровая окружающая среда и жизнь без мин для достижения целей устойчивого развития», организованного Агентством государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики, провели осмотр разминированной территории в селе Баш Гервенд Агдамского района.
Как сообщает Trend, в ходе визита, в котором приняли участие 15 экспертов из нескольких стран и представители местных НПО, участникам форума была предоставлена информация о разминировании.
Первая в Азербайджане женская команда по разминированию проинформировала их о тренировках по разминированию с использованием крыс и собак.
Отметим, что начался визит в Агдам участников Международного форума «Здоровая окружающая среда и жизнь без мин для достижения целей устойчивого развития», организованного Агентством государственной поддержки неправительственных организаций. Сначала участники форума посетили Аллею шехидов в Агдаме.