Հնդկաստանն ու Հայաստանը «հրթիռային» մարտահրավեր են նետում Ադրբեջանին
Վերջերս մամուլում շրջանառվում են տեղեկություններ այն մասին, որ Հայաստանը հետաքրքրություն է ցուցաբերում՝ Հնդկաստանի պաշտպանական հետազոտությունների և զարգացման կազմակերպության (DRDO) կողմից արտադրված տարբեր հրթիռային համակարգերի ձեռք բերելու մեջ։ Այդ մասին է վկայում նաև՝ Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև ռազմատեխնիկական ոլորտում հարաբերությունների նկատելի ակտիվացումը։ Ու թեև գաղտնիության լավագույն ավանդույթներով կազմակերպությունն ինքը պահապանում է լռություն՝ ոչ մի կերպ չհաստատելով հայերի աճող հետաքրքրությունը «բոլիվուդյան» զենքի նկատմամբ, այնուամենայնիվ, ըստ հնդկական ԶԼՄ-ներում արտահոսող հատվածական տվյալների, հասկանալի է դառնում, որ Երևանը նպատակադրված է ձեռք բերել միջին հեռահարության օդադեսանտային «BrahMos» և փոքր հեռահարության ցամաքային տակտիկական «Pralai» հրթիռներ։
Սա ի՞նչ սպառազինություն է։ Հայաստանի ինչի՞ն է պետք դա։ Ինչպիսի՞ պատասխան քայլեր կարող է ձեռնարկել Ադրբեջանը։ Մենք կփորձենք մեր այսօրվա հոդվածում պատասխանել այս հարցերին։
Սկսենք, թերևս նրանից, որ «BrahMos» հրթիռների առաջին արտահանման պատվերը կատարվել է Ֆիլիպիններում, իսկ այնուհետև դրանցով հետաքրքրվել են մի շարք երկրներ, այդ թվում նաև Հայաստանը։ Ըստ ամենայնի, Հայաստանը մտադիր է «BrahMos» հրթիռներ ինտեգրել իր զինանոցում գտնվող «Սու-30ՍՄ» կործանիչներում։ Եվ որոնք, ինչպես հիշում ենք, Ռուսաստանից գնվել էին «մերկ», այսինքն՝ առանց զինամթերքի։ Չնայած ենրան, որ այս ընդլայնված հեռահարությամբ «օդ-ցամաք» հրթիռները նախատեսված են հնդկական «Սու-30ՄԿԻ»-ի համար, հնդիկ ինժեներները հայտարարել են, որ կկարողանան մոդիֆիկացնել հայկական ինքնաթիռները և ինտեգրել այդ հրթիռները, ինչը Հայաստանին պոտենցիալ թույլ կտա հարվածներ հասցնել Ադրբեջանի խորքում թիրախներին:
Նշենք, որ այս հրթիռները «Սու-30ՄԿԻ» ինքնաթիռների վրա տեղադրելու համար հնդիկ ինժեներներին պահանջվեց փոփոխություններ կատարել դրանց կառուցվածքում, մասնավորապես՝ կրող տարրերի վրա վերաբաշխելով ծանրաբեռնվածությունը։ Հաջող ինտեգրման համար ինքնաթիռային տարբերակի քաշը կրճատվել է 500 կգ-ով, իսկ երկարությունը՝ գրեթե կես մետրով:
Հետաքրքիրն այն է, որ «օդ-ցամաք» դասի միջին հեռահարության «BrahMos» գերձայնային հրթիռը հանդիսանում է Հնդկաստանի Պաշտպանական հետազոտությունների և զարգացման կազմակերպության և Ռուսաստանի «Մաշինաստրոենիե» գիտահետազոտական միավորման (ԳՀՄ) համատեղ մշակումը, որոնք 1998 թվականին ստեղծել են «BrahMos Aerospace» ԲԲԸ-ն: Զինամթերքի հավաքումը իրականացվում է Հնդկաստանի տարածքում, հրթիռի կմախքի հիմնական մասերը նույնպես ստեղծում են հնդկական ձեռնարկությունները։ Հնդկաստանին են պատկանում «BrahMos Aerospace»-ի բաժնետիրական կապիտալի 50,5%-ը, իսկ Ռուսաստանին՝ մնացած 49,5%-ը։
Կան հրթիռների տարբեր տարբերակներ, որոնք կարող են արձակվել ծովային, ցամաքային և օդային օբյեկտներից և խոցել թիրախը։ Հրթիռը կարող է զարգացնել ձայնից 2,5-2,8 անգամ բարձր արագություն (ժամում 3,1-3,5 հազար կիլոմետր): 2022 թվականի դրությամբ «BrahMos»-ը համարվում էր աշխարհում գոյություն ունեցող միակ գերձայնային թեւավոր հրթիռը և աշխարհի ամենաարագ հրթիռներից մեկը, որը շատ դժվար է որսալ գոյություն ունեցող հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերով:
Օդային բազավորման տարբերակը Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերում սպառազինություն է մտել 2019 թվականին և մինչև 500 կմ հեռավորության վրա թիրախը ճիշտ խոցելու կարողություն ունի։ Օդային բազավորման «BrahMos» հրթիռը կշռում է 2,5 տոննա՝ 450 կիլոգրամով պակաս, քան առաջին երկու մոդիֆիկացիաները։ Նա թռչում է 10-ից մինչև 15000 մ բարձրության վրա։ Հրթիռն ունի 200-ից մինչև 300 կգ քաշով սովորական մարտագլխիկ: Նշենք, որ «Սուխոյ» և «BrahMos» համադրությունը ունի՝ գործելու ռազմավարական հեռահարություն և ցամաքային ու ծովային թիրախներին շատ մեծ հեռավորությունների վրա խոցելու հնարավորություն:
Ինչ վերաբերում է «Pralai» հրթիռներին, ապա այն փաստը, որ Հնդկաստանը բանակցություններ է անցկացնում Հայաստան քվազիբալիստիկ պինդ վառելիքի հրթիռներ արտահանելու վերաբերյալ՝ հանդիսանում է նոր տեղեկատվություն։ Այսպես ուրեմն, «DefExpo 2022» պաշտպանական ցուցահանդեսի շրջանակներում երկու երկրների ներկայացուցիչների միջև անցկացված բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմը, ում սպառազինության մեջ կա 9К720 «Իսկանդեր-Է» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համակարգ՝ հետաքրքրություն է ցուցաբերել հնդկական «ցամաք-ցամաք» դասի փոքր հեռահարության «Pralai» բալիստիկ հրթիռների նկատմամբ։ Չի բացառվում, որ հնդկական բալիստիկ հրթիռների նկատմամբ հետաքրքրությունն առաջացել է այն բանից հետո, երբ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում «Իսկանդեր-Է» համալիրները իրենց չեն արդարացրել։ Այս մասին հայտարարել է նաև վարչապետ Փաշինյանը։
«Pralai» բալիստիկ հրթիռը կոնտեյներային տակտիկական հրթիռ է, որը նույնպես մշակվել է Հնդկաստանի պաշտպանական հետազոտությունների և զարգացման կազմակերպության կողմից: Այս հրթիռը՝ թիրախները ցամաքում կամ ծովում խոցել հնարավորություն ունի։ «Pralai» հրթիռը, որը ստեղծել են 2015 թվականից, կարող է հարվածներ հասցնել 150-ից մինչև 500 կմ հեռավորության վրա և դրանով հանդերձ կրել 350-ից մինչև 700 կիլոգրամ քաշով մարտագլխիկ։ Գործարկվում է շարժական գործարկիչի միջոցով: Նշենք, որ հեռահարությունը նույնպես կարելի է մեծացնել։ Տեղեկատվություն կա, որ այս հրթիռի կատարելագործված տարբերակը կարող է փոխել իր թռիչքի ուղին, ինչը նրան դարձնում է շատ դժվար թիրախ հակահրթիռային համակարգերի համար։
Քանի որ «Pralai» հրթիռը դեռ գտնվում է փորձարկման փուլում, հավանական է, որ Հայաստանը, դառնալով նրանց առաջին գնորդը, կվերածվի մի տեսակ փորձադաշտի հնդիկ ռազմական ինժեներների համար։ Նախկինում ենթադրվում էր, որ հնդկական բանակը որոշակի փորձարկումներից հետո պետք է իր սպառազինության մեջ ներառեր «Pralai» հրթիռներ՝ առ այսօր հաջողությամբ անցկացվել է երեք արձակում (վերջինը՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 7-ին)։ Հնդկական բանակը ռազմաօդային ուժերի համար 2022 թվականին պատվիրել է 120 «Pralai» և 2023 թվականին ևս 250-ը՝ ցամաքային զորքերի համար։ Բայց պատվերների կատարումը առայժմ հետաձգվում է հրթիռների «թերամշակության» պատճառով։
Չի բացառվում, որ համապատասխան հրթիռային տեխնոլոգիաների վերահսկման ռեժիմի արտահանումային կանոններին, որը իրենցից ներկայացնում է աշխարհի 35 երկրների միջև հրթիռային տեխնոլոգիաների օգտագործման սահմանափակումների մասին ոչ ֆորմալ քաղաքական համաձայնագիր՝ Հայաստանին առաջարկվող հրթիռների թռիչքի հեռահարությունը չի գերազանցի 300 կմ-ից։ Սակայն կա հավանականություն, որ Հնդկաստանը այնուամենայնիվ կարող է մատակարարել հրթիռներ, որոնց հեռահարությունը գերազանցի 300 կմ-ից։
Ծանր սպառազինություն ձեռք բերելու Հայաստանի մոլագար ցանկությունը ցույց է տալիս, որ Երևանը դեռ պատրաստ չէ իր հարևանների հետ խաղաղության և երազում է նոր պատերազմի մասին։ Եվ Հնդկաստանը այստեղ պատրաստ է «քարերի երկրին» օգնել «պայթեցնել» տարածաշրջանը, չնայած նրան, որ Ադրբեջանը բազմիցս լուրջ մտահոգություն է հայտնել Հնդկաստանի կողմից Երևանին մահաբեր զենք մատակարարելու վերաբերյալ և դեմ է հանդես եկել Հայաստանի ռազմականացմանը։ Ավաղ, այս նյութում մեր կողմից տրամադրած տվյալները վկայում են այն մասին, որ Հայաստանն ու Հնդկաստանը շահագրգռված չեն տարածաշրջանում կայունությամբ։
Ի դեպ, հարկ է հատկապես ընդգծել այն փաստը, որ «BrahMos» հրթիռները Հայաստանին չեն կարող վաճառվել առանց Ռուսաստանի համաձայնության, քանի որ դրանք արտադրվում են հնդկական և ռուսական համատեղ ռազմարդյունաբերական համալիրների կողմից։ Եթե Ռուսաստանը թույլ տա այդ հրթիռնըերը վաճառել Հայաստանին, ապա դա ծայրահեղ բացասաբար կանդրադառնա ադրբեջանա-ռուսական հարաբերությունների վրա, ինչն իր հերթին Բաքվին համարժեք քայլեր ձեռնարկելբւ իրավունք կտա, մասնավորապես՝ մեր երկիրը կարող է դիտարկել Ուկրաինային սպառազինություն վաճառելու հնարավորությունը։

Индия и Армения бросают «ракетный» вызов Азербайджану Баку готов предпринять адекватные меры
В последнее время в СМИ циркулирует информация о том, что Армения проявляет интерес к покупке различных ракетных систем производства Индийской организации оборонных исследований и разработок (DRDO). Об этом свидетельствует и заметная активизация отношений между Индией и Арменией в военно-технической сфере. И хотя в лучших традициях конспирологии сама организация хранит молчание, никак не подтверждая повышенный интерес армян к «болливудскому» вооружению, тем не менее, по просочившемся в индийские СМИ отрывочным данным, становится понятно, что Ереван настроен на покупку ракет средней дальности «БраМос» воздушного базирования и наземных тактических баллистических ракет малой дальности «Пралай».
Что это за вооружение? Зачем оно Армении? Какие ответные меры может предпринять Азербайджан? Ответить на эти вопросы мы попытаемся в нашем сегодняшнем материале.
Начнем, пожалуй, с того, что первый экспортный заказ ракет «БраМос» был осуществлен в Филиппины, а затем уже ими заинтересовался ряд стран, в том числе Армения. Судя по всему, Армения намерена интегрировать ракеты «БраМос» в истребители Су-30СМ, находящиеся в ее арсенале. И которые, как мы помним, были приобретены у России «голыми», то есть, без боеприпасов. Несмотря на то, что данные ракеты класса «воздух-земля» с увеличенной дальностью предназначены для индийских Су-30МКИ, индийские инженеры заявили, что смогут модифицировать армянские самолеты и интегрировать эти ракеты, что потенциально позволит Армении наносить удары по целям в глубине территории Азербайджана.
Отметим, что для размещения данных ракет на самолеты Су-30МКИ индийским инженерам потребовалось внести изменения в их конструкцию, в частности, перераспределив нагрузку на несущие элементы. Для успешной интеграции масса авиационной версии была уменьшена на 500 кг, а длина - почти на полметра.
Интересно то, что сверхзвуковая ракета средней дальности «БраМос» класса «воздух-земля» является совместной разработкой Организации оборонных исследований и разработок Индии и российского «НПО машиностроения», которые в 1998 году сформировали ООО «БраМос Аэроспейс». Сборка боеприпаса осуществляется на территории Индии, основные детали корпуса ракеты также создают индийские предприятия. Индии принадлежат 50,5% акционерного капитала «БраМос Аэроспейс», а России — остальные 49,5%.
Имеются разные версии ракет, которые могут запускаться с морских, сухопутных и воздушных объектов и поражать цель. Ракета может развивать скорость в 2,5-2,8 раза выше звуковой (3,1-3,5 тысячи километров в час). На 2022 год «БраМос» считалась единственной существующей в мире сверхзвуковой крылатой ракетой и одной из самых быстрых ракет в мире, которою очень сложно перехватывать существующими средствами противоракетной обороны.
Вариант воздушного базирования поступил на вооружение ВВС Индии в 2019 году и обладает способностью точно поражать цель на расстоянии до 500 км. Ракета «БраМос» воздушного базирования весит 2,5 тонны — на 450 килограмм меньше, чем первые две модификации. Летит она на высоте от 10 до 15 000м. Ракета имеет обычную боеголовку весом от 200 до 300 кг. Отметим, что комбинация «Сухой» и «БраМос» дает стратегическую дальность действия и возможность поражения наземных и морских целей на очень больших дистанциях.
Что касается ракет «Пралай», то тот факт, что Индия ведет переговоры об экспорте квазибаллистических твердотопливных ракет в Армению, является новой информацией. Так, в ходе переговоров, прошедших между представителями двух стран на полях оборонной выставки DefExpo 2022, армянская сторона, на вооружении у которой находится оперативно-тактический ракетный комплекс 9К720 «Искандер-Э», проявила интерес к индийской баллистической ракете «Пралай» класса «земля-земля» малой дальности. Не исключено, что интерес к индийским баллистическим ракетам появился после того, как в ходе 44-дневной войны комплексы «Искандер-Э» не оправдали себя. Об этом также заявлял премьер-министр Пашинян.
Баллистическая ракета «Пралай» - это контейнерная тактическая ракета, которая также разработана Индийской организацией оборонных исследований и разработок. Данная ракета способна поражать цели на земле или в море. Ракета «Пралай», которую создавали с 2015 года, может наносить удары на расстоянии от 150 до 500 км, и нести при этом боеголовку весом от 350 до 700 килограммов. Запускается с мобильной пусковой установки. Отметим, что дальность также можно увеличить. Имеется информация, что усовершенствованный вариант данной ракеты может изменять траекторию полета, что делает ее очень трудной мишенью для перехвата противоракетных комплексов.
Поскольку ракета «Пралай» еще находится на стадии испытаний, вероятно, что Армения, став их первым покупателем, превратится в своеобразный полигон для индийских военных инженеров. Ранее предполагалось, что индийская армия должна была принять на вооружение ракеты «Пралай» после проведения определенных испытаний - до сегодняшнего дня успешно проведены три пуска (последний - 7 ноября 2023 г.). Индийская армия заказала 120 ракет «Пралай» для ВВС в 2022 году и еще 250 для сухопутных сил в 2023 году. Но выполнение заказа пока запаздывает из-за «сырости» ракет.
Не исключено, что в соответствии с экспортными правилами режима контроля за ракетными технологиями, который представляет собой неформальное политическое соглашение между 35 странами мира об ограничении использования ракетных технологий, дальность полета предложенных Армении ракеты не будет превышать 300 км. Однако есть вероятность, что Индия всё-таки может поставить ракеты, дальность которых превысит 300 км.
Маниакальное стремление Армении обзавестись тяжелым вооружением показывает, что Ереван все еще не готов к миру с соседями и грезит о новой войне. И Индия тут готова помочь «стране камней» «взорвать» регион, несмотря на то, что Азербайджан неоднократно выражал серьезную обеспокоенность поставками Индии летального оружия в Ереван и выступал против милитаризации Армении. Увы, приведенные нами в этом материале данные свидетельствуют о том, что Армения и Индия не заинтересованы в стабильности в регионе.
Кстати, следует особо подчеркнуть тот факт, что ракеты «БраМос» не могут быть проданы Армении без согласования с Россией, поскольку они производятся совместно индийским и российским ВПК. Если Россия разрешит продажу этих ракет Армении, то это крайне негативно отразится на азербайджано-российских отношениях, что в свою очередь даст Баку право на адекватные шаги, в частности, наша страна может рассмотреть возможность продажи вооружения Украине.