Այդպիսի հին Նոր տարի
Դուք երբևէ փորձե՞լ եք հետխորհրդային տարածքի ավանդույթներին անծանոթ մարդուն բացատրել, թե ինչ է հին Նոր տարին։ Ավելի լավ է չփորձել: Հեշտ չէ հստակ բացատրել ժամանակագրության տարբերությունների էությունը այն երկրներում, որտեղ Սուրբ Ծնունդը նշվում է ըստ Հուլյան օրացույցի: Եվ չնայած շատերը կզարմանան, որ հին Նոր տարին տոնում են և՛ Սերբիայում, և՛ Չեռնոգորիայում, և՛ Շվեյցարիայի գերմանական գավառներում և նույնիսկ, կարծես թե, չափազանց ոչ Սուրբ Ծննդյան Ալժիրում, Մարոկկոյում և Թունիսում (բերբերների ազդեցության պատճառով), մեզ համար այդ օրը միևնույն է հարգանքի տուրք է հետխորհրդային ավանդույթին և սեղանի շուրջ հավաքվելու առիթ։
Բայց եթե անգամ մի կողմ թողնենք օրացույցային բնույթի հանկարծափոխությունները՝ յուրաքանչյուր Նոր տարին նաև անցած տարվա շարունակությունն է։ Ինչպես գլոբալ, այնպես էլ անձնական առումով: Եվ եթե անհատական առանձնահատկությունները մենք թողնենք անհատներին, ապա գլոբալ գունակազմության վրա հայացք նետելը հետաքրքիր կլինի։
2024 թվականը բարդ ժառանգություն ստացավ իր նախորդից։ Կարելի է վիճարկել, որ նախորդի բախտն էլ շատ չի բերել, բայց ամենավերջին տպավորությունները միշտ ամենավառն են։ 2023 թվականը գալիք տարվա համար տոնածառի տակ թողեց ոչ ամենահաճելի նվերներ։ Ուկրաինայում սարսափելի սովորական դարձած հակամարտությունը (առհասարակ պատերազմը) ընկալվում է ինչ որ հաստատուն մի բան։ Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ առանձնահատուկ ոչ մի բան տեղի չի ունենում: Եթե ո՜ր։
Անցյալ տարի հոկտեմբերին Իսրայելի վրա բարբարոսական հաձակմամբ հրահրված Գազայում ողբերգությունը, ըստ երևույթին, ամբողջովին սպառել է՝ աշխարհի մնացած մասի որևէ բանով զարմանալու ունակությունը: Մենք ճեղքել ենք համընդհանուր ցավի ընդունելի շեմի հատակը։ Սարսափելի ողբերգություն ապրած իսրայելցիները չեն գիտակցում այն ողբերգության մասշտաբները, որոնց արդյունքում ստացվում է ինքնապաշտպանության իրավունքի իրենց մեկնաբանությունը:
Մնում է է միայն կարեկցել ամերիկացի գործընկերներին, ովքեր մղվում են (և տառապում են) փորձելով գտնել ցանկալի հավասարակշռություն Իսրայելի ավանդական գործընկերներին աջակցելու և արևմտյանների աճող դժգոհության հետ լուծելու անհրաժեշտության միջև, որոնք դանդաղ, բայց վստահաբար գալիս են այն եզրակացության, որ որոշակի սահմաններ պետք է լինեն։ Մինչդեռ, սահմանները պետք է լինեին երկու կողմերի մոտ։ Պարզվեց, որ նրանցից ոչ մեկը չուներ: Իսկ նախընտրական Ամերիկայում նման փշոտ ճանապարհով անցնելու դեպքում սխալի գինը՝ Սպիտակ տան տիրոջ բազկաթոռն է։
Թեեւ սա առաջին դեպքը չէ, երբ ամերիկացիները դժվարին դրության մեջ են դնում իրենց, ինչպես գլոբալ, այնպես էլ տեղական հարցերում։ Գլոբալ հարցերի մասին գիտեն բոլորը, բայց ահա տեղականների մասին... Ես պատրաստ եմ ծանրակշիռ գումար գրազ դնել նրա վրա, որ անցյալ տարեվերջին ոչ մեկ կամ երկու ամերիկացի դիվանագետ են «ընդհանրապես ի՞նչ է եղել» արտահայտությամբ արձագանքել՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի դժվար անցումներին: Նախ, տարօրինակ, անբացատրելի բախում «Things never be the same» (մի տեսակ «արդեն առաջվա պես չի լինի, կամ, ավելի կարճ, «եկել են տղաները»): Եվ սրանից անմիջապես հետո նպատակաուղղված ջանքեր են գործադրվում առաջացած լարվածությունը վերացնելու համար։
Դե, որպեսզի բոլորովին ձանձրալի չլինի, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը Ադրբեջանում անհանգստության պատճառների համար գտել է կրոնական ազատությունների մեջ հարցը։ Պատճառներ կան։ Քանի անգամ են խնդրել պաշտոնական Բաքվին չայրել անհավատներին, վերացնել հավատուրացներին քարկոծելու պրակտիկան, դադարեցնել Աստծո ծառաներին առանց դատավարության բանտարկելը։ Բայց ո՜չ։ Առավել ևս շարիաթի դատարան են ներմուծել։ Միջնադարյա՜ն։ Հը՞։ Ի՞նչ։ Ես իրար եմ խառնու՞մ։ Նման ոչ մի բան, կամ թեկուզ դրան առանձնակի նման բան Ադրբեջանում չկա՞: Իսկապես չկա՞։ Այդ դեպքում նրան (Պետդեպարտամենտին) ի՞նչ է պետք: Մենք չգիտե՞նք։ Լավ, բայց արդյոք ինքը Պետդեպարտամենտը գիտի՞, ինչի՞ համար էր այս տարօրինակ շարժումը աշխարհի ամենատոլերանտ մահմեդական երկրներից մեկում: Հարցը հռետորական է։ Եվ տեսական։ Եվ նույնիսկ պաթոսով լի՜։
Ի դեպ, ձանձրույթի մասին։ Համացանցը այնուամենայնիվ լավ է իր կանխման մեջ: Տես, օրինակ, աչքիս է ընկել իր մահը կեղծած Նիկոլաս Ռոսիի պատմությունը։ Ամերիկայի այս քաղաքացին ձերբակալվել է Շոտլանդիայում անցյալ տարվա վերջին և արդեն ուղարկվել է ԱՄՆ, որտեղ դատարանի առաջ կկանգնի սեռական ոտնձգության մեղադրանքով։ Պատմության նրբագռգռությունը ավելացնում է այն, որ Նիկոլասի իսկական ազգանունը՝ Ալահվերդիյան է: Ուշագրավ անձնավորություն։ Եվ քանի որ մենք խոսել ենք դատարանների մասին, ինչպե՞ս կարելի է մոռանալ ադրբեջանական ժողովրդի «մեծ բարեկամ» սենատոր Սենենդեսին։ Ներողություն, Բիզիմդեսին: Ավելի ճիշտ՝ Մենենդեսի մասին։ Բոբ Մենենդեսն անխոնջ մերկացրել է Ադրբեջանին։ Իսկ հետո նստել է ջրափոսի մեջ։ Այո և ինչպիսի: Ես նայել եմ նրա սոցիալական էջը։ Նա առաջվա պես ինչ-որ բան է արտաբերում օրվա թեմայի շուրջ՝ ձևացնելով, որ ոչ մի բան տեղի չի ունեցել։ Պատասխանում է կատաղած ընտրողների երգչախմբին, որի ընդհանուր արձագանքը կարելի է արտահայտել «Բոբ, ուզո՞ւմ ես հարված ճակատիդ» արտահայտությամբ։ Սա ես դեռ մեղմացնում եմ շեշտադրումը:
Շատ եմ ուզում հուսալ, որ կգա այն օրը, երբ իրադարձությունները, որոնցում «աչքի են ընկել» մեր հարեւանները, ժամանակի ընթացքում կդադարեն բուռն հետաքրքրություն առաջացնել մեզ մոտ։ Սա առաջին հերթին կախված է ինքնին հարեւաններից և հարաբերությունների նորմալացումից (որքան հնարավոր է)։ Ադրբեջանը պատրաստ է դրան։ Պատրաստ են արդյո՞ք հայերը։ Անկեղծ ասած՝ չգիտեմ։ Նրանք հաճախ են գործում «մեկ քայլ առաջ, երկու քայլ հետ» սկզբունքով։ Բայց հուսանք, որ հայկական ձգիր հրելով- հնարավոր կլինի համոզե՝լ ընտրել ողջախոհության ճանապարհը։
2023-թվականը մեզ նվիրեց մեր դրոշը Խանքենդիի վրա և «արցախյան» պատրանքի պաշտոնական հուղարկավորությունը։ Կատարվածի տիեզերական մասշտաբը մենք լիովին չենք գիտակցել, բայց դա էլ նույնիսկ վատ չէ՝ որպեսզի հաջողությունից գլխապտույտ չունենանք: Երկիրը շարունակում է վերականգնել ազատագրված հողը, որտեղ վերադառնում են իսկական տերերը և ինքնին կյանքը։ Ռազմական պատերազմը փոխարինվել է ստեղծագործական ճակատամարտով։
Գումարած դիվանագիտական և թեմատիկ պատասխանատու պայքարով։ Ադրբեջանը կընդունի ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության հարցերով համաժողովը։ Կսմթեք ինձ։ Չնայած ոչ, պետք չէ: Չէ որ մեզ արդեն պետք չէ կսմթել Ֆորմուլա 1-ի նախօրեին։ Մեզ չեք զարմացնի ոչ մի լայնածավալ ֆորումներով և համաժողովներով: Եվ GOP-ն էլ կանցկացվի մակարդակով, և 2026 թվականին քաղաքների հարցերով Համաշխարհային ֆորումը նույնպես կլինի այն, ինչ պետք է։
Որտեղի՞ց այդպիսի վստահություն: Այնտեղից։ Խանքենդիի վրայի դրոշից, նրանից, թե ինչպես են արձագանքում մեր երկրի անվանը աշխարհի տարբեր ծայրերում, հարևանների կողմից ավերված հողի վերականգնման տեմպերից։ Եվ չնայած մենք չենք կարող մոռանալ խնդիրների մասին, մենք վստահորեն ենք նայում ապագային։

Такой Старый Новый год
Вы когда-нибудь пытались объяснить не знакомому с традициями постсоветского пространства человеку, что такое Старый Новый год? Лучше не пытайтесь. Доходчиво изложить суть различий в летоисчислении в странах, где Рождество отмечают по юлианскому календарю, непросто. И хотя многие будут удивлены тому, что празднуют Старый Новый и в Сербии, и в Черногории, и в немецких кантонах Швейцарии и даже в, казалось бы, не слишком рождественских Алжире, Марокко и Тунисе (в силу берберского влияния), для нас этот день все равно дань постсоветской традиции и повод собраться за столом.
Но даже если оставить перипетии календарного характера, каждый Новый год - это и продолжение года ушедшего. Как в глобальном, так и в личном плане. И если индивидуальные особенности мы оставим индивидуумам, то взглянуть на глобальную палитру будет небезынтересно.
2024 получил от предшественника сложное наследие. Можно спорить, что и предыдущим повезло ненамного больше, но самые последние впечатления всегда самые яркие. 2023 оставил году наступившему не самые приятные подарочки под елочкой. Ставший ужасающе обыденным конфликт (попросту война) в Украине воспринимается как нечто константное. Такое впечатление, что ничего особенного вроде и не происходит. Если бы!
Трагедия в Газе, спровоцированная варварской атакой на Израиль в октябре прошлого года, по всей видимости, полностью истощила способности остальной части мира чему-бы то ни было поражаться. Мы пробили дно допустимого порога вселенской боли. Пережившие страшную трагедию израильтяне не осознают масштабы трагедии, в которую выливается их толкование права на самооборону.
Остается только сочувствовать американским партнерам, которые мечутся (и мучаются) в попытке нащупать вожделенный баланс между поддержкой традиционных партнеров в Израиле и необходимостью иметь дело с растущим недовольством западных обывателей, которые медленно, но верно приходят к выводу, что должны быть какие-то пределы. Впрочем, пределы должны были быть у обеих сторон. Не оказалось ни у одной. А в предвыборной Америке цена за ошибку при прохождении такого тернистого пути – кресло хозяина Белого дома.
Хотя американцам не впервой самим себя ставить в сложное положение, как в глобальных, так и в локальных вопросах. Про глобальные знают все, а вот про локальные…Я готов поставить солидную сумму на то, что не один и не два американских дипломата отреагировали в конце прошлого года на сложные пассы американского Госдепа в отношениях с Азербайджаном фразами типа «это что было вообще?». Сначала странный, необъяснимый наезд в ритме песни «Things will never be the same again» (типа «как прежде уже не будет», или, еще короче, «приехали, пацаны»). И сразу после этого целенаправленные усилия на устранение возникшей напряженности.
Ну, а чтобы совсем не скучно было, Госдеп США нашел в Азербайджане причины для обеспокоенности в вопросе религиозных свобод. Все верно. Есть причины. Сколько раз просили официальный Баку не сжигать иноверцев, устранить практику забивания камнями отступников, перестать сажать без суда и следствия слуг господних. Так нет же! Еще и шариатский суд ввели. Средневековье! А? Что? Я путаю? Ничего такого или даже отдаленно на это похожего в Азербайджане нет? Точно нет? Тогда что ж ему (Госдепу) надо? Мы не знаем? Ок, но знает ли сам Госдеп, зачем нужна была эта странная движуха в одной из самых толерантных мусульманских стран мира? Вопрос риторический. И теоретический. И даже патетический!
Кстати, о скуке. Интернет все-таки хорош в ее предотвращении. Вот, например, попалась мне на глаза история сымитировавшего свою смерть Николаса Росси. Сей американский гражданин был арестован в Шотландии в конце прошлого года и уже отправлен в США, где предстанет перед судом по обвинению в сексуальном насилии. Пикантности истории добавляет то, что настоящая фамилия Николаса – Алахвердиян. Примечательнейшая личность. И коль уж мы заговорили о судах, как забыть о «большом друге» азербайджанского народа сенаторе Сенендесе. Сорри, Бизимдесе. Вернее, Менендесе. Боб Менендес обличал Азербайджан не покладая рук. А потом сел в лужу. Да еще какую. Я как-то заглянул на его социальную страничку. Он по-прежнему что-то изрекает на злобу дня, делая вид, что ничего не случилось. Отвечает хор взбешенных избирателей, суммарную реакцию которых можно выразить фразой «Боб, хочешь в лоб?». Это я еще смягчаю акценты.
Очень хочется надеяться, что наступит день, когда события, в которых «отличились» наши соседи, со временем перестанут вызывать у нас ажиотажный интерес. Это в первую очередь зависит от самих соседей и процесса нормализации (насколько возможно) отношений. Азербайджан к этому готов. Готовы ли армяне? Честно говоря, не знаю. Они часто действуют по принципу «шаг вперед, два назад». Но будем надеяться, что армянского Тяни-Толкая удастся убедить выбрать дорогу здравого смысла.
2023-й подарил нам наш флаг над Ханкенди и официальное погребение «арцахской» химеры. Космический масштаб свершенного мы осознали не полностью, но это даже неплохо – чтобы без головокружения от успехов. Страна продолжает восстанавливать освобожденную землю, куда возвращаются исконные хозяева и сама жизнь. Война военная сменилась битвой созидательной.
Плюс ответственнейшим дипломатическим и тематическим сражением. Азербайджан примет Конференцию ООН по изменению климата. Ущипните меня! Хотя нет, не надо. Ведь нас больше не надо щипать в преддверии Формулы-1. Нас не удивить какими-бы то ни было масштабными форумами и конференциями. И СОР пройдет на уровне, и Всемирный форум по городам в 2026 году тоже будет что надо.
Откуда такая уверенность? А оттуда же. От флага над Ханкенди, от того, как реагируют на название нашей страны в самых разных уголках мира, от темпов восстановления убитой соседями земли. И пусть мы не можем забывать о проблемах, в будущее мы смотрим с уверенностью.