«Քանի դեռ Մակրոնը չի հեռացել, Փարիզը դեմ է հանդես գալու Բաքվին»
Անցյալ շաբաթ Ֆրանսիայի Սենատը գրեթե միաձայն՝ երկրի կառավարությունից Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու պահանջով բանաձև ընդունեց։ Բանաձևում նաև աջակցություն է հայտնվում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և դատապարտվում է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ին «Ղարաբաղի դեմ» Ադրբեջանի «ագրեսիան»։ Բանաձևը կոչ է անում՝ «Ադրբեջանի և նրա դաշնակիցների զորքերը անհապաղ դուրս բերել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից», դատապարտում է «Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական առաջնորդների» ձերբակալությունները, կոչ է անում «մշակութային և կրոնական ժառանգության վիճակի մասին» զեկույց նախապատրաստելու համար Ղարաբաղ ուղարկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելություն։
Նշենք, որ սա Ֆրանսիայի Սենատի արդեն առաջին նման բանաձեւը չէ։ Նման բանաձև է ընդունվել նաև 2020 թվականին Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակից հետո։ Ուշագրավ է, իհարկե, թե ինչպես կարձագանքի այս բանաձեւին Ֆրանսիայի գործող ղեկավարությունը։ Հայտնի է, որ Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Ստեֆան Սեժուրնեն արդեն հայտարարել է, որ «Ֆրանսիան կապահովի մշտական աջակցությունը Հայաստանին»։ Բայց արդյո՞ք Փարիզը կորոշի ամբողջությամբ խզել հարաբերությունները Բաքվի հետ։ Չէ որ դա կարող է հարվածի տակ դնել Ադրբեջանի և Ֆրանսիայի միջև բավականին լայն տնտեսական համագործակցությունը։
Այս մասին Caliber.Az-ի հետ իրենց կարծիքներով են կիսվել հայտնի քաղաքական փորձագետները։
Ռուսաստանցի ֆրանսագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու, Ռուսաստանի նախագահին առընթեր Ժողովրդական տնտեսության և պետական կառավարման ակադեմիայի Սոցիալական գիտությունների ինստիտուտի դոցենտ Իգոր Իգնատչենկոն անհրաժեշտ է համարում առաջին հերթին նշել, որ սա Ֆրանսիայի Սենատի ոչ առաջին բանաձևն է, որը կոչ է անում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ։
«Հիշեցնեմ, որ նախորդ բանաձեւն ընդունվել է ոչ այնքան վաղուց՝ 2022 թվականի նոյեմբերին, և մինչև հիմա որևէ լուրջ հետևանքի չի հանգեցրել։ Ինչպես հայտնի է, Ֆրանսիայի կառավարությունը չի հետևել իր Սենատի օրինակին և պատժամիջոցներ չի կիրառել Ադրբեջանի դեմ: Հնարավոր է, որ այս անգամ էլ որևէ էական բան տեղի չի ունենա»,- հնարավոր է համարում ֆրանսագետը։
Սակայն անհրաժեշտ է հիշել այն մասին, որ Մակրոնի նախագահության օրոք Փարիզի ողջ արտաքին քաղաքական կուրսը կայանում է Հայաստանին աջակցելու մեջ, հետևաբար Ադրբեջանի ժողովուրդին անհրաժեշտ է պատրաստվել նրան, որ, առնվազն, մինչև Մակրոնի նախագահական լիազորության ավարտը՝ ֆրանսիա-ադրբեջանական հարաբերությունների ջերմացում չարժե ակնկալել և Ադրբեջանի դեմ նման հարձակումները Ֆրանսիայում պարբերաբար կիրականացվեն՝ այդ երկրում ազդեցիկ հայկական լոբբիի ազդեցության տակ, հավելել է Իգնատչենկոն։
Ինչպես իր հերթին նշել է Հարավային Կովկասի հարցերով ռուսաստանցի փորձագետ Կոնստանտին Տասիցը, պետք է ուշադրություն դարձնել, որ Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմինն արդեն ընդունել է նմանատիպ բանաձեւեր։
«Մասնավորապես, դրանցից մեկը պարունակում էր «Ղարաբաղի անկախությունը» ճանաչելու պահանջներ։ Սակայն այնուհետև Ֆրանսիայի գործադիր իշխանությունը, մասնավորապես՝ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ դա չի համապատասխանում Փարիզի քաղաքականությանը»,- հիշեցրել է մասնագետը։
Ամենայն հավանականությամբ, նույն իրավիճակը կլինի նաև այս անգամ, ասում է նա։
«Ինչպես նշում են փորձագետները, Ֆրանսիան Հարավային Կովկասում էական շահեր չունի։ Նրա գործողությունները պայմանավորված են ներքին դրդապատճառով: Ընդունելով ոչ պարտադիր բնույթով բանաձեւեր՝ ֆրանսիացի պատգամավորները հաշվարկում են հաջորդ ընտրություններում ստանալ հայկական սփյուռքի աջակցությունը։ Իսկ գործող ղեկավարության դիրքորոշումն առավել հավասարակշռված և պրագմատիկ է։ Քիչ հավանական է, որ նա կդիմի Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների ամբողջական խզման»,- համարում է Տասիցը։

«Пока Макрон не уйдет, Париж будет выступать против Баку»
На прошлой неделе Сенат Франции практически единогласно принял резолюцию с требованием к правительству страны ввести санкции против Азербайджана. В резолюции также выражена поддержка территориальной целостности Армении и осуждается «агрессия» Азербайджана 19-20 сентября 2023 года «против Карабаха». Резолюция призывает «к немедленному выводу войск Азербайджана и его союзников с суверенной территории Армении», осуждает аресты «политических лидеров Нагорного Карабаха», призывает направить миссию ЮНЕСКО в Карабах для подготовки доклада «о состоянии культурного и религиозного наследия».
Отметим, что это уже не первая подобная резолюция Сената Франции. Похожая резолюция была принята после победы Азербайджана во Второй Карабахской войне в 2020 году. Любопытно, конечно, как отреагирует на эту резолюцию действующее руководство Франции. Известно, что глава МИД Франции Стефан Сежурне уже заявил, что «Франция обеспечит постоянную поддержку Армении». Но решится ли Париж на полный разрыв отношений с Баку? Ведь это может поставить под удар и довольно широкое экономическое сотрудничество между Азербайджаном и Францией.
Своим мнением об этом поделились с Caliber.Аz известные политэксперты.
Российский франковед, кандидат исторических наук, доцент Института общественных наук РАНХиГС Игорь Игнатченко полагает необходимым прежде всего отметить, что это не первая резолюция Сената Франции, призывающая ввести санкции против Азербайджана.
«Напомню, что предыдущая резолюция была принята не так давно, в ноябре 2022 года, и ни к каким серьезным последствиям до сих пор не привела. Как известно, французское правительство не пошло на поводу своего Сената и не ввело санкции в отношении Азербайджана. Возможно, что и в этот раз ничего существенного не произойдет», - допускает франковед.
Однако необходимо помнить о том, что весь внешнеполитический курс Парижа при президентстве Макрона состоит в поддержке Армении, поэтому народу Азербайджана необходимо приготовиться к тому, что, как минимум, до истечения срока полномочий президентства Макрона никакого потепления франко-азербайджанских отношений ожидать не стоит и подобные выпады против Азербайджана будут регулярно осуществляться во Франции под воздействием влиятельного в этой стране армянского лобби, добавил Игнатченко.
Как отметил в свою очередь российский эксперт по Южному Кавказу Константин Тасиц, надо принять во внимание, что законодательный орган Франции уже принимал аналогичные резолюции.
«В частности, одна из них содержала требования признать «независимость Карабаха». Однако затем исполнительная власть Франции, в частности, Министерство иностранных дел, заявило, что это не соответствует политике Парижа», - напомнил специалист.
Скорее всего, такая же ситуации будет и на этот раз, говорит он.
«Как отмечают эксперты, Франция не имеет значимых интересов на Южном Кавказе. Ее действия обусловлены внутренней мотивацией. Принимая резолюции, не имеющие обязывающего характера, французские депутаты рассчитывают заручиться поддержкой армянской диаспоры на очередных выборах. Позиция же действующего руководства более взвешенная и прагматичная. Маловероятно, что оно пойдет на полный разрыв отношений с Азербайджаном», - считает Тасиц.