Երբ կոնգրեսականները չեն կարող տեղում նստել, նրանք հիշում են Ադրբեջանին
Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու կոչով հանդես են եկել ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Հայաստանի հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոնը, Գաս Բիլիրակիսը, Ադամ Շիֆը և Դեյվիդ Վալադաոն։ Այդ մասին ասվում է՝ Ֆրենկ Փալոնի X միկրոբլոգի էջում հրապարակված կոնգրեսականների հայտարարության մեջ, փոխանցում է «EAdaily»-ն։
Այս հայամետ «քառյակը» հայտարարել է, որ «Բաքուն անում է թշնամական հայտարարություններ և հրաժարվում է իր զորքերը դուրս բերել Հայաստանի տարածքից»։ Նրանց խոսքով, նմանատիպ սցենար է կիրառվել՝ «Ղարաբաղի ավելի քան 100.000 հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումներ» իրականացնելու համար։
«ԱՄՆ-ը և նրա տարածաշրջանային գործընկերները պետք է օգտագործեն բոլոր դիվանագիտական գործիքները, ներառյալ պատժամիջոցները, որպեսզի ի պատասխան Ալիևի բացահայտ սպառնալիքների՝ երաշխավորել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Տեքստում նշվում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, իբր, «այդ հայտարարությունները անում է իր բանակի հետագա մոբիլիզացիան արդարացնելու համար»։ Ըստ կոնգրեսականների ենթադրությունների, «հետագայում ադրբեջանական կողմը կձեռնարկի ագրեսիվ գործողություններ, քանի որ համարում է, որ դրա համար ոչ մի հետևանքներ չեն լինի»։
«Եկել է՝ Հարավային Կովկասում հայերի դեմ կատարած գործողությունների համար Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու ժամանակը», -հավելել է Փալոնը հրապարակված հայտարարությանը։
Այսինքն, դեռ քիչ է, որ վարձատրվող ամերիկացի կոնգրեսականները Վաշինգտոնին կոչ են անում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ, նրանք նաև վստահորեն հայտարարում են, որ իբր Բաքուն արդեն հաստատ որոշել է «ագրեսիվ գործողություններ ձեռնարկել» Հայաստանի դեմ։ Որտեղի՞ց նման վստահություն, հարց է ծագում: Ադրբեջանի ղեկավարությունն այդ հաշվով ճիշտ հակառակն է հայտարարում, ընդգծելով, որ երկիրն արդեն հասել է իր նպատակներին՝ տարածքային ամբողջականությունը վերականգնված է, բայց ահա Փալոնին ու Կոնին չգիտես որտեղից հայտնի է, որ իրականում ամեն ինչ այդպես չէ։ Ինչ է, օվկիանոսի այն կողմից նրանք ավելի լա՞վ են տեսնում: Ուշագրավ է, իհարկե նաև այն, թե ինչպե՞ս է Սպիտակ տունը արձագանքելու հայ լոբբիստների այս կոչին։
Այս իրավիճակի մասին Caliber.Az-ի հետ իրենց կարծիքներով կիսվել են օտարերկրյա փորձագետները։
Իռլանդացի քաղաքագետ և պատմաբան Պատրիկ Ուոլշը նշում է, որ Ադրբեջանի դեմ կոչերը ելնում են «սովորական կասկածյալների» («usual suspects») կողմից, որոնք կախված են հայկական սփյուռքի ֆինանսներից և ձայներից։
«Սա զարմանալի չէ, քանի որ սփյուռքը վերջին շրջանում գտնվում է «զոհի» ռեժիմում, որին նա անցնում է պարտությունների ժամանակահատվածներում։ Այս ամենը արվել է նրա համար, որպեսզի Արևմուտքում համակրանք առաջացնել «հայերի տառապանքի» հանդեպ և հրահրել «մարդասիրական միջամտություն»։ Այդպես է եղել 19-րդ դարի վերջից, երբ սկսվեցին նմանատիպ կոչերը «սարսափելի թուրքի» դեմ։ Սցենարը նույն է, փոխվել են միայն կերպարները»,- հայտնել է փորձագետը։
Նրա խոսքով, կոնգրեսականները իրենց «տեղեկատվությունը» ստանում են սփյուռքի շահագրգիռ խմբերից, և, իհարկե, այն կիսաճշմարտությունն ու ապատեղեկատվություն ներառող ուժեղ քարոզչական բնույթ ունի։
«Այդ ի՞նչ «ադրբեջանական սպառնալիքներ» են։ Սա նախագահ Ալիևի փաստացի հայտարարությունների ոչ ճիշտ մեկնաբանություն է ներկայիս հայկական պետության տարածքների վերաբերյալ, որոնք ըստ բնակչության և իշխանության ի սկզբանե եղել են ադրբեջանական։
«100 000 մարդու էթնիկ զտումների» մասին խոսակցությունները հանդիսանում են կեղծիք։ Նրանք Ղարաբաղը լքել են կամովի, որովհետև նրանց մոտ եղել է կայուն համոզմունք, որ ադրբեջանական իշխանության ցանկացած ձև անընդունելի կլինի իրենց համար, նույնիսկ որպես լիարժեք և իրավահավասար քաղաքացիների։ Նրանց ղեկավարները խրախուսեցին արտագաղթը, քանի որ նրանք հերթական անգամ սխալ են մեկնաբանել Արևմուտքից, հատկապես ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հայտարարությունները: Հայերը հավատում էին, որ եթե իրենք կարողանան զանգվածային արտագաղթի միջոցով ինքնուրույն ստեղծել «մարդասիրական աղետ», Վաշինգտոնը կփրկի նրանց՝ օգնության հասնելով: Բայց նրանց ունեցած չունեցածը դա Սամանթա Փաուերն էր:
Հայերը սխալ հաշվարկ են արել՝ ենթադրելով, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է աջակցել Ղարաբաղում իրենց անօրինական կազմավորմանը։ Դա տեղի չունեցավ։ ԱՄՆ-ը «լղհ»-ում տեսնում էր ռուսական կառույց և թաքուն ուրախանում էր նրա կործանման համար, քանի որ դա նշանակում էր, որ Երևանին կարելի է անջատել Մոսկվայից՝ հեռացնելով մանիպուլյացիայի միջոցները, որոնք ուներ Կրեմլը։ Ուստի Վաշինգտոնը կոկորդիլոսի արցունքներ էր թափում, դրանում տեսնելով հաղթանակ շատ ավելի լայն աշխարհաքաղաքական պայքարում», - ասում է Ուոլշը:
Ընդհակառակը, նախագահ Ալիևը, ինչպես միշտ, գործեց իրատեսության մեծ զգացումով, վճռականորեն, բայց զգուշավոր, ամեն պահին ճշգրիտ գնահատելով ուժերի հարաբերակցությունը և հաջողությամբ օգտվելով իրադարձությունների հնարավորություններից, նշում է իռլանդացի գիտնականը։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը ներկայումս բազմաթիվ խնդիրներ ունի աշխարհում։
«Ուկրաինայում պատերազմը վատ է ընթանում, և լուրջ մտահոգություններ կան պարտության հետևանքների առնչությամբ, որոնք լրջորեն կխաթարեն Արևմուտքի հզորոթյան գաղափարը։ Գազայում Իսրայելի ռազմական գործողությունը աղետալի է դարձել աշխարհում Արևմուտքի բարոյական հեղինակության համար:
Այնպես որ, Ադրբեջանի դեմ գործելու կոչերը մեծագույն կեղծավորության տեսք ունեն։ ԱՄՆ-ն չի սիրում ուժ կիրառել աշխարհում արդյունքների հասնելու համար։ Սակայն նրանք դժվար թե հաշտվեն դրա հետ, ինչ կատարվում է Գազայի հատվածում՝ սպանությունների և ավերածությունների ապշեցուցիչ մակարդակի հետ, միևնույն ժամանակ հակասելով միջազգային իրավունքի պահպանմանը՝ բացառապես օկուպացիոն բանակի դեմ ուղղված վերահսկվող ռազմական գործողության համատեքստում։ - եզրափակել է Ուոլշը:
Ղազախ քաղաքական վերլուծաբան Կազբեկ Բեյսեբաևը իր մեկնաբանությունը սկսել է նրանով, որ ԱՄՆ-ում, ինչպես գիտեք, պաշտոնապես թույլատրվում է լոբբինգ անել ինչ-որ մեկի շահերը։
«Դրանով կարելի է բացատրել՝ «ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի տարածքից դուրս բերել» պահանջող ամերիկացի կոնգրեսականների հայտարարությունները։ Նրանք, այսպես ասենք, առաջադրանք են կատարում։ Սակայն, ինչպես գիտենք խորհրդային «Կովկասի գերուհին» կինոկատակերգությունից, կան ցանկություններ և հնարավորություններ, և երբեմն դրանք չեն համընկնում։ Այստեղ էլ է այդպես՝ լոբբիստների ցանկություններն ու հնարավորությունները չեն համընկնում և չեն կարող համընկնել»,- նշել է փորձագետը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը վերականգնել է իր տարածքային ամբողջականությունը և վերջակետ է դրել այդ գործում։
«Հարկ է նաև ասել, որ միջազգային հանրությունը վաղուց է ճանաչել Բաքվի օրինական պահանջները իր տարածքների հաշվով։ Հետևաբար, արտերկրի առանձին ընկերները կարող են շատ բան ասել Հայաստանի տարածքում իբր ադրբեջանական զորքերի մասին, բայց մենք, որպես Արևելքի մարդիկ, գիտենք մեկ լավ ասացվածք. «Շունը հաչում է, բայց քարավանը առաջ է գնում», - ամփոփել է Բեյսեբաևը:

Когда конгрессменам неймется, они вспоминают Азербайджан
С призывом ввести санкции в отношении Азербайджана выступили сопредседатели группы Конгресса США по вопросам Армении Фрэнк Паллоне, Гас Билиракис, Адам Шифф и Дэвид Валадао. Об этом говорится в опубликованном на странице Фрэнка Паллоне в микроблоге X заявлении конгрессменов, сообщает EADaily.
Данный проармянский «квартет» заявил, что «Баку делает враждебные заявления и отказывается выводить свои войска с территории Армении». По их словам, аналогичный сценарий был использован для проведения «этнической чистки против более 100 000 армян Карабаха».
«США и его региональные партнеры должны использовать все дипломатические инструменты, включая санкции, чтобы гарантировать территориальную целостность Армении в ответ на открытые угрозы Алиева», — говорится в заявлении.
В тексте отмечается, что президент Азербайджана Ильхам Алиев якобы «делает эти заявления для оправдания дальнейшей мобилизации своей армии». По предположению конгрессменов, «в дальнейшем азербайджанская сторона предпримет агрессивные действия, потому что считает, что никаких последствий для нее не будет».
«Пришло время привлечь Азербайджан к ответственности за действия, предпринятые им против армян на Южном Кавказе», — добавил к опубликованному заявлению Паллоне.
То есть, мало того, что проплаченные американские конгрессмены призывают Вашингтон ввести санкции против Азербайджана, они еще и с уверенностью заявляют, будто Баку уже точно принял решение «предпринять агрессивные действия» против Армении. Откуда такая уверенность, спрашивается? Руководство Азербайджана заявляет на этот счет прямо противоположное, подчеркивая, что своих целей страна уже достигла – территориальная целостность восстановлена, но вот Паллоне и Ко откуда-то известно, что на самом деле всё обстоит не так. Им что, из-за океана виднее? Любопытно, конечно и то, как отреагирует Белый дом на этот призыв армянских лоббистов?
Своим мнением об этой ситуации поделились с Caliber.Аz иностранные эксперты.
Ирландский политолог и историк Патрик Уолш отмечает, что призывы против Азербайджана исходят от «обычных подозреваемых» («usual suspects»), которые зависят от финансов и голосов армянской диаспоры.
«Это неудивительно, поскольку диаспора в последнее время находится в режиме «жертвы», к которому она переходит в периоды поражений. Все это сделано для того, чтобы вызвать на Западе сочувствие к «страданиям армян» и спровоцировать «гуманитарную интервенцию». Так было с конца XIX века, когда начались подобные призывы против «ужасного турка». Сценарий тот же, изменились только персонажи», - сообщил эксперт.
По его словам, конгрессмены получают свою «информацию» от заинтересованных групп диаспоры, и, конечно, это имеет сильный пропагандистский характер, включающий полуправду и дезинформацию.
«Что это за «азербайджанские угрозы»? Это неверная интерпретация фактологических заявлений президента Алиева о территориях нынешнего армянского государства, которые изначально были азербайджанскими по населению и власти.
Разговоры об «этнической чистке 100 000 человек» являются фальшивкой. Они покинули Карабах добровольно, потому что у них было стойкое ощущение, что любая форма азербайджанской власти будет неприемлема для них, даже как для полноправных и равных граждан. Их лидеры поощряли исход, потому что они в очередной раз неверно истолковали заявления, исходящие с Запада, особенно со стороны государственного секретаря США Энтони Блинкена. Армяне верили, что, если они смогут сами создать «гуманитарную катастрофу» посредством массового исхода, их спасет Вашингтон, придя на помощь. Но все, что у них было, это Саманта Пауэр.
Армяне просчитались, полагая, что Вашингтон готов поддержать их незаконное образование в Карабахе. Этого не случилось. США видели в «нкр» российскую конструкцию и втайне были рады ее кончине, поскольку это означало, что Ереван можно отделить от Москвы, удалив средства манипулирования, которыми располагал Кремль. Поэтому Вашингтон плакал крокодиловыми слезами, видя в этом победу в гораздо более широкой геополитической борьбе», - говорит Уолш.
Напротив, президент Алиев действовал, как всегда, с большим чувством реализма, решительно, но осторожно, точно оценивая баланс сил в каждый момент и успешно используя возможности, которые предоставили ему события, отмечает ирландский ученый.
По его словам, у Вашингтона в настоящее время множество проблем в мире.
«Война в Украине идет плохо, и существуют серьезные опасения по поводу последствий поражения, которое серьезно подорвет идею западного могущества. Военная операция Израиля в Газе оказалась катастрофической для морального авторитета Запада в мире.
Так что призывы действовать против Азербайджана выглядят величайшим лицемерием. США не любят применять силу для достижения результатов в мире. Однако они едва ли могут мириться с тем, что происходит в секторе Газа, с поразительным уровнем убийств и разрушений, в то же время действуя против соблюдения международного права в рамках контролируемой военной операции, направленной исключительно против оккупационной армии», - заключил Уолш.
Казахстанский политический аналитик Казбек Бейсебаев начал свой комментарий с того, что в США, как известно, официально разрешено лоббировать чьи-то интересы.
«Этим можно объяснить заявления американских конгрессменов, требующих «вывести азербайджанские войска с территории Армении». Они, скажем так, отрабатывают задание. Однако, как мы знаем из советской кинокомедии «Кавказская пленница», есть желания и возможности, и иногда они не совпадают. Так и здесь - желания и возможности лоббистов не совпадают и не могут совпасть», - отметил эксперт.
По его словам, Азербайджан восстановил свою территориальную целостность и поставил окончательную точку в этом деле.
«Следует также сказать, что мировое сообщество давно признавало законные требования Баку насчет своих территорий. Поэтому отдельные заокеанские товарищи могут много чего говорить о якобы азербайджанских войсках на территории Армении, но мы, как люди Востока, знаем одну хорошую поговорку: «Собака лает, а караван идет», - резюмировал Бейсебаев.