Լրտեսը վերածվում է «մոլորված ալպինիստի» Չեխիայի քաղաքացու կալանավորման հետքերով/Caliber.Az-ի ԲԱՑԱՌԻԿԸ
10 Փետրվարի 2024 11:42
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էր Caliber.Az-ը, փետրվարի 3-ին Հայաստանի հետ պայմանական սահմանին ձերբակալվել է Չեխիայի քաղաքացի, ով փորձում էր անցնել Ադրբեջանի տարածք։ Հատկանշական է, որ նրան հաջողվել է անվնաս հատել պայմանական սահմանի ականապատ դաշտը։ Դեռ այն ժամանակ կասկածներ առաջացան, որ ձերբակալվածը կարող է լինել արևմտյան հետախուզական ծառայություններից մեկի ներկայացուցիչ, ով Ադրբեջանի տարածք փորձել է մտնել լրտեսության նպատակով։ Մանավանդ, որ պայմանական սահմանի հայկական կողմում արդեն գործում է ԵՄ հետախուզական-դիտորդական առաքելությունը՝ լրտեսելով տարածաշրջանի երկրներին։
Փետրվարի 5-ին Չեխիայի ԱԳՆ-ն հաստատել է իր քաղաքացու կալանավորումը և հայտնել, որ Բաքվում Չեխիայի դեսպանատան ներկայացուցիչները ցանկանում են հանդիպել նրա հետ։
Մինչդեռ, ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են իրազեկ աղբյուրները, Չեխիայի քաղաքացի Դ.Բ.-ն (անունը դեռ պարզ պատճառներով չենք նշում) ձերբակալվել է Լաչին շրջանի ուղղությամբ։ Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Դ.Բ. – ն ուժեղ կազմվածքով, միջին տարիքի տղամարդ է՝ ռուսախոս, նա ներկայացել է որպես լեռնագնաց։ Նա հայտնել է, որ շարժվել է Գարաքիլիսա (Սիսիան) բնակավայրի ուղղությունից, հետո կորցրել է կողմնորոշումը և մոլորվել։
Սակայն Չեխիայի քաղաքացու ձերբակալման վայրից Գարաքիլիսա բնակավայր հեռավորությունը 13-15 կիլոմետր է։ Բացի այդ, այս ուղղությամբ տեղակայված են Հայաստանի զինված ուժերի մի քանի դիրքեր, իսկ երկու ուղղություններով դիրքերի միջև տարածքները ականապատված են:
Դ.Բ.-ի խոսքով՝ ինքը 37 տարեկան է, ամուսնացած չէ, զբաղվում է ալպինիզմով։ Նրա պնդմամբ՝ այդ նպատակով այցելել է Մեքսիկա, Թաիլանդ, Ինդոնեզիա, Թուրքիա, Իտալիա, Ֆրանսիա և Կոլումբիա։ Տղամարդը Երևան է ժամանել ինքնաթիռով, իսկ երկու օր անց գնացել է Գաֆանի շրջան։ Հետո, ըստ նրա, որոշել է վերադառնալ Հայաստանի մայրաքաղաք։ Բայց ավտոմեքենայից կամ տրանսպորտի այլ տեսակներից օգտվելու փոխարեն, Դ.Բ.-ն, չգիտես ինչու, որոշել է ոտքով գնալ Գարաքիլիսա, որը տասնյակ կիլոմետրեր հեռու է։ Եվ շուտով նա հայտնվել է... ադրբեջանական դիրքերում։
Նրան նկատել է մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողը և զեկուցել դիրքում գտնվող ավագ սպային։ Հայտնաբերվելուց հետո Դ.Բ.-ն, ձեռքերը վեր բարձրացնելով, մոտեցել է մեր դիրքին։ Ադրբեջանցի զինծառայողները ստուգել են նրա հագուստը և ուսապարկի պարունակությունը, որում հայտնաբերել են երկու անձնագիր, բջջային հեռախոս, լիցքավորիչ, սեղմակ, մագլցելու պարան, արևային ակնոցներ, բժշկական ակնոցներ և իհարկե... պրոֆեսիոնալ տեսախցիկ։
Դ.Բ.-ի վերսիայի մեջ կան որոշակի անհամապատասխանություններ, որոնք լրացուցիչ հարցեր են առաջացնում։ Նախ՝ նոր երկիր այցելելուց և առավել ևս սահմանամերձ շրջաններում գտնվող տարածքներ գնալուց առաջ տրամաբանական է գոնե նախապես ծանոթանալ իրավիճակին և սահմանային անվտանգության խնդիրներին։ Մանավանդ, որ Հայաստանում եվրոպական շատ դեսպանատներ բազմիցս հրապարակել են համապատասխան հրահանգներ՝ կոչ անելով չայցելել հայ-ադրբեջանական պայմանական սահման։ Իսկ ահա Դ.Բ.-ն Հայաստան ժամանելուն պես հայտնվել է սահմանամերձո՞ւմ:
Երկրորդ՝ ինչպե՞ս է «ալպինիստը» աննկատ անցել այսքան շատ հայկական դիրքերի մոտով։ Համաձայնեք, որ դուք կարող եք աննկատ անցնել մեկ, լավ, երկու մարտական դիրքի մոտով: Բայց միանգամից մի քանիսի մոտով, այն էլ առանց հատուկ պատրաստվելու, անհնար է։ Մի պահ ենթադրենք, հաշվի առնելով հայկական բանակի քայքայման գործոնը, որ հայ դիրքապահները պարզապես «չեն նկատել» չեխին։ Բայց այդ դեպքում ինչպե՞ս է նրան հաջողվել անվնաս հաղթահարել ականապատ դաշտերը։ Այդ նույն դաշտերը, որոնց նույնիսկ այդ կողմերում ապրող հովիվներն են վախենում մոտենալ։
Երրորդ՝ եթե նույնիսկ ենթադրենք, որ Դ.Բ.-ի բջջային կամ արբանյակային հեռախոսի մարտկոցը լիցքաթափվել է, մի՞թե «փորձառու ալպինիստը» իր մոտ կողմնացույց չուներ։ Թե՞ նա ի վիճակի չէր կողմնորոշվել լեռնային տեղանքում։ Ամենաուժեղ արդարացումը չէ մեկի համար, ով երկար տարիներ զբաղվել է «լեռնագնացությամբ» և այդ նպատակով այցելել բազմաթիվ երկրներ:
Եվ ևս մեկ պահ, որը կասկածի ստվեր է գցում Դ.Բ.-ի «լեռնագնացության» վարկածի վրա: Նա այցելել է Գաֆանի շրջան։ Հենց այն շրջան, որտեղ անցած տարվա օգոստոսից գործում է ԵՄ հետախուզական-դիտորդական առաքելության գրասենյակներից մեկը...

Шпион превращается в «заблудившегося альпиниста» По следам задержания гражданина Чехии/ЭКСКЛЮЗИВ Caliber.Az
09 Февраля 2024 20:16
Как уже сообщал Caliber.Az, 3 февраля на условной границе с Арменией был задержан гражданин Чехии, который пытался проникнуть на территорию Азербайджана. Примечательно, что ему удалось целым и невредимым пройти через минное поле на условной границе. Уже тогда возникло подозрение, что задержанный мог являться представителем одной из западных разведок и пытался проникнуть на территорию Азербайджана с целью шпионажа. Тем более, что на условной границе с армянской стороны уже работает разведывательно-наблюдательная миссия ЕС, которая шпионит за странами региона.
5 февраля МИД Чехии подтвердил факт задержания своего гражданина и сообщил, что представители чешского посольства в Баку хотят с ним встретиться.
Между тем, как рассказали Caliber.Az информированные источники, гражданин Чехии Д.Б. (имя по понятным причинам мы пока не указываем) был задержан в направлении Лачинского района. В ходе предварительного расследования выяснилось, что Д.Б. – крепко сложенный человек средних лет – русскоговорящий, и представился альпинистом. Он сообщил, что продвигался со стороны населенного пункта Гаракился (Сисиан) и потерял ориентир на местности.
Однако расстояние от места задержания гражданина Чехии до населенного пункта Гаракился составляет 13-15 километров. Кроме того, на этом направлении расположено несколько постов Вооруженных сил Армении, а между позициями в обоих направлениях пролегают заминированные поля.
По словам Д.Б., ему 37 лет, он холост и занимается альпинизмом. Как он утверждает,  с этой целью он побывал в Мексике, Таиланде, Индонезии, Турции, Италии, Франции и Колумбии. В Ереван мужчина прибыл на самолете, а через два дня отправился в Гафанский район. Затем, по его словам, решил вернуться в армянскую столицу. Но вместо того, чтобы воспользоваться автомобильным или иным видом транспорта, Д.Б. почему-то решил пешком отправиться в Гаракилсе, а это десятки километров. И вскоре оказался… на позициях ВС Азербайджана.
Стоявший на боевом дежурстве военнослужащий заметил его и доложил старшему на позиции. После обнаружения Д.Б., подняв руки, приблизился к нашей позиции. Азербайджанскими военнослужащими были проверены его одежда и содержимое рюкзака, в котором обнаружили два паспорта, мобильный телефон, зарядное устройство, зажим, альпинистскую веревку, солнцезащитные очки, медицинские и, конечно же… профессиональный фотоаппарат.
В версии Д.Б. прослеживаются определенные нестыковки, вызывающие дополнительные вопросы. Во-первых, прежде чем отправиться в новую страну, а тем более в районы, расположенные в приграничье, логично как минимум заранее ознакомиться с ситуацией и вопросами приграничной безопасности. Тем более, что многие европейские посольства в Армении неоднократно публиковали соответствующие директивы о нежелательности посещать армяно-азербайджанскую условную границу. А тут Д.Б. как приехал, так сразу же и оказался в приграничье?
Во-вторых, как «альпинист» прошел незамеченным через столько армянских постов? Согласитесь, можно проскочить незаметно мимо одного, ну, двух постов. Но чтобы через несколько сразу, да еще, не будучи специально подготовленным? Допустим на минутку, учитывая фактор разложения армянской армии, что армянские постовые элементарно «проспали» чеха. Но как ему в таком случае удалось целым и невредимым преодолеть минные поля? Те самые поля, к которым опасаются приближаться даже проживающие в тех краях пастухи.
В-третьих, даже если допустить, что у Д.Б. сели аккумуляторы в сотовом или спутниковом телефоне, неужели у «опытного альпиниста» не оказалось при себе компаса? Или он не смог ориентироваться на горной местности? Не самое сильное оправдание для того, кто много лет занимается «альпинизмом» и посетил не одну страну якобы в этом качестве.
И еще один момент, бросающий тень сомнения на версию Д.Б. об «альпинизме». Он посетил Гафанский район. Тот самый район, где с августа прошлого года функционирует один из офисов разведывательно-наблюдательной миссии ЕС…